[ATR] Aktualności new holland

New Holland - Czujnik Topsoil Mapper

Data publikacji:

Automatyka coraz bardziej wkracza do produkcji roślinnej. Firma New Holland wprowadziła właśnie do swojej oferty innowacyjny czujnik Topsoil Mapper do sterowania głębokością roboczą maszyn uprawowych i siewników w czasie rzeczywistym, zależnie od warunków glebowych.

Skaner Topsoil Mapper (TSM) to rozwiązanie austriackiej firmy Geoprospectors, nagrodzone na ubiegłorocznej Agritechnice srebrnym medalem. Polscy rolnicy mieli okazję zobaczyć je w akcji podczas pokazu w Jakubowicach koło Namysłowa w woj. opolskim, zorganizowanego w październiku przy współudziale firmy Osadkowski, autoryzowanego dilera maszyn New Holland. Na mocy umowy zawartej wiosną br. z firmą Geoprospectors wyłącznym dystrybutorem TSM w kilkunastu europejskich krajach, w tym w Polsce, jest bowiem koncern CNH, właściciel marki New Holland. W pokazie w Jakubowicach zawieszone na przednim TUZ ciągnika New Holland 7.315 urządzenie posłużyło do sterowania głębokością roboczą półzawieszanego agregatu Agrisem Agromulch Gold.

Regulacja na bieżąco

Topsoil Mapper jest dostępny w formie modułu zawieszanego na przednim TUZ ciągnika lub jako zespół montowany na przednim obciążniku ciągnika, w sytuacji, gdy dociążenie przedniej osi jest konieczne. Skaner wyposażony jest w czujniki mierzące przewodność elektromagnetyczną gruntu, która zależy od jego zagęszczenia oraz wilgotności. Dzięki temu urządzenie określa zwięzłość profilu glebowego i zawartość wody w glebie, co pozwala automatycznie dostosować do nich głębokość pracy maszyny uprawowej. Urządzenie ma duży zasięg w głąb, co umożliwia w sposób maksymalnie ekonomiczny wykrywanie i skuteczne niszczenie podeszwy płużnej, znajdującej się często na bardzo różnej głębokości.
TSM może sterować maszynami, w których regulacja zagłębienia elementów roboczych odbywa się oczywiście hydraulicznie, co umożliwia automatyzację tego procesu. Urządzenie jest w pełni kompatybilne z Isobus i komunikuje się z maszynami zgodnymi z tym standardem bezpośrednio. Kompletny pakiet obejmuje oprócz czujnika komputer Isobus do sterowania maszyną, co pozwala na łatwe i elastyczne modernizowanie użytkowanych maszyn uprawowych. TSM może również sterować maszynami poprzez terminal Isobus ciągnika, ale w najnowszej wersji komputera.

Na duże areały

Topsoil Mapper zapewnia większą wydajność dzięki wyrównanej prędkości roboczej, a także niższe zużycie paliwa dzięki optymalizacji głębokości uprawy. Jest jednak rozwiązaniem dość drogim, kosztującym ok. 150 tys. zł netto, dlatego uzasadnionym ekonomicznie w większych gospodarstwach, o powierzchni co najmniej 500 ha. Producent szacuje, że dzięki oszczędnościom w kosztach uprawy urządzenie powinno zamortyzować się na takim areale w ciągu 2 lat.
TSM może być stosowany w każdych  warunkach pogodowych, glebowych i wegetacyjnych. Przy wykorzystaniu nawigacji GPS stanowi wszechstronne narzędzie do mapowania parametrów gleby. Dane zapisywane są w standardowych formatach, takich jak np. IsoXML lub typu shape, co umożliwia ich płynną integrację z systemami rolnictwa precyzyjnego.

SS

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.