Aktualności

Manewry polowe Agravis Technik Polska z rolnictwem 4.0

Data publikacji:

W dniu 17 października w działającym od 2021 r. oddziale Karlino firmy Agravis Technik Polska odbyły się Manewry Polowe – wydarzenie, które zgromadziło licznych rolników, przedstawicieli branży oraz specjalistów. Pokaz ten był okazją do zaprezentowania zaawansowanych rozwiązań marek Fendt, Valtra i Väderstad oraz omówienia ich funkcji w kontekście rolnictwa precyzyjnego i rolnictwa 4.0. Zaprezentowano sprzęt w warunkach polowych, ale także szczegółowo wprowadzono do nowoczesnych systemów wspierających zarządzanie gospodarstwem.

    Manewry polowe Agravis Technik Polska z rolnictwem 4.0

Według założenia organizatorów prezentacja przyniesie uczestnikom inspiracje do wdrażania nowoczesnych rozwiązań w ich własnych gospodarstwach. Jak zauważył Adam Elwart, prowadzący całą imprezę przedstawiciel Agravis Technik Polska: 

– Manewry Polowe to doskonała okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami technologicznymi i wymiany doświadczeń między rolnikami. Dzięki takim spotkaniom możemy rozwijać polskie rolnictwo i inspirować do korzystania z najnowszych technologii.

 

Pełna automatyzacja

Podczas pokazu dużą uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z automatyzacją i cyfryzacją w rolnictwie, co wpisuje się w założenia rolnictwa 4.0. Przykładem jest platforma Next Farming Live (w pełni kompatybilna z systemem Isobus), czyli zaawansowany system zarządzania gospodarstwem, który umożliwia nie tylko monitorowanie i zarządzanie maszynami w czasie rzeczywistym, ale także integrację danych dotyczących całego cyklu uprawowego. System ten pozwala rolnikom tworzyć szczegółowe mapy aplikacyjne oraz monitorować pracę maszyn, co umożliwia precyzyjne planowanie i realizację zadań na polu. Dzięki tej współpracy operatorzy mają możliwość bezpośredniego przesyłania zadań z systemu do maszyn, a następnie odbierania raportów z wykonanej pracy. Jak podkreślił Sebastian Karasiewicz, przedstawiciel marki Valtra: 

– To narzędzie daje możliwość pełnej automatyzacji zadań polowych. Operator może zaplanować pracę na cały dzień, a system samoczynnie wysyła informacje do maszyny, co pozwala na oszczędność czasu i maksymalizację wydajności.

Nowy wymiar pracy w rolnictwie zapewnia także firma Fendt, której przedstawiciel, Rafał Mikołajczak przedstawił m.in. system FendtOne, który łączy nowoczesną technologię z codzienną praktyką rolniczą. Rozwiązanie zapewnia jednoczesny dostęp do wszystkich potrzebnych danych i analiz. Plusem rozwiązania jest bezprzewodowy transfer danych – natychmiastowa synchronizacja informacji o zadaniach między maszynami a komputerami biurowymi, co pozwala na bieżąco monitorować postępy prac oraz wprowadzać potrzebne zmiany bez opuszczania biura. Co istotne, dostęp do informacji jest możliwy w dowolnym czasie, na różnych urządzeniach. Użytkownik może korzystać z komputera, tabletu lub smartfona, co zwiększa elastyczność i pozwala zarządzać gospodarstwem z dowolnego miejsca na ziemi. FendtOne umożliwia analizę danych na temat efektywności pracy i wykorzystania maszyn, co pozwala na lepsze planowanie i minimalizowanie przestojów. A jego otwarta architektura zapewnia dostęp do integracji z systemami zarządzania gospodarstwem (FMIS), umożliwiając przyszłą współpracę i łatwe rozszerzanie funkcjonalności.

 

Nasiona dobrze policzone

Również firma Vāderstad zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania, które w jej imieniu przedstawił Andrzej Opala, kierownik sprzedaży. Były to: agregat dłutowy TopDown z systemem E-services (uprawa w oparciu o mapy zadań), agregat Opus 700 i siewnik Spirit 600 z systemem SeedEye liczącym nasiona i dynamicznym ścieżkowaniem. Przy użyciu funkcji liczenia nasion w tym systemie, żądana dawka wysiewu ustalana jest na podstawie liczby nasion na metr kwadratowy. Na polu czujniki dokładnie rejestrują liczbę nasion przechodzących przez poszczególne przewody wysiewające. Połączenie tych informacji z danymi dotyczącymi prędkości jazdy z radaru siewnika sprawia, że wydajność jest automatycznie dostosowywana, co pozwala utrzymać wybraną dawkę wysiewu. System liczenia nasion SeedEye zwiększa precyzję wysiewu, likwiduje potrzebę wykonywania kalibracji, a także przekazuje kontrolę w ręce operatora.

 

Edukacja dla uczestników

Poza samymi pokazami technicznymi, uczestnicy wydarzenia mogli wziąć udział w sesjach indywidualnych z przedstawicielami Agravis Technik Polska oraz ekspertami z firm Fendt, Valtra i Väderstad. Jak zauważył Sebastian Karasiewicz: 

– To wydarzenie ma na celu nie tylko zaprezentowanie maszyn, ale też edukację i pomoc w wyborze odpowiednich technologii dostosowanych do konkretnych potrzeb gospodarstwa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.