Nowości

Massey Ferguson - Activa z poziomowaniem

Data publikacji:

Dla rolników oczekujących od kombajnu czegoś więcej Massey Ferguson przygotował serię Activa S, obejmującą dwa podstawowe modele w sześciu wersjach, z silnikami o mocy 243 i 306 KM oraz zbiornikami mieszczącymi 8600 l ziarna. W tym sezonie te popularne maszyny dostępne są również w nowej wersji PL z systemem poziomowania ParaLevel, przystosowanej do pracy na stokach.

Kombajny Activa PL to 5- i 6-klawiszowe modele S 7345 i S 7347 w wersji MCS - z dodatkowym separatorem bębnowym (Multi Crop Separator), umieszczonym za młocarnią, o takiej samej szerokości i średnicy (1340/600 mm) jak bęben główny, umożliwiającym oddzielenie maksymalnej ilości ziarna przed wytrząsaczami. MCS wyróżnia wyjątkowe, elektrycznie przestawiane klepisko, które można obrócić nad bęben separatora i ten sposób wyłączyć go z pracy, gdy dodatkowa separacja nie jest potrzebna. Obie maszyny w wersji PL mają też w standardzie napęd na 4 koła, ułatwiający podjazdy na stromych stokach. Hydrostatyczny napęd z pompą o dużej wydajności, generującą wyższy moment obrotowy, dodatkowo ułatwia tę wspinaczkę.

Koła na równoległobokach

Znany już z serii kombajnów Beta opatentowany system ParaLevel umożliwia poziomowanie całego kombajnu na zboczach o nachyleniu do 20% w maszynach z napędem na 4 koła oraz do 15% z opcjonalnym napędem na 2 koła. Dzięki temu projektowane na płaskie pola zespoły robocze mogą także w terenie górzystym pracować z maksymalną wydajnością.
W prostym, kompaktowym rozwiązaniu piasty przednich kół są połączone z podwoziem za pomocą dolnego trójkątnego wspornika i górnego ramienia, które tworzą równoległobok o dużym zakresie ruchu. Aby zniwelować nachylenie, pozycję zmieniają tylko same koła, które można dzięki temu wyposażyć również w szerokie ogumienie (np. 800/65 R32), zachowując szerokość transportową 3,5 m. ParaLevel w trybie roboczym podnosi i obniża kombajn w pełni automatycznie, płynnie dostosowując się do nachylenia terenu, ale ma prędkość jazdy ograniczoną do 18 km/h. W miarę podnoszenia się kombajnu zwiększa się za to nieznacznie rozstaw kół, co poprawia stabilność maszyny na stoku. W trybie transportowym natomiast kombajn maksymalnie się obniża i zwęża rozstaw kół, a prędkość maksymalna wzrasta do 25 km/h.

Automatyczne ustawienia

Nowością w kombajnach Activa S na sezon 2018 jest także funkcja stałej prędkości (Constant Speed), wybieranej spośród dwóch zaprogramowanych za pomocą wielofunkcyjnej dźwigni. Dopóki nie dokona się zmiany, ustawiona prędkość będzie utrzymywana automatycznie. Poza tym maszyny oferują możliwość wyboru zapisanych fabrycznie parametrów zbioru dla 15 różnych upraw. Aby kombajn automatycznie ustawił obroty młocarni i wentylatora, szczelinę omłotową czy sita do zbioru konkretnej rośliny, wystarczy po prostu wskazać ją na dotykowym ekranie terminala sterującego TechTouch 2. Dla każdej rośliny operator może dodatkowo modyfikować i zapisywać do 3 niestandardowych ustawień. Zautomatyzowano także obroty nagarniacza, dotychczas ustawiane ręcznie na terminalu, które obecnie mogą również samoczynnie dostosowywać się do prędkości jazdy. W nowych modelach, tak jak w całej serii, oprócz standardowych hederów FreeFlow (4,8-7,6 m) dostępne są hedery PowerFlow (5,5-6,2/6,8 m), z poszerzonym do 1,14 m stołem wyposażonym w przenośnik taśmowy aktywnie transportujący skoszone rośliny do podajnika ślimakowego.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.