Gospodarka i rolnictwo

MRiRW - Spotkanie z komisarzem UE

Data publikacji:

Jak wiele jest wspólnych spraw i problemów związanych z rolnictwem, pokazało spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela z komisarzem UE ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Philem Loganem, które odbyło się 19 października br. Na spotkaniu poruszono sześć głównych kwestii, bardzo istotnych dla polskiego rolnictwa.

- pomoc dla producentów trzody chlewnej w związku z ASF,
- możliwość rozłożenia na kwartały kontyngentów na zboża: pszenicę, kukurydzę i jęczmień,
-  perspektywy otwarcia rynku USA na import z UE jabłek i gruszek – umożliwienie dostępu do tego rynku polskim producentom w zw. z trwającymi nadal trudnościami wynikającymi z rosyjskiego embarga na te
   owoce ,
- negocjacje porozumień o wolnym handlu z krajami trzecimi,
- uelastycznienie przepisów dotyczących ram wykonania PROW 2014 – 2020 (chodzi o wydłużenie harmonogramu wdrażania tzw. geoprzestrzennego wniosku GSAA, tak aby poziom 100 proc. składania
  wniosków w tej formie obowiązywał do 2020 r.),
- podwyższenie pomocy de minimis w sektorze rolnym,
- współpraca pomiędzy Komisją Europejską a polskim resortem rolnictwa w zakresie wdrażania  programów na obszary wiejskie.
„Komisarz Hogan zadeklarował, że  wyznaczy ekspertów, którzy przedyskutują  nasze rozwiązania przyjęte m.in. w Pakcie dla obszarów wiejskich i Średniookresowej strategii rozwoju i będą wskazywali na możliwości ich finansowania z innych unijnych programów” – powiedział na zakończenie spotkania minister Jurgiel. Dalsze wspólne działania mają się odbywać na odpowiednich szczeblach administracyjnych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.