New Holland/Perkoz - Żniwne zapowiedzi

Data publikacji:

Na przyszły sezon New Holland przygotował unowocześnione wersje kombajnów z serii TC i CR Revelation. Z nowymi maszynami żniwnymi, a także z innymi nowościami tego producenta można się było bliżej zapoznać podczas prezentacji i pokazów polowych, które odbyły się 1 sierpnia w Lidzbarku Warmińskim.

Współorganizatorem i gospodarzem imprezy był kluczowy diler New Hollanda - firma Perkoz z siedzibą w Brodnicy, a konkretnie jej nowo otwarty oddział w Lidzbarku Warmińskim. Spotkanie było okazją do przekazania interesujących informacji zarówno o maszynach, jak i z życia koncernu New Holland (m.in. o przeniesieniu całej produkcji kombajnów serii CX z Belgii do Płocka), a także do uhonorowania osiągnięć firmy Perkoz w zakresie sprzedaży maszyn tej marki nagrodą „Dealera Premium”, którą z rąk Adama Sulaka dyrektora handlowego, członka zarządu CNH Industrial Polska odebrał Stanisław Koziorzemski, prezes brodnickiego przedsiębiorstwa.

Premierowa przekładnia

Podczas pokazu zorganizowanego na polach jednego z okolicznych gospodarstw oprócz kombajnów można było zobaczyć w akcji m.in. dwie prasy zwijające - stałokomorową Roll Baler 125 single (z T7.165S) i zmiennokomorową Roll-Belt 150 CropCutter (z T6.155) oraz ciągnik z serii T6.175 z nowa przekładnią Dynamic Command, z którym „wystąpił” w parze inny nowy produkt New Hollanda - kultywator ścierniskowy ST300 o szerokości 3 m, na sztywnych zębach z zabezpieczeniem sprężynowym. O ile T6.175 o mocy maksymalnej 175 KM (z EPM) to już znany ciągnik, o tyle wyróżniająca się prostą budową przekładnia Dynamic Command to całkowicie nowa skrzynia, z 8 biegami zmienianymi pod obciążeniem na każdym z 3 zakresów. W tej wersji ciągnika znalazł się także nowy podłokietnik, podobny do znanego z modeli Auto Command, na którym ulokowano duży dżojstik zapewniający płynną zmianę biegów bez szarpnięć, z dedykowanymi przyciskami do sterowania wszystkimi głównymi funkcjami ciągnika i maszyny towarzyszącej.

Czysto i wydajnie

Spośród maszyn żniwnych pokazanych w polu uwagę zwracał zmodernizowany model TC 5.90 o mocy maksymalnej 190 kW/258 KM, już z edycji na rok 2019, który w wersji z silnikiem spełniającym normę czystości spalin Stage 5 miał w Lidzbarku swoją premierę. Po raz pierwszy kombajn wyposażono też w prosty i przystępny cenowo automatyczny system prowadzenia wzdłuż łanu IntelliSteer-Lite, wykorzystujący sygnał GPS, który odciąża operatora i pozwala skupić się na zbiorze. W pokazowym modelu znalazł się również system Smart Sieve, który automatycznie reguluje pracę sita na pochyłościach, co pozwala wyrównać warstwę ziarna na jego całej powierzchni, a także system Opti-Fan, który koryguje przepływ powietrza przez kosz sitowy, dostosowując automatycznie obroty wentylatora do nachylenia terenu, co podnosi ogólną skuteczność czyszczenia o nawet 30%. W następnym sezonie oprócz TC5.90 (zbiornik 6 m³) w serii TC znajdą się modele TC4.90 (5 m³) i TC5.70 (5,2 m³) z silnikami 175 KM Stage 5.
Najwyższą półkę reprezentował w Lidzbarku rotorowy kombajn CR8.90 Revelation (380 kW/517 KM, zbiornik 12,5 m³), „środkowy” z rodziny najwydajniejszych maszyn żniwnych CR, wyróżniający się dodatkowo gąsienicami SmartTrax na przedniej osi. Choć nie była to jeszcze wersja maszyny na przyszły sezon, na pewno wzmogła zainteresowanie modelami z edycji 2019, omawianymi podczas wcześniejszej prezentacji. A maszyny te wyróżnia szereg innowacji, w tym m.in. udoskonalone, szybsze systemy kopiowania terenu AutoFloat oraz automatycznej regulacji prędkości IntelliCruise czy rozszerzony system IntelliSense, automatycznie dostosowujący co 20 sekund parametry robocze do warunków zbioru, zapewniający wzrost wydajności i wykorzystania maszyny o 10 do nawet 20%.W najnowszej wersji IntelliSense pojawił się też nowy czujnik obciążenia sit, wykrywający nawet minimalną różnicę ciśnień nad i pod górnym sitem, co pozwala zoptymalizować siłę wiatru i proces czyszczenia. Serię CR uzupełnił też nowy model CR7.80 Revelation, z 17-calowymi rotorami, zbiornikiem 9,5 m³ oraz silnikiem o mocy maks. 305 kW/415 KM, oczywiście Stage 5.

DK/SS

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.