Technika

McConnel/Agrokom - Ulepszony Seedaerator

Data publikacji:

Zaprezentowany w roku 2013 agregat Seedaerator firmy McConnel do siewu pasowego, dostępny w firmie Agrokom z Kłosa koło Koszalina, która jest wyłącznym importerem tych brytyjskich maszyn na naszym rynku, doczekał się istotnych usprawnień. Podstawą do ich wprowadzenia były doświadczenia polskich gospodarstw, do których w ubiegłym roku trafiły pierwsze egzemplarze innowacyjnej maszyny.

Ciężka praca w rzeczywistych polskich warunkach okazała się dla agregatu najlepszym testem. Dzięki poczynionym obserwacjom, producent mógł dokonać w jego konstrukcji odpowiednich zmian, które zdecydowanie poprawiły jakość pracy.
            Dłuta robocze, dotychczas chronione śrubami ścinanymi, zabezpieczono siłownikami hydraulicznymi współpracującymi z akumulatorami gazowymi, gromadzącymi energię podczas wychylania się dłuta wskutek natrafienia na przeszkodę. Wprowadzono też dwa rodzaje dłut, przystosowanych do pracy w ciężkiej lub lekkiej glebie.
            Powiększono również zbiornik na ziarno, który ma teraz ładowność 1200 kg, a siewnik wyposażono w urządzenie do elektrycznego zamykania ścieżek. Oprócz tego zastosowano powiększoną osłonę wlotu powietrza do dmuchawy, co zapobiega jego ewentualnemu przytykaniu się resztkami pożniwnymi. Wprowadzono także dodatkową, cięższą bronę posiewną, która częściowo niweluje charakterystyczne kopczyki, powstające po przejściu kół zamykających bruzdę po redlicy siewnej. W opcji natomiast można doposażyć maszynę w dodatkowy siewnik do nawozu, aplikowanego przy pomocy specjalnie skonstruowanych redlic nasiennych, tzw. dual product coulters. Wprowadzone zmiany nie wpłynęły w istotny sposób na cenę Seedaeratora, która w dalszym ciągu jest bardzo atrakcyjna.

Większe plony

Trzymetrowy agregat Seedaerator do bezpośredniego siewu pasowego najlepiej spisuje się na ściernisku, z którego słomę zebrano lub pozostawiono rozdrobnioną. Pozwala w takich warunkach znacznie obniżyć koszty przygotowania gleby pod zasiew oraz zaoszczędzić czas, a także zapewnia utrzymanie zasobów wody glebowej, ogranicza rozwój chwastów, chroni glebę przed erozją i rozluźnia ją w rzędach, bez ryzyka tworzenia podeszwy płużnej, co stymuluje m.in. rozwój systemu korzeniowego roślin. W opinii pierwszych użytkowników Seedaeratora, powstające w technologii wysiewu pasowego warunki wzrostu i rozwoju roślin dają nawet 15-procentowy wzrost plonów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.