Wywiady Aktualności

Nie ma praktycznie żadnego odwoływania zamówień w Amazone

Data publikacji:

Christian Dreyer, jeden z dwóch prezesów grupy Amazone, i Andreas Hemeyer, odpowiadający w kierownictwie firmy za segment dystrybucji i obsługi klienta, w rozmowie z redakcją tygodnika Eilbote (wywiad przeprowadzili Jürgen Boomgaarden i Bernd Pawelzik) opowiedzieli o skutkach aktualnego kryzysu, pozycji na różnych rynkach działającego na całym świecie przedsiębiorstwa oraz o dalszym postępie technicznym.

Jaka jest sytuacja w Państwa zakładach? Jakie wyzwania pandemia koronawirusa postawiła przed firmą Amazone?

Christian Dreyer: Produkcja maszyn rolniczych trwa obecnie we wszystkich zakładach przy zachowaniu szczególnych środków bezpieczeństwa. Także nasza logistyka w nowym centrum części zamiennych w Tecklenburg-Leeden pracuje bardzo sprawnie. Ten wysoce nowoczesny magazyn części zamiennych o powierzchni 10 tys. m² uruchomiliśmy zresztą w pełni dopiero pod koniec ubiegłego roku.

Andreas Hemeyer: Problemy i wymagania są w tym czasie bardzo różnorodne. Sytuacja jest bardzo dynamiczna i może się zmieniać praktycznie z godziny na godzinę. Zarząd, kierownicy i pracownicy muszą być bardzo czujni i elastycznie reagować w razie potrzeby. Ważne jest także, aby w takim czasie jasno i otwarcie informować naszą załogę i naszych partnerów handlowych - zwłaszcza dystrybutorów.

Czy pandemia ma wpływ na popyt na nowe maszyny - jak zmieniał się napływ zamówień z państw szczególnie dotkniętych przez wirusa jak USA, Włochy, Francja i Wielka Brytania?

CD: Rok 2020 rozpoczął się dobrze i zamknęliśmy pierwszy kwartał br. z obrotami na wysokim poziomie. Obecnie ilość dostaw do klienta nadal jest wysoka, podobnie jak poziom zamówień. Także w krajach szczególnie dotkniętych pandemią maszyny są nadal zamawiane. Jest to jednak zrozumiałe, ponieważ sezon trwa, a rolnictwo dalej musi produkować artykuły spożywcze, aby możliwie jak najlepiej zapewnić międzynarodowe bezpieczeństwo żywnościowe. Ucieszyło nas zwłaszcza, że w tej trudnej sytuacji nie otrzymaliśmy praktycznie żadnych anulacji zamówień. I to pomimo negatywnych efektów walutowych w czasie kryzysu koronawirusowego w stosunku do państw takich jak Polska, Węgry czy Rosja.


AH: Podzielamy ocenę i nadzieję wielu dilerów, że ogólna sytuacja ustabilizuje się jeszcze tego lata, a popyt na technikę rolniczą ponownie wzrośnie. W kwestii targów widzimy jednak, że do jesieni 2020 r. już zostało odwołanych wiele imprez, które są w sposób naturalny ważnymi punktami kontaktowymi z klientami zainteresowanymi zakupem nowych maszyn. Tak czy inaczej: zadaniem i prawem Amazone jest dalsza produkcja maszyn rolniczych, ich dostarczanie do klientów oraz wspólna opieka nad tymi maszynami wraz z naszymi dilerami.

Rok obrotowy 2019 udało się Państwu zamknąć na bardzo zadowalającym poziomie. Czy wystąpiły jakieś przesunięcia pod względem obrotów pomiędzy poszczególnymi obszarami produktów?

CD: Jesteśmy w pełni zadowoleni z roku obrotowego 2019 - wszystkie działy produktowe funkcjonowały dobrze. Technologia uprawy gleby i siewu dzięki wielu nowym modelom, które przedstawiliśmy podczas Agritechniki, nawet bardzo dobrze. Także nowy dział pielników Schmotzer wystartował z dużym sukcesem. Z pewnością wiele osób na podstawie publicznych dyskusji spodziewa się, że sprzedaż technologii nawożenia i ochrony roślin ma tendencję spadkową. W przypadku Amazone nie możemy tego stwierdzić.


AH: Występują raczej przesunięcia w ramach danego działu produktów, ale prawie nie ma ich pomiędzy poszczególnymi grupami. Szczególnie w przypadku maszyn do nawożenia i ochrony roślin trend zmierza w stronę większych modeli z wyposażeniem o wyższej wartości w celu coraz bardziej precyzyjnej pracy, aby jednocześnie zmniejszyć koszty i chronić środowisko.

W swoim sprawozdaniu rocznym informują Państwo, że rynki Francji, Polski, Wielkiej Brytanii, Węgier i Ameryki Północnej miały się podobno rozwijać szczególnie dobrze. Czym jest to Państwa zdaniem spowodowane?

CD: Rolnicy w poszczególnych krajach mają często bardzo różne wymagania dotyczące preferowanych metod pracy. Zasadniczo wygrywamy dzięki możliwości zaoferowania właściwego rozwiązania dla prawie każdej gleby, każdego klimatu...

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.