[ATR] Aktualności Mandam

Mandam - Czas na młodych

Data publikacji:

W rok 28-lecia działalności firma Mandam, ceniony na wielu rynkach producent maszyn uprawowych czy bron łąkowych, wchodzi z nowymi siłami. Dotychczasowy zarząd spółki został wszak wzmocniony „świeżą krwią” - a dokładnie przedstawicielami drugiego pokolenia założycieli przedsiębiorstwa - Łukaszem Jakusem (nieobecnym podczas rozmowy), Jerzym Księżykiem i Józefem Seidel jr, z którymi rozmawia Grzegorz Antosik.

W jaki sposób Panowie - przedstawiciele młodego pokolenia, zaczęliście - krok po kroku - przejmować stery firmy Mandam?
Józef Seidel jr: Mandam jest od początku firmą rodzinną, w której równe pakiety własnościowe mają przedstawiciele czterech rodzin. Od 2018 r. zarząd został poszerzony o „młodzież” - zaczynamy wspólnie podejmować decyzje o przyszłości firmy, która w 2018 r. osiągnęła rekordowe przychody.
Jeśli chodzi o mnie, miałem inne plany na przyszłość, którą wiązałem ze sportem. Niestety wszystkie interesujące mnie kierunki studiów można było wykonywać wyłącznie na AWF-ie, co ze względu na moją wcześniejszą kontuzję i konieczność zaliczenia testów sprawnościowych było niemożliwe. Dlatego wybierając kierunek studiów dopasowywałem się do firmy Mandam - stąd handel zagraniczny i marketing. Początkowo miałem zdobyć nieco doświadczenia w innych firmach, ale śmierć w 2006 r. pana Księżyka, ojca Jerzego, sprawiła, że dział handlowy trzeba było poukładać na nowo. Najpierw byłem handlowcem na rynek polski, ale starałem się również rozwijać mniejsze rynki eksportowe - pierwszym była Dania. Teraz jestem handlowcem zajmującym się eksportem, a w razie potrzeby, np. wakatów wspieram inne działy. Zajmuję się też marketingiem firmy. Na dzień dzisiejszy jest to dział jednoosobowy, ale w pierwszym kwartale 2019 roku to się zmieni.
Jerzy Księżyk: Nasi ojcowie założyli Mandam, więc z tą firmą mieliśmy do czynienia praktycznie od początku. Ja co prawda ze względu na uzdolnienia artystyczne i ukończenie ASP nigdy nie chciałem się z nią wiązać, ale po śmierci ojca zostawiłem swoją pracę w USA i wróciłem do kraju - mój uzdolniony technicznie brat dynamicznie rozwijał się w innej branży. Dziś nie żałuję, że podjąłem taką decyzję. Zacząłem pracę w tym . . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 01/2019
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.