[ATR] Technika new holland

New Holland - T6 Methane Power

Data publikacji:

Dzięki ciągnikowi napędzanemu metanem firma New Holland ma nadzieję, że osiągnęła wyczekiwany przełom w zastosowaniu paliw alternatywnych. Przyjrzyjmy się zatem odpowiednio wyposażonej wersji modelu T6.180 - jazdę próbną tym ciągnikiem mogła przeprowadzić redakcja szwajcarskiego magazynu Schweizer Landtechnik.

New Holland od ponad dekady w ramach swojej strategii „Clean-Energie” bada przyjazne dla środowiska napędy maszyn rolniczych. Już w 2006 r. wprowadzono na rynek produkty z kompletnym napędem na biodiesel. W 2009 r. koncern pokazał pierwszy na świecie ciągnik napędzany na wodór. Projekt ten stanowił również jeden z kluczowych elementów w testowanej w tym czasie kompleksowej koncepcji zakładającej wykorzystanie energii z gospodarstw rolnych. W 2012 r. zaprezentowano pierwszy prototyp ciągnika napędzanego na gaz, który po przejściu różnych etapów rozwinął się do, napędzanego metanem lub oczyszczonym biogazem modelu T6.

Moc taka sama

Ciągnik New Holland T6 Methane Power został zaprojektowany na bazie seryjnego modelu T6. Ciągnik na gaz wykazuje takie same wartości, jak jego brat tankowany konwencjonalnie olejem napędowym - moc 180 KM i maksymalny moment obrotowy 740 Nm. Umożliwia to 6-cylindrowy silnik NEF z chłodzonym wodą turbodoładowaniem Wastegate. Inaczej niż w silniku Diesla, w jednostce napędowej napędzanej gazem nie ma recyrkulacji spalin ani filtra cząstek stałych, nie jest też dodawany płyn AdBlue. Norma emisji spalin Stage IV osiągnięta została dzięki prostemu i zajmującemu niewiele miejsca katalizatorowi trójdrożnemu.

Duże doświadczenie

Producent silników - firma FPT mogła wspierać się przy projektowaniu silnika na metan - chodzi o prototyp - swoim 20-letnim doświadczeniem w produkcji silników na gaz. Już ponad 30 tys. pojazdów, przede wszystkim samochodów ciężarowych i autobusów, porusza się po drogach z taką jednostką napędową. Dla takich wyzwań, jak zapewnienie prawidłowej mieszanki gaz - powietrze i jej optymalnej gęstości czy elektronicznie sterowanego wtrysku zostały zaproponowane rozwiązania wypróbowane w różnych warunkach. Producent przekonuje, iż silnik ten emituje o 80% mniej szkodliwych składników spalin, generuje mniejsze wibracje, a także emituje o połowę mniejszy hałas podczas jazdy. Silnik może być napędzany sprężonym. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj wydanie specjalne atr express 17-18/2018
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.