Technika Uprawa i siew

Maszyny Agro-Masz do uprawy ultrapłytkiej

Data publikacji:

Uprawa ultrapłytka jest zgodna z promowanymi założeniami „Europejskiego Zielonego Ładu”, a więc pozwala na ograniczenie stosowania pestycydów, herbicydów i nawozów sztucznych. Metoda ta polega na podcinaniu resztek pożniwnych na głębokości do 4 cm, co skutkuje ograniczeniem strat wilgoci z gleby, ale również inicjuje szybsze wschody chwastów i samosiewów, które mogą być zniszczone w kolejnym mechanicznym zabiegu agrotechnicznym. Firma Agro-Masz podąża za nowoczesnymi trendami w rolnictwie i w swojej ofercie posiada szereg rozwiązań dedykowanych właśnie uprawie ultrapłytkiej.

    Maszyny Agro-Masz do uprawy ultrapłytkiej

Tradycyjna orka jest powoli wypierana przez metody uprawowe dające korzystniejszy stosunek ponoszonego wkładu do oczekiwanych rezultatów. Metody uproszczone dają często lepsze efekty plonowania w zmieniających się także w Polsce warunkach klimatycznych, gdzie doświadczamy coraz dłuższych okresów suszy. Prawodawstwo unijne również promuje bardziej ekologiczne, zrównoważone podejście do rolnictwa.

Co w ofercie?

Brona talerzowa Faster Cut do uprawy ultrapłytkiej o szerokości 3 m zapewnia maksymalną głębokość roboczą 4 cm i wydajność na poziomie 5,4 ha/h. Przy masie własnej 2260 kg wymaga do agregacji ciągnika o minimalnej mocy 130 KM. Układ roboczy brony zawiera wał tnący, którego zadaniem jest rozdrabnianie słomy i resztek pożniwnych, co w efekcie daje dokładniejsze wymieszanie podczas uprawy. Noże wału są bardzo wytrzymałe, wykonane są ze wzmocnionej obróbką cieplną stali, obustronnie ostrzone. Głębokość robocza regulowana jest za pomocą siłowników hydraulicznych.

Kolejnym elementem są talerze typu Faster, których specjalnie zaprojektowany kształt oraz ustawienie umożliwiają  pełne podcięcie uprawianej powierzchni i intensywne rozdrabnianie resztek pożniwnych. Tutaj regulacja głębokości pracy odbywa się za pomocą śrub rzymskich, przy czym możliwe jest niezależne ustawienie głębokości dla przedniego i tylnego rzędu talerzy. Brona posiada 24 sztuki talerzy, odstęp między rzędami talerzy wynosi 85 cm. Na skraju obu sekcji talerzy zamontowane są aktywne ekrany, ograniczające strefę odkładania ziemi przez talerze skrajne. W ten prosty sposób zapobiega się powstawaniu kolein na łączeniach przejazdów. W przypadku nadmiernego zagłębienia lub natrafienia na dużą przeszkodę uchwyty ekranu mocowane są do ramy za pomocą połączeń pływających, co pozwala im na uchylenie się w górę podczas ewentualnej kolizji.

Optymalizację uprawy w zależności od rodzaju gleby zapewnia odpowiedni wybór tylnego wału. W tej kwestii standardowo dostępne są wały o średnicy 560 lub 600 mm w wersji ceownikowej, daszkowej, teownikowej i  gumowej.  Ostatnią z sekcji układu roboczego jest podwójne zgrzebło sprężynowe pozwalające na równomierne rozgrabienie resztek pożniwnych. W opcji bronę można doposażyć w obciążniki, podstawę, podest, schodki, system oświetlenia oraz podwójne zgrzebło za wałem z regulacją kąta natarcia do wału gumowego.

 Do uprawy ściernisk przeznaczona jest z kolei brona mulczowa, która zapewnia zniszczenie płytko zakorzenionych chwastów i samosiewów. Stosowana jest z powodzeniem do przygotowywania pola w uproszczonej uprawie bezorkowej czy w siewie bezpośrednim. Sprawdzi się również w pielęgnacji użytków zielonych, gdzie zapewnia wygrabienie i roztrząśnięcie resztek roślinnych, nacięcie darni, częściowe zniszczenie chwastów, i niwelację kretowisk. Maszyna ta, jak widać ,jest bardzo uniwersalna.

Dostępna jest w 5 modelach o szerokości roboczej od 3 do 9 m, zapewniając wydajność od 6 do 18 ha/h przy prędkości do nawet 20 km/h. Brona w zależności od wersji ma masę własną od 635 do 2700 kg i wymaga ciągnika o mocy 50-210 KM. Jej układ roboczy zawiera 5 rzędów palców o średnicy 16 mm i długości 763 mm, kąt natarcia regulowany jest hydraulicznie. W opcji dodatkowo można dołożyć rząd hydraulicznie regulowanych talerzy o średnicy 460 mm. Aby jeszcze bardziej zwiększyć efektywność pracy, bronę mulczową można wyposażyć w siewnik poplonów SP200. W takiej konfiguracji maszyna ma możliwość zwiększenia wydajności uprawy i aeracji podłoża, niszczenia chwastów i resztek poplonów za jednym przejazdem.

Siewnik do uprawy pasowej

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Agro-Masz stworzyła też siewnik Salvis Z 3000 o szerokości 3 m dedykowany do uprawy pasowej, który w razie potrzeby może być wyposażony w sekcję do siewu punktowego lub rzędowego do określonych zadań. Siewnik o masie 5200 kg wymaga ciągnika o mocy 180-250 KM, zapewniając wydajność 1,5-3 ha/h.
Salvis Z 3000 wyposażony jest w 2 rzędy kół dogniatająco-wyrównujących. Pierwszy z nich utrzymuje stałą  głębokości pracy oraz przygotowuje glebę przed sekcją uprawową poprzez ugniatanie. Drugi wyrównuje glebę przed sekcją wysiewającą. Sekcja uprawowa zawiera 9 talerzy tnących z zabezpieczeniem sprężynowym w opcji  oraz 9 zębów z zabezpieczeniem sprężynowym lub hydraulicznym. Tutaj przymocowane są też rurki doprowadzające nawóz ze zbiornika do gleby. Układ zębów zależny jest od sekcji wysiewającej, ma 4 zęby dla siewu punktowego oraz 9 zębów dla siewu rzędowego.

Sekcja wysiewająca wyposażona jest w 18 niezależnych redlic dwutalerzowych o średnicy 340 mm, których zadaniem jest wycięcie równego i czystego rowka do wysiewu, bez wgniatania resztek pożniwnych w podłoże. W skład tej sekcji wchodzi też zespół rolek dogniatająco-kopiujących, zagęszczających pas gleby dla uzyskania optymalnych warunków dla wschodzących roślin. W przypadku siewu punktowego, układ roboczy zawiera 4 narzędzia w tym rozbijacz bruzd, wysiewające redlice dwutalerzowe, gumowe koła kopiujące oraz koła dogniatające. Siewnik posiada zbiornik nasion o pojemności 2050 l oraz zbiornik nawozu o pojemności 1750 l, oba wykonane ze stali kwasoodpornej. Są też udogodnienia znacznie ułatwiające użytkowanie, jak: aparat wysiewający napędzany za pomocą silnika elektrycznego, sterowanie ścieżkami technologicznymi oraz wyłączenie połowy wysiewu za pomocą komputera.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.