[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Mniejsze plony ziemniaków przez ocieplenie klimatu

Data publikacji:

Jak udowadniają chińscy i kanadyjscy naukowcy zmiany klimatu sprawiają, że ziemniaki nie rosną, a nie ma na razie odmian dobrze przystosowanych do cieplejszego klimatu.

Praca Fizjologiczne i wzrostowe odpowiedzi odmian ziemniaków na stres związany z gorącem ukazała się niedawno w Canadian Science Publishing Botany. Jak piszą autorzy: Ziemniaki są jednym z podstawowych artykułów żywnościowych, ale plony są bardzo wrażliwe na upał.

W swoich badaniach przeanalizowali jak na upał reaguje 55 komercyjnie uprawianych odmian ziemniaków. Kontrolne uprawy rosły w temperaturze 35 st. Celsjusza w ciągu dnia i 28 st.C w nocy. Druga grupa upraw rosła w temperaturach 22 st. C w dzień i 18 st. C w nocy, czyli takich, w jakich rosną ziemniaki w Andach, rejonie, z którego pochodzą.

Pod wpływem upału rośliny zmniejszyły wielkość liści, zwiększyły zawartość chlorofilu w liściach i zwiększyły wysokość krzaków o 64 proc. Rozmiary największych bulw zmniejszyły się za to o 93 proc. w porównaniu do największych ziemniaków, uzyskiwanych w dzisiejszych warunkach klimatu. Rozmiary największych bulw najbardziej odpornych na upał odmian zmniejszyły się o 70 proc. Zdarzały się nawet odmiany, które bulw nie wykształciły w ogóle.

Jak pisał branżowy magazyn „Potatoes in Canada” (ziemniaki w Kanadzie), kanadyjska produkcja ziemniaków spadła w 2018 średnio o 2,6 proc. w stosunku do 2017 r. Plony wzrosły w Kolumbii Brytyjskiej i Albercie oraz w Nowym Brunszwiku, ale w pozostałych prowincjach, gdzie uprawiane są ziemniaki – spadki wyniosły od 5,7 proc. (Quebec) do 11,6 proc. (Ontario). Wiosną w Kanadzie obsadzono ziemniakami ponad 347,4 tys. akrów (ok. 140,7 tys ha), ale trudne warunki pogodowe sprawiły, że na wielu polach nie przeprowadzono zbiorów. „Zebrano plony tylko z 332,652 tys. akrów (ok. 134,7 tys. ha) – to najniższa powierzchnia zbiorów w ciągu minionej dekady” - napisano w „Potatoes in Canada”. Kevin MacIsaac, dyrektor generalny United Potato Growers of Canada (związku farmerów ziemniaczanych) tegoroczne zbiory określił mianem „piekielnie trudnych”: późna, zimna i mokra wiosna, a potem bardzo suche lato.

Jak sygnalizowały media, farmerzy na Wyspie Księcia Edwarda (znanej z upraw ziemniaków) wskazywali, że ceny ziemniaków pójdą w górę, nie tylko w Ameryce Północnej, lecz również w Europie.

Problem może dotyczyć też tegorocznych zbiorów, a związki farmerów zalecają poszukiwanie dobrego materiału sadzeniowego już teraz.

Źródło:PAP

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.