Technika Ciągniki rolnicze

Najnowsze trendy w ciągnikach cz. III

Data publikacji:

Współczesne i zrównoważone rolnictwo szybko ewoluuje ze względu na narastające ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin, rosnące wymagania dotyczące redukcji emisji szkodliwych substancji do środowiska oraz wzrost cen energii konwencjonalnej, co wpływa na opłacalność produkcji. W obliczu tych wyzwań już teraz istnieje potrzeba konkretnych rozwiązań w postaci maszyn rolniczych, które sprostają nowym wymogom. Ta sytuacja ma również istotny wpływ na rynek ciągników, które są najbardziej powszechnie używanymi maszynami rolniczymi i muszą dostosować się do nowoczesnych trendów.

 

    W nawigacje rolnicze można wyposażyć nawet leciwe traktory.

    W nawigacje rolnicze można wyposażyć nawet leciwe traktory.

Nowoczesne technologie zwiększają komfort pracy operatora

Ewolucja konstrukcji ciągników ma swoje odzwierciedlenie również w rozwoju technologii wspierających komfort pracy operatora. Wielu producentów wprowadza np. nowe, a w niektórych przypadkach większe kabiny z cyfrowymi systemami obsługi i wyświetlaczami. Co jeszcze oferują producenci?

Case IH wprowadza innowacyjny system oświetlenia o nazwie Adaptive 360° Work Lighting, który zapewnia jednolite oświetlenie wokół ciągnika, nie zwiększając liczby reflektorów. Kluczowym elementem tego systemu są rozkładane uchwyty z przodu, umieszczone w połowie wysokości kabiny. Reflektory umieszczone na tych uchwytach oraz reflektory na tylnych błotnikach można regulować z kabiny i zapisać wybrane ustawienia.

Fendt też ma swój duży wkład w rozwój innowacji. Funkcja Real Speed Cruise Control bazuje na rzeczywistych prędkościach jazdy rejestrowanych przez GPS lub czujniki radarowe, dzięki temu zwiększa się dokładność utrzymania ustawionej prędkości, co jest szczególnie korzystne podczas aplikacji nawozów i środków ochrony roślin. Kolejne rozwiązanie to ErgoSteer, które poza tradycyjną kierownicą oferuje sterowanie za pomocą dżojstika umieszczonego w lewym podłokietniku. Daje to także możliwość zmiany kierunku jazdy i aktywacji prowadzenia po wyznaczonym pasie ruchu. System samocentrowania zapewnia precyzyjną jazdę na wprost, a czułość kierowania można dostosować indywidualnie za pomocą panelu sterowania ciągnika.

Claas zwiększa jakość pracy poprzez optymalizację procesu podnoszenia lub opuszczania TUZ-u i wprowadza hydrauliczny łącznik górny do wielowymiarowego 3-punktowego sterowania. Czujniki pomiaru wysokości zamontowane na maszynie z przodu i z tyłu przekazują sygnały do elektroniki kontrolującej ciągnik. Te sygnały są przetwarzane w celu dostosowania długości górnego łącznika za pomocą dodatkowej hydraulicznej jednostki sterującej, co skutkuje automatyczną regulacją nachylenia narzędzia wzdłużnego.

Autonomia stwarza nowe wyzwania

Automatyczne systemy sterowania i możliwości programowania dla powtarzających się sekwencji operacyjnych stosowane są w ciągnikach od wielu lat. Teraz branża eksploruje kolejny krok w kierunku zwiększania autonomii zespołów ciągnikowo-wykonawczych, w których operator może monitorować procesy pracy lub w niektórych przypadkach nie będzie już w ogóle potrzebny.

System transportu pojazdów Krone/Lemken (VTS) dla autonomicznej jednostki inżynierii procesowej (VTE) umożliwia przemieszczanie pojazdu wraz z osprzętem na pole za pomocą zwykłego ciągnika. Strategia kierowania jest dostosowana do prędkości, co zapewnia stabilność i precyzyjne pokonywanie zakrętów i wjazdów. Hamulec roboczy autonomicznego pojazdu ciągnącego, uważany za pojazd ciągnięty w przypadku korzystania z systemu VTS, jest uruchamiany za pomocą standardowego 2-przewodowego, pneumatycznego układu hamulcowego.

Firma New Holland przyjmuje nieco inne podejście w przypadku ciągnika zasilanego akumulatorowo T4 Electric Power, wprowadzając do niego funkcje z zakresu autonomiczności i bezpieczeństwa. Systemy kamer zamontowane na dachu kabiny i z przodu maski pozwalają na monitorowanie otoczenia w zakresie 360°. Dodatkowo, system potrafi rozpoznawać narzędzia zamontowane z tyłu, co ułatwia proces sprzęgania oraz automatycznie odłącza WOM, również jeśli jakieś osoby zbliżają się zbyt blisko wału.

Nowe funkcje obejmują możliwość podążania według ustalonej sekwencji jazdy oraz poprawiają widoczność podczas pracy ładowaczem czołowym, dzięki edycji narzędzi na panelu sterowania w kabinie. Tryb Follow Me przydaje się szczególnie w pracach, gdzie kierowca musi często wchodzić i schodzić, aby przesunąć pojazd na krótką odległość, jak ma to miejsce przy ręcznym zbieraniu warzyw lub stawianiu ogrodzeń. Operator aktywuje tryb na panelu sterowania ciągnika, co skutkuje automatycznym podążaniem pojazdu za nim. Dodatkowo, dostępny jest także system sterowania gestami, który umożliwia kierowanie ciągnikiem za pomocą prostych, manualnych gestów ręką. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.