[ATR] Aktualności John Deere

Niższe zyski John Deere w branży maszyn rolniczych.

Data publikacji:
john deere

Firma John Deere mogła zwiększyć swój obrót w ostatnim kwartale roku handlowego 2019, ale musiała uwzględnić straty zmniejszające zysk netto. Zgodnie z podanymi przez koncern danymi, obrót w miesiącach sierpień-październik 2019 r. wzrósł o 5% w porównaniu z rokiem ubiegłym i osiągnął około 9,9 mld dolarów (9 mld euro). W tym samym czasie zysk netto wynosił 722 mln USD (654 mln euro), co odpowiadało spadkowi o 8%. Zatem John Deere mógł zwiększyć łączny obrót w roku 2019 o 5%, do około 39,3 mld USD (35,7 mld euro).

Wynik przedsiębiorstwa John Deere jest odzwierciedleniem niepewności w branży rolniczej. Utrzymujące się konflikty handlowe oraz trudne warunki siewu i zbiorów zaowocowały mniejszymi inwestycjami rolników w nowe maszyny. Jednocześnie pozytywna była jednak w dalszym ciągu ogólna pozycja rolnictwa, która przyczyniła się do wzrostu liczby zapytań o mniejsze maszyny i solidnych wyników w sektorze maszyn budowlanych i leśniczych - wyjaśnia prezes zarządu Deere & Company, John C. May.
Obroty ze sprzedaży maszyn John Deere wzrosły w IV kwartale roku 2019 o 4%, do poziomu 8,7 mld USD (7,9 mld euro), a w całym roku o 5%, do poziomu 34,9 mld USD (31,5 mld euro). Zysk w tej branży wzrósł w ostatnich trzech miesiącach o 23% i wyniósł 631 mln USD (573,2 mln euro); w odniesieniu do całego roku osiągnięto około 2,7 mld USD (2,5 mld euro), a tym samym wzrost o 92% w porównaniu z rokiem poprzednim.
A co z maszynami rolniczymi?

Obrót ze sprzedaży maszyn rolniczych i urządzeń do pielęgnacji trawników oraz gruntów wzrósł w IV kwartale roku 2019 o 2%, do poziomu 23,6 mld USD (21,4 mld euro). Przyczyną takiego stanu rzeczy były wyższe ceny i większa ilość produkowanych maszyn. Ten pozytywny efekt został częściowo zniwelowany niekorzystnymi kursami walut. Wynik tego sektora zmalał w ciągu roku o 11%, do 2,5 mld USD (2,25 mld euro). Prognozowany wynik firmy John Deere na rok 2020 będzie o 5-10% niższy, przy czym należy uwzględnić niekorzystne kursy walut wnoszące wkład w wysokości 1%. Na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady obrót w branży maszyn rolniczych w roku 2020 będzie przypuszczalnie o około 5% niższy. Przyczyną tego zjawiska będzie głównie mniejsza liczba zapytań o maszyny o dużej mocy. Koncern oczekuje stabilnego obrotu w roku 2020 na rynkach 28 krajów członkowskich Unii Europejskiej. W przypadku Ameryki Południowej oczekuje się obrotu zbliżonego do ubiegłego roku w przypadku ciągników i kombajnów zbożowych. W przypadku Azji oczekuje się utrzymania obrotu w wysokości identycznej jak w roku ubiegłym. Globalny obrót John Deere w sektorze maszyn budowlanych i leśniczych w roku 2020 będzie prawdopodobnie o 10-15% niższy, przy czym wpływ na wyniki księgowe powinny mieć niekorzystne kursy wymiany walut. To bazuje na pogarszającej się koniunkturze budowlanej i dostosowaniu parków maszynowych partnerów dystrybucyjnych. W branży maszyn leśniczych należy oczekiwać globalnego obrotu na poziomie zbliżonym do roku ubiegłego....

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 01/2020
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.