Technika

Mikrobiogazownie Ekoinstal Biogaz dla rolników

Data publikacji:

Ekoinstal Biogaz to firma specjalizująca się w budowie nowoczesnych mikrobiogazowni rolniczych, które przetwarzają odpady organiczne w czystą, zieloną energię oraz nawóz organiczny, z zachowaniem standardów zrównoważonego rozwoju. Działania takie wpisują się celująco w gospodarkę obiegu zamkniętego. Technologia oferowana przez firmę obejmuje rozwiązania dostosowane do skali polskich rodzinnych gospodarstw rolnych, co wyróżnia ją na tle konkurencyjnych instalacji.

    Mikrobiogazownie Ekoinstal Biogaz dla rolników

Oferowana instalacja pozwoli faktycznie skorzystać ekonomicznie polskiemu rolnikowi na przyspieszającej światowej transformacji energetycznej.

Podstawą technologii jest komora fermentacyjna wykonana z modułów betonowych, co zapewnia stabilność i wysoką trwałość instalacji. Proces fermentacji zachodzi pod podwójną membraną, która zatrzymuje wytwarzany biogaz i minimalizuje straty ciepła. Co istotne, przy projektowaniu tej struktury zwrócono szczególną uwagę na odporność materiałów, zastosowanie komponentów kwasoodpornych i nowoczesne rozwiązania wymiennika ciepła, czyni to instalacje Ekoinstal Biogaz bezawaryjnymi.

Firma oferuje także zbiornik na poferment, który pełni funkcję dodatkowego magazynu biogazu. Jak tłumaczy Sławomir Rutkowski, specjalista Ekoinstalu Biogaz: 

– Zastosowanie dodatkowego zbiornika pozwala przede wszystkim efektywnie przechowywać biogaz, zwiększając tym samym stabilność produkcji energii, zwłaszcza przy dużej zmienności substratów i obostrzeniach operatorów elektroenergetycznej krajowej sieci dystrybucyjnej /OSD/. Dzięki temu rozwiązaniu biogazownia jest kompletnym rozwiązaniem w zakresie wykorzystania potencjału metanotwórczego substratów i współpracy z OSD. Rozwiązanie takie dodatkowo znacząco zmniejsza oddziaływanie - szczególnie odorowe, na otoczenie.

 

Optymalizacja temperatury procesu

Kluczowym czynnikiem wpływającym na sprawność całej instalacji jest efektywność fermentacji. Zapewnia to trwały w czasie eksploatacji i w całości sterowalny proces utrzymania właściwej temperatury substratu w komorze fermentacyjnej na poziomie 41-42°C. To maksymalna metanotwórczość procesu zapewnia gwarantowaną niespotykaną w tej klasie instalacji sprawność na poziomie 95% (Sprawność pracy instalacji liczona jako iloczyn mocy znamionowej elektrycznej silnika kogeneracyjnego i współczynnika 95%. Warunkiem jest oczywiście zapewnienie przez rolnika odpowiedniej ilości substratu). Jak obrazowo tłumaczy Rutkowski: 

– Proces ten jest jak wyrastanie pączków – wymaga masy organicznej i stabilnych warunków termicznych, bez przeciągów i nagłych zmian, co zapewnia optymalne środowisko do produkcji metanu przez bakterie metanotwórczy i archeony. 

Kontrola temperatury jest zintegrowana z systemem sterowania, który automatycznie zapewnia optymalny jej poziom w fermentatorze. Kluczowy tu zewnętrzny wymiennik ciepła w całości jest wykonany ze stali kwasoodpornej. Wspomniana automatyka monitoruje wszystkie potrzebne parametry procesu, takie jak: temperatura, ciśnienie, przepływy i skład biogazu, by poprzez sprzężenia zwrotne dodatnie i ujemne zarządzać procesem.

 

Zastosowanie substratów i wsparcie techniczne

System biogazowni Ekoinstal Biogaz oparty jest na fermentacji odpadów rolniczych, takich jak gnojowica, czy inne produkty uboczne, które w warunkach beztlenowych przekształcane są w biogaz i nawóz organiczny. 

– Produkcja energii z gnojowicy i innych materiałów odpadowych eliminuje problem intensywnych zapachów, co jest znaczącym atutem dla gospodarstw rolnych.

Instalacyjna ścieżka dla biogazu zapewnia jego pełne oczyszczenie z zanieczyszczeń - szczególnie z siarkowodoru, przed spaleniem w wysokosprawnym silniku kogeneracyjnym. Sam silnik cechuje się bardzo wysoką sprawnością, nawet 90,3%.

Ekoinstal Biogaz oferuje kompleksowe wsparcie organizacyjno-techniczne - od etapu pozyskania dotacji, projektowania, przez montaż, aż po zarządzanie technologiczne instalacją. Firma zapewnia pełną obsługę posprzedażową i dostosowuje rozwiązania technologiczne do specyfiki indywidualnego gospodarstwa. Trzeba podkreślić, iż optymalizacja operacji to klucz do osiągania nawet 95% średniorocznej sprawności instalacji, co jest absolutnie kluczowe w planie opłacalności inwestycji.

 

Doświadczenie techniczne

Współtwórcą tej innowacyjnej technologii produkcji biogazu jest Sławomir Łazarski, główny technolog firmy Ekoinstal Biogaz. Posiada wieloletnie doświadczenie w branży, które obejmuje projektowanie i realizacje instalacji biogazowych w skalach od 50 kW do 2 MW. Jego wcześniejsze realizacje cieszą się wysoką oceną użytkowników i są znane z niskiej awaryjności oraz stabilności eksploatacyjnej. Współtworząc Ekoinstal Biogaz, Łazarski zaadaptował kluczowe technologie z dużych biogazowni, tak aby mogły być efektywnie stosowane w mikroinstalacjach rolniczych. Dzięki jego doświadczeniu oraz znajomości rynku rolniczego, firma jest w stanie oferować biogazownie, które spełniają wymagania polskich gospodarstw rodzinnych, jak i większych podmiotów produkcyjnych.

 

Tabela techniczna

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.