– Staramy się szukać jakości, mamy paru dostawców od lat sprawdzonych, wiele elementów robimy sami, jeżeli chodzi np. o piasty czy siłowniki. Mamy swoje biuro konstruktorskie, gdzie projektujemy nowe maszyny, wdrażamy nowe rozwiązania, poprawiamy te, które się w jakimś stopniu nie sprawdziły. Park maszynowy, którym obecnie dysponujemy, stanowią w większości maszyny sterowane numerycznie – zauważa Damian Makowski.
Czas oczekiwania na maszyny wynosi zwykle od 3 tygodni do 2 miesięcy, w zależności od dostępności komponentów do produkcji. – W 80% maszyna jest zbudowana w zakładzie, pozostałe 20% to są podzespoły i części kooperacyjne zrobione przez zewnętrzne firmy albo ściągnięte np. z Włoch czy Indii. Przykładowo, elementy robocze do agregatu bezorkowego Porto sprowadzane są z Włoch, a czasem z Niemiec, w zależności od zapotrzebowania i dostępności – wyjaśnia przedstawiciel AMJ Agro.
Dobrze przetestowane
Oferta firmy AMJ jest stale rozszerzana, co roku średnio o dwa nowe modele maszyn. Ma również zaprzyjaźnionych klientów, którzy bezpłatnie korzystają z maszyn i testują je na powierzchni ok. 1000 ha. Tak się zdobywa wiedzę i dane, co jeszcze można usprawnić i poprawić.
– Serwisy zdarzają się rzadko. Staramy się tak wyprodukować maszynę, żeby nie było tych serwisów, ale zużywają się jakieś elementy robocze. Projektujemy maszyny, żeby dostęp do elementów roboczych był łatwy. Części zastępcze u nas są dostępne od ręki, zawsze staramy się mieć je na magazynie, cały czas zmierzamy do tego, żeby te elementy były sprawdzone, współpracujemy z firmami, u których nie ma żadnych reklamacji – twierdzi Damian Makowski
W planach produkcyjnych są kolejne pozycje, wprowadzane są nowe maszyny dostosowane coraz bardziej do potrzeb klientów. – Obecnie AMJ skupia się na systemach bezorkowych. Oferowany siewnik jest przeznaczony do siania nawet w najbardziej zamulczonej glebie. Jest talerzówka i wysiew talerzowy, system bezorkowy Porto, jest też nowy produkt półdłutowy i wał nożowy, który będzie wprowadzony w najbliższych dniach i jeszcze parę udogodnień już typowych maszyn typu brona talerzowa. Dużym powodzeniem cieszy np. ciężka brona talerzowa o nazwie Tytan. Sytuacja w rolnictwie sprawia, że coraz większym powodzeniem cieszą się właśnie maszyny większe – podsumowuje przedstawiciel AMJ Agro.