Nowości

Metal-Fach - Rozrzutnik w wersji 8-tonowej

Data publikacji:

Konstruktorzy z Metal-Fachu opracowali nową konstrukcję jednoosiowego, 8-tonowego rozrzutnika obornika oznaczonego symbolem N-276 Falcon.

Na osi przystosowanej do prędkości 40 km/h mogą być zamontowane wytrzymałe koła o następujących rozmiarach: 23.1-R26; 18,4-R30 18.4-R34; 16,9-R34 oraz 18.4-R38. Duże średnice i szerokie koła, których rozstaw wynosi 2100 mm, zmniejszają opory toczenia podczas prac polowych oraz ograniczają nadmierne ugniatanie gleby. Minimalne zapotrzebowanie na moc ciągnika wynosi 90 kM oraz wymagany jest napęd od WOM przy 1000 obr./min. Agregowanie z ciągnikiem odbywa się poprzez resorowany dyszel z resorem wzdłużnym do zaczepu rolniczego (dolnego) ciągnika. Skrzynia ładunkowa o pojemności 9,5 m³ ma szerokość w dolnej części 1500 m, a w górnej 1950 mm przy długości 4725 mm. Wysokość załadunku wynosi 2350 mm. Po zamontowaniu dodatkowych siatkowych nadstawek o wysokości 600 mm, pojemność skrzyni ładunkowej można zwiększyć do 15,3 m3.
Maszyna jest wyposażona w hydrauliczny napęd przenośnika podłogowego, co umożliwia płynne sterowanie prędkością przesuwu. Jego konstrukcja została wzmocniona i wykonana jest z dwóch łańcuchów o ogniwach grubości 14 mm, do których są przymocowane listwy wykonane z ceownika hutniczego C80.  Łańcuchy przenośnika są napinane za pośrednictwem śrub naciągowych. Zamontowany na końcu skrzyni ładunkowej dwubębnowy pionowy adapter pozwala na roztrząsanie różnych rodzajów obornika, torfu i kompostu. Dzięki jego pochyleniu na skrzynię ładunkową uzyskuje się równomierne rozrzucanie masy  na szerokość od 8 do 12 m. Przewidziana jest również dodatkowa możliwość ustawienia dawki roztrząsanego materiału za pomocą hydraulicznie regulowanej zasuwy tylnej. Zespół przesuwający załadowaną masę materiału jest zabezpieczony przed przeciążeniem za pomocą sprzęgła ciernego. Rozrzutnik obornika Falcon jest standardowo wyposażony w ręczny hamulec postojowy, natomiast układ hamulcowy w zależności od wymagań klienta może być pneumatyczny lub hydrauliczny. Rozrzutnik został też wyposażony w specjalną składaną drabinkę, która pozwala na łatwy dostęp do skrzynki ładunkowej oraz praktyczne kliny podporowe zapobiegające niekontrolowanemu stoczeniu się maszyny.

Ireneusz Kowalik
Uniwersytet Przyrodniczy
w Poznaniu

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.