[ATR] Nowości Massey Ferguson

Massey Ferguson - Wizja przyszłości

Data publikacji:

Na tegorocznych targach Agritechnica Massey Ferguson z ciągnikiem MF Next Concept przedstawił swoją wizję przyszłości.

Futurystyczny design i kolorystyka są ciekawym nawiązaniem do 50. rocznicy wylądowania pierwszego człowieka na Księżycu. Wielkie osiągnięcie inżynierów XX wieku stało się niejako inspiracją dla opracowania innowacyjnych rozwiązań, które być może wkrótce zagoszczą na stałe w nowych ciągnikach MF.
Massey Ferguson dostrzega, że poziom technologii i cyfryzacji w rolnictwie cały czas rośnie. Już dziś pojawiają się rolnicze pojazdy autonomiczne, a duże zapotrzebowanie na nie w przyszłości jest pewne. Koncepcja prezentowanego ciągnika MF Next pokazuje, w jaki sposób MF zamierza wejść w przyszłość, uwzględniając nie tylko interakcję człowieka z maszynami, ale również to, jak sprzęt będzie oddziaływał z operatorem, glebą i uprawami. Celem firmy jest to, aby produkować wydajniej przy mniejszych nakładach i sprostać przyszłym potrzebom i warunkom rolnictwa. Ciągnik MF Next wyróżnia się  futurystycznym designem  „neo retro”, który jednak nawiązuje do dziedzictwa marki. Uważni obserwatorzy zauważą liczne nawiązania do znanych z przeszłości modeli MF. Równie ciekawie prezentują się zastosowane w ciągniku innowacyjne rozwiązania.

Patenty jutra

Technologia pokładowa MF Next upraszcza kontrolę narzędzi i dostarcza rozwiązania, które będą odgrywać coraz ważniejszą rolę w rentownym i zrównoważonym rolnictwie w przyszłości. Zastosowany system łączności umożliwia skanowanie plonu, zapewniając niezbędne dane dla dostosowania aplikacji w czasie rzeczywistym przez cały sezon wegetacyjny roślin. Na masce i dachu ciągnika zainstalowane są czujniki i kamery skanujące na bieżąco glebę oraz plon. Sensory będą monitorować bieżące parametry gleby i plonów, takie jak wilgotność i poziomy materii organicznej, w tym samym czasie sprawdzą także niedobory składników odżywczych i automatycznie podejmą decyzje agronomiczne w czasie rzeczywistym. Dzięki współpracy z systemami MF Rate i Section Control wykorzystają zebrane informacje do automatycznego dostosowania dawek aplikacji i stosowania optymalnych ustawień sprzętu do panujących aktualnie warunków. Dodatkowo zaimplementowane systemy to MF Guide, który steruje ciągnikiem, oraz MF Task Doc odwzorowujący dane z operacji z zapisami przesłanymi za pośrednictwem telemetrii MF Connect. Ponadto łączność pokładowa może być stosowana do wykrywania wszelkich nieprawidłowości w działaniu, sygnalizowaniu konieczności serwisu, regulacji ustawień innych układów, optymalizacji pracy maszyny czy też automatycznego dostosowania zawieszenia kabiny operatora. Partnerzy Massey Ferguson dostarczają również swoje innowacyjne rozwiązania. Dla przykładu firma Trelleborg oferuje system automatycznie dostosowujący ciśnienie w oponach do zmieniających się warunków terenowych, co przyczynia się do efektywniejszej pracy, zmniejszeniu zużycia paliwa oraz ochrony gleby.

Komfort level master

Następny poziom widoczny jest również w kabinie operatora. Ciągnik koncepcyjny MF Next nie posiada kierownicy, lecz zamiast tego 2 dżojstiki. Lewa dźwignia steruje układem kierowniczym, a prawa przekładnią, zmieniając prędkość i kierunek jazdy. Umożliwia także obsługę zaworów sterujących narzędziami oraz innymi funkcjami ciągnika. Podczas prac polowych możliwa jest także opcja w pełni automatycznego działania. Operator ciągnika ma w tym celu dostępne 3 ekrany, poprzez które ustawia i monitoruje wszystkie funkcje ciągnika i obsługiwanej maszyny. Pokładowy system telemetryczny przekazuje zbierane dane robocze do biura lub innych autoryzowanych partnerów. Lusterka boczne zostały zastąpione dwiema szerokokątnymi kamerami noktowizyjnymi HD, z ekranami wewnątrz kabiny wyświetlającymi ich obrazy. Pomimo zdolności ciągnika do autonomicznego działania, to operator zachowuje pełną kontrolę nad maszyną. Zupełnie nowa oszklona kabina z 4 słupkami zapewnia maksymalną przestrzeń, komfort i doskonałą widoczność w zakresie 360°. Pokładowe inteligentne technologie wspierają operatora i wyświetlają wszystkie niezbędne informacje na trzech ekranach oraz dużym wyświetlaczu przeziernym przedniej szyby wraz z dodatkową funkcją rzeczywistości rozszerzonej. Hałas w kabinie jest zminimalizowany dzięki specjalnej instalacji silnika, która zapewnia 25 cm przestrzeni między maską i kabiną, przez co również poprawia jego chłodzenie. Dopełnieniem są również parametryczne światła LED przednie oraz na dachu kabiny. Wszystkie światła podkreślone są futurystycznym czerwonym światłem dziennym LED. Trzeba przyznać, iż koncepcyjny ciągnik MF Next prezentuje się bardzo ciekawie. Wskazuje kierunki kształtujące przyszłość rolnictwa, gdzie zaawansowana technologia jest dostępna, prosta, niezawodna i łatwa w użyciu dla rolników na całym świecie.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.