Oferowana instalacja pozwoli faktycznie skorzystać ekonomicznie polskiemu rolnikowi na przyspieszającej światowej transformacji energetycznej.
Podstawą technologii jest komora fermentacyjna wykonana z modułów betonowych, co zapewnia stabilność i wysoką trwałość instalacji. Proces fermentacji zachodzi pod podwójną membraną, która zatrzymuje wytwarzany biogaz i minimalizuje straty ciepła. Co istotne, przy projektowaniu tej struktury zwrócono szczególną uwagę na odporność materiałów, zastosowanie komponentów kwasoodpornych i nowoczesne rozwiązania wymiennika ciepła, czyni to instalacje Ekoinstal Biogaz bezawaryjnymi.
Firma oferuje także zbiornik na poferment, który pełni funkcję dodatkowego magazynu biogazu. Jak tłumaczy Sławomir Rutkowski, specjalista Ekoinstalu Biogaz:
– Zastosowanie dodatkowego zbiornika pozwala przede wszystkim efektywnie przechowywać biogaz, zwiększając tym samym stabilność produkcji energii, zwłaszcza przy dużej zmienności substratów i obostrzeniach operatorów elektroenergetycznej krajowej sieci dystrybucyjnej /OSD/. Dzięki temu rozwiązaniu biogazownia jest kompletnym rozwiązaniem w zakresie wykorzystania potencjału metanotwórczego substratów i współpracy z OSD. Rozwiązanie takie dodatkowo znacząco zmniejsza oddziaływanie - szczególnie odorowe, na otoczenie.
Optymalizacja temperatury procesu
Kluczowym czynnikiem wpływającym na sprawność całej instalacji jest efektywność fermentacji. Zapewnia to trwały w czasie eksploatacji i w całości sterowalny proces utrzymania właściwej temperatury substratu w komorze fermentacyjnej na poziomie 41-42°C. To maksymalna metanotwórczość procesu zapewnia gwarantowaną niespotykaną w tej klasie instalacji sprawność na poziomie 95% (Sprawność pracy instalacji liczona jako iloczyn mocy znamionowej elektrycznej silnika kogeneracyjnego i współczynnika 95%. Warunkiem jest oczywiście zapewnienie przez rolnika odpowiedniej ilości substratu). Jak obrazowo tłumaczy Rutkowski:
– Proces ten jest jak wyrastanie pączków – wymaga masy organicznej i stabilnych warunków termicznych, bez przeciągów i nagłych zmian, co zapewnia optymalne środowisko do produkcji metanu przez bakterie metanotwórczy i archeony.
Kontrola temperatury jest zintegrowana z systemem sterowania, który automatycznie zapewnia optymalny jej poziom w fermentatorze. Kluczowy tu zewnętrzny wymiennik ciepła w całości jest wykonany ze stali kwasoodpornej. Wspomniana automatyka monitoruje wszystkie potrzebne parametry procesu, takie jak: temperatura, ciśnienie, przepływy i skład biogazu, by poprzez sprzężenia zwrotne dodatnie i ujemne zarządzać procesem.