[ATR] Gospodarka i rolnictwo GUS

Najniższa inflacja od 2016 roku

Data publikacji:

Ostatnie prognozy ekspertów Narodowego Banku Polskiego mówiły o przyspieszeniu podwyżek cen. Średnia inflacja w 2019 roku miała wzrosnąć w okolicę 3,2 proc. Byłby to najwyższy poziom wskaźnika od blisko 7 lat. W obliczu najnowszych statystyk GUS wydaje się, że szacunki te są zdecydowanie zbyt pesymistyczne.

W grudniu, gdy w związku ze świętami Polacy szturmują sklepy, inflacja utrzymała się na względnie niskim poziomie. Średnio ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były o 1,1 proc. wyższe niż w grudniu 2017 roku. To najniższa inflacja od końca 2016 roku.

W porównaniu z listopadem wyhamowała o 0,2 pkt proc. Grudzień jest już czwartym miesiącem z rzędu, gdy tempo podwyżek cen hamuje. W sierpniu sięgało 2 proc.

Konsumenci się cieszą. Za to ekonomiści drapią się po głowach i pytają czy w obliczu wszechobecnych podwyżek cen inflacja może być rzeczywiście tak niska? Z punktu widzenia NBP jest to nawet problem, bo celem bankierów jest utrzymywanie stabilnego poziomu cen, a za taki uznają stan, w którym inflacja wynosi około 2,5 proc., z akceptowanym odchyleniem +/- 1 pkt proc.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.