[ATR] Aktualności ManitouSerafinmustang

Manitou/Zeppelin/Serafin - Mustang także dla rolnika

Data publikacji:

Chociaż gospodarzem czerwcowego pokazu ładowarek kołowych marki Mustang, oferowanych przez firmę Manitou, była spółka Zeppelin Polska, zaopatrująca w sprzęt głównie sektor logistyczny i budowlany, maszyny te bez wątpienia pozostają również w sferze zainteresowań rolników. Tym bardziej z osprzętem dostarczonym do prezentacji przez firmę Serafin, znaną z bogatej oferty specjalistycznych narzędzi stosowanych w różnych branżach.

W pokazie zaprezentowano 3 ładowarki przegubowe - AL306, 406 i 608, w klasie od 2,5 do 4,3 t, a także 2 ładowarki ze sterowaniem burtowym - ważący 2,8 t model SL1650R o mocy 70 KM i udźwigu roboczym 750 kg oraz jeden z największych w tej grupie 4,2-tonowy SL3300V o mocy 72 KM i udźwigu ok. 1,5 t. O ile maszyny burtowe to rzadkość w rolnictwie, o tyle ładowarki przegubowe, zwłaszcza dwa mniejsze modele, z powodzeniem funkcjonują w tej branży dzięki swoim kompaktowym wymiarom i zwrotności najczęściej jako maszyny do prac w obejściu i budynkach inwentarskich.

Na ręcznym gazie

Należące do najpopularniejszych ładowarek Mustang, także w rolnictwie, modele AL 306 (składana rama z dachem lub kabina) i AL 406 (czterosłupkowy dach lub kabina) to 2,5- i 2,8-tonowe maszyny o mocy 35 i 47 KM, oferujące wysokość podnoszenia 2,85 i 3 m (do sworznia) oraz udźwig roboczy 800-860 i 900 kg. Duże możliwości zapewnia hydraulika robocza o wydatku 45 i 57 l/min, a także będące standardem funkcje ciągłego przepływu oleju oraz ręcznego „gazu”, przydatnego zwłaszcza przy osprzęcie wymagającym dużej wydajności hydrauliki i jednocześnie powolnej jazdy. Ręczny gaz pozwala ustawić wysokie obroty silnika bez wpływu na prędkość jazdy, regulowaną dowolnie pedałem gazu. Pracę ułatwia także ergonomiczny dżojstik, w którym zintegrowano praktycznie wszystkie funkcje sterowania wysięgnikiem i hydrauliką oraz jazdą.

Świder, trenczer, glebogryzarka

Choć osprzęt do pokazów dobrano pod kątem branży budowlanej czy komunalnej, aż 3 na 5 zaprezentowanych urządzeń sprawdza się również w rolnictwie. Tak jak hydrauliczny napęd Premium Drive (PD) ze świdrem ziemnym australijskiej firmy Digga, reprezentowanej w Polsce przez firmę Serafin, przeznaczony do wiercenia otworów m.in. pod wszelkiego rodzaju słupy, w tym ogrodzeniowe, czy nasadzenia drzew i krzewów. W pokazie pracował popularny model PD3 (59 kg, 3600 Nm), ale oferta obejmuje całą paletę napędów o masie do 270 kg i momencie obrotowym od 1200 Nm do 38,4 kNm, współpracujących nie tylko ze świdrami (do 1,8 m średnicy), lecz także z innymi narzędziami, np. do rozłupywania kłód czy karczowania pni.
Osoby działające w rolnictwie i pokrewnych branżach może także zainteresować koparka łańcuchowa (trenczer) Digga, żłobiąca wykopy o szerokości od 10 do 35 cm i głębokości do 1,5 m pod różne instalacje, w tym np. nawodnieniowe czy melioracyjne, znacznie szybciej (nawet 200-300 m/h) niż klasyczna koparka. W tym segmencie przyda się również glebogryzarka separacyjna firmy R2 (w pokazie 1,3 m), pozostawiająca spulchnioną, pozbawioną kamieni, wyrównaną glebę przygotowaną do siewu.

Stefan Szolc

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.