Nowości

Maszyny Kuhn zaprezentowane w Bednarach

Data publikacji:

Firma Kuhn obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia na polskim rynku, co jest doskonałą okazją do świętowania odnoszonych przez nią sukcesów. Na minionej już edycji wystawy AgroShow 2023 w Bednarach Kuhn zaprezentował także swoje najnowsze osiągnięcia w zakresie maszyn. 

    Kosiarka ze zgniataczem i transporterem pokosu FC 9330 RA

    Kosiarka ze zgniataczem i transporterem pokosu FC 9330 RA.

W podpoznańskich Bednarach można było w tym roku zobaczyć nowości firmy Kuhn, w tym rozsiewacz nawozu MDS 20.2 W z wbudowanym systemem ważenia, kosiarkę ze zgniataczem i transporterem pokosu FC 9330 RA, siewnik pneumatyczny Venta 330 - 24 Isobus, nabudowany na maszynę uprawową, zmiennokomorową prasę zwijającą VB 3255 oraz  rozdrabniacz łęcin ziemniaków BFP 320.

Rozsiewacz MDS 20.2 

Tarczowy rozsiewacz nawozów MDS 20.2W sprawdzi się w gospodarstwach prowadzących produkcję mieszaną, oferuje szeroki wybór nadstawek, co zapewnia maksymalną elastyczność jego pracy. Rozsiewacz jest wyposażony w ramę ważącą, umożliwiającą automatyczną regulację dawki wysiewu. Płynna regulacja ilości nawozu jest dostosowywana co 2 sekundy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku niewielkich ilości przepływu lub przy ograniczonych szerokościach roboczych. Statyczne ważenie pozwala dostosować otwarcie zasuw dozujących według preferencji użytkownika, eliminując potrzebę przeprowadzania prób kręconych. Dwa ogniwa obciążnikowe mierzą ilość nawozu w zbiorniku z częstotliwością 100 Hz i automatycznie korygują współczynnik przepływu w przypadku ewentualnych odchyleń. 

Obsługa rozsiewacza odbywa się za pomocą terminala Quatron A, który oferuje wiele funkcji, takich jak: wyświetlanie pozostałej ilości nawozu w zbiorniku, możliwość wyłączania lewej/prawej części szerokości roboczej, regulacja szerokości roboczej w zakresie do 8 sekcji przy użyciu Varispread 8 oraz ręczna modyfikacja dawki nawozu. Połączony z zewnętrznym terminalem GPS rozsiewacz umożliwia także automatyczne zarządzanie szerokością roboczą i zmienne dawkowanie nawozu. Spośród innych ważnych cech modelu MDS należy wymienić wolnoobrotowe mieszadło pracujące z prędkością 180 obr./min, łatwą regulację tarcz wysiewających oraz szeroki wybór opcjonalnych osłon kierujących.

Kosiarka ze zgniataczem i transporterem pokosu FC 9330 RA

Nowa kosiarka FC 9330 RA, wyposażona w zgniatacz i transporter pokosu, stanowi rozwiązanie dla natychmiastowego łączenia pokosów po skoszeniu roślin w uprawach paszowych. Nowatorska koncepcja ramy nośnej i ramion zespołów kosząco-transportujących pozwoliła znacząco zredukować jej masę i rozmiar. W związku z różnymi rozmiarami podbieraczy stosowanych w maszynach zbierających, szerokość układania pokosu jest regulowana z kabiny ciągnika w zakresie od 1,8 do 3,6 m. Kosiarka wyposażona jest w dwa zespoły koszące z 8-dyskowymi belkami tnącymi Optidisc Elite o szerokości 

3,5 m, co zapewnia efektywną pracę również na zakrętach i zboczach. Możliwość regulacji intensywności zgniatania pokosu, dostosowanej do rodzaju zielonki i bieżących warunków atmosferycznych, jest kontrolowana za pomocą dwóch dźwigni sterujących prędkością zgniatacza. Dodatkowo, płyta przenosząca, umieszczona między zespołem koszącym a taśmami, zapobiega potencjalnym stratom w plonie.

Taśmy transportowe są napędzane przez dwie pompy, zasilane ze zbiornika wbudowanego w ramę centralną. Wbudowany czujnik przechyłu automatycznie reguluje prędkość taśmy w zależności od nachylenia terenu. Pozostałe funkcje korzystają z zespołu hydraulicznego, który jest podłączony do systemu LS w ciągniku. Sterowanie pracą kosiarki odbywa się za pośrednictwem terminala pokładowego zgodnego z Isobus oraz firmowych terminali: CCI 800 lub 1200. Najczęściej używane funkcje mogą być sterowane za pomocą joysticka CCI A3, który posiada zintegrowany ekran.

Siewnik pneumatyczny Venta 330

Model Venta 330 rozszerza linię pneumatycznych agregatów uprawowo-siewnych, dostępnych w wariantach 20- i 24-rzędowych, z rozstawem rzędów wynoszącym 15 i 12,5 cm. Siewnik wyposażono w sprawdzone sekcje wysiewające Seedflex 100, posiadające dwa talerze przesunięte względem siebie o 41 mm, co pozwala precyzyjnie otworzyć bruzdę. Koła dogniatające kontrolują natomiast głębokość siewu i optymalizują kontakt nasion z glebą.

Nacisk redlic w sekcjach wysiewających można regulować do 40 kg, co umożliwia dostosowanie docisku do różnych warunków glebowych, także suchych lub podczas szybkiego wysiewu. System dozowania wyposażony jest w aparat wysiewający z napędem elektrycznym, oferuje precyzyjne dawkowanie w zakresie od 1 do 430 kg/ha, eliminując konieczność demontażu lub wymiany elementów aparatu wysiewającego, nawet podczas siewu małych nasion. Obsługa maszyny jest przy tym intuicyjna, dzięki możliwości szybkiego regulowania wszystkich kluczowych ustawień poprzez dowolny terminal Isobus lub Kuhn VT 30 dla ciągników niekompatybilnych.

Proces podczepiania/odczepiania siewnika jest szybki i prosty dzięki specjalnym elementom mocującym. Venta 330 wyróżnia się lekką i kompaktową konstrukcją. Siewnik jest bezpośrednio przymocowany do ramy brony wirnikowej, a 850 litrowy zbiornik znajduje się z przodu, co przekłada się na korzystne położenie środka ciężkości maszyny blisko ciągnika. To rozwiązanie zapewnia lepszą zwrotność, mniejsze wymagania w zakresie siły udźwigu oraz doskonałą widoczność sekcji wysiewających.  

Zmiennokomorowa prasa zwijająca VB 3255

Niezawodna i wytrzymała prasa zmiennokomorowa VB 3255 jest przeznaczona dla gospodarstw  specjalizujących się w zbiorze roślin zielonkowych i słomy. Jest uniwersalna i łatwa w obsłudze, co czyni ją naturalnym wyborem dla rolników wymagających wszechstronnej i wydajnej maszyny. Nowe osłony boczne i przednie nadają jej atrakcyjny i nowoczesny wygląd.
Koncepcja podawania i komory prasowania w połączeniu z prostą, ale zaawansowaną konstrukcją, gwarantuje niezawodność i efektywność w przypadku różnych zbieranych roślin. Prasa może z powodzeniem produkować baloty o średnicy od 0,8 do 1,6 m.

Fabrycznie zainstalowana podłoga Dropfloor z możliwością sterowania z kabiny ciągnika umożliwia opuszczanie podłogi i noża hydraulicznie w przypadku zablokowania rotora. Dodatkowy wałek czyszczący w komorze prasowania sprawia, że maszyna nadaje się do zbierania szerszego zakresu materiału. W opcjonalnym wyposażeniu prasy znajduje sie system Progressive Density Plus, który zwiększa ciśnienie prasowania i tym samym zapewnia 10% wyższą gęstość w przypadku zbierania suchych roślin. System smarowania łańcucha jest w pełni automatyczny, zapewnia niezawodność i komfort użytkowania maszyny.

Rozdrabniacz BFP 320

Kolejną z prezentowanych  nowości był nowy model rozdrabniacza łęcin ziemniaków BFP 320, o szerokości roboczej wynoszącej 3,2 m. Jest to cenne uzupełnienie oferty firmy Kuhn kierowanej do producentów ziemniaków, a zwłaszcza gospodarstw ekologicznych. Rozdrabniacz mechaniczny pozwala bowiem ograniczyć zużycie środków chemicznych. Model 320 może być również wykorzystywany przed użyciem defoliantów, co dodatkowo zwiększa skuteczność tych produktów.

Konstrukcja noży rozdrabniacza jest doskonale dostosowana do roślin uprawianych w rzędach 75 lub 80 cm, zapobiegając blokowaniu przepływu rozdrabnianego materiału. Wewnętrzne osłony kierują resztki pożniwne między rzędami, co usprawnia proces zbioru.

Rotor rozdrabniacza o średnicy zewnętrznej wynoszącej 647 mm pracuje z prędkością 1758 obr./min. Ma większą siłę zasysania, dzięki czemu radzi sobie skutecznie nawet z dużą ilością resztek liści ziemniaków. Standardowe wyposażenie stanowią przeciwnoże i przykręcana blacha, które gwarantują wytrzymałość i  przy tym dokładne rozdrabnianie.

Model BFP 320 jest bardzo  prosty w obsłudze. Jego koła podporowe, wyposażone we wskaźnik wysokości roboczej, mają szeroki zakres regulacji. Dostęp do noży w celu ich kontroli lub wymiany jest także ułatwiony dzięki otwieranej tylnej osłonie. Opcjonalne wyposażenie rozdrabniacza zawiera koła dogniatające, których zadaniem jest zagęścić resztki między rzędami, zapobiegając przedostawaniu się światła słonecznego do ziemniaków. Jest również dostępny zestaw do jazdy po drogach publicznych dla większej wygody użytkowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.