Pełna automatyzacja
Podczas pokazu dużą uwagę poświęcono zagadnieniom związanym z automatyzacją i cyfryzacją w rolnictwie, co wpisuje się w założenia rolnictwa 4.0. Przykładem jest platforma Next Farming Live (w pełni kompatybilna z systemem Isobus), czyli zaawansowany system zarządzania gospodarstwem, który umożliwia nie tylko monitorowanie i zarządzanie maszynami w czasie rzeczywistym, ale także integrację danych dotyczących całego cyklu uprawowego. System ten pozwala rolnikom tworzyć szczegółowe mapy aplikacyjne oraz monitorować pracę maszyn, co umożliwia precyzyjne planowanie i realizację zadań na polu. Dzięki tej współpracy operatorzy mają możliwość bezpośredniego przesyłania zadań z systemu do maszyn, a następnie odbierania raportów z wykonanej pracy. Jak podkreślił Sebastian Karasiewicz, przedstawiciel marki Valtra:
– To narzędzie daje możliwość pełnej automatyzacji zadań polowych. Operator może zaplanować pracę na cały dzień, a system samoczynnie wysyła informacje do maszyny, co pozwala na oszczędność czasu i maksymalizację wydajności.
Nowy wymiar pracy w rolnictwie zapewnia także firma Fendt, której przedstawiciel, Rafał Mikołajczak przedstawił m.in. system FendtOne, który łączy nowoczesną technologię z codzienną praktyką rolniczą. Rozwiązanie zapewnia jednoczesny dostęp do wszystkich potrzebnych danych i analiz. Plusem rozwiązania jest bezprzewodowy transfer danych – natychmiastowa synchronizacja informacji o zadaniach między maszynami a komputerami biurowymi, co pozwala na bieżąco monitorować postępy prac oraz wprowadzać potrzebne zmiany bez opuszczania biura. Co istotne, dostęp do informacji jest możliwy w dowolnym czasie, na różnych urządzeniach. Użytkownik może korzystać z komputera, tabletu lub smartfona, co zwiększa elastyczność i pozwala zarządzać gospodarstwem z dowolnego miejsca na ziemi. FendtOne umożliwia analizę danych na temat efektywności pracy i wykorzystania maszyn, co pozwala na lepsze planowanie i minimalizowanie przestojów. A jego otwarta architektura zapewnia dostęp do integracji z systemami zarządzania gospodarstwem (FMIS), umożliwiając przyszłą współpracę i łatwe rozszerzanie funkcjonalności.