[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Maleją państwowe zasoby ziemi

Data publikacji:

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, dysponent państwowej ziemi, ma jej coraz mniej do sprzedania. Gdy przejmowano grunty rolne do zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ich powierzchnia wynosiła 4,75 mln ha. Obecnie do rozdysponowania pozostało tylko 195 tys. ha w niemal 400 tys. działek, których średnia powierzchnia wynosi mniej niż 0,5 ha.

Działki charakteryzują się dużym „rozproszeniem”, położone są na terenie ponad 2,4 tys. gmin i 26,6 tys. obrębów. Według ekspertów KOWR, oprócz rozdrobnienia znaczna część tych gruntów ma np. nieuregulowane stosunki wodne, zakamienienie, położone są na skarpach, urwiskach czy między wałami przeciwpowodziowymi. Zdaniem Sebastiana Pieńkowskiego, dyrektora generalnego KOWR: - tak duża liczba nieruchomości wymaga poniesienia znacznych nakładów pracy, aby w przyszłości dokonać ich rozdysponowania. Wiele nieruchomości w zasobie WRSP nadal posiada nieuregulowany stan geodezyjno-prawny. W Polsce jest popyt na ziemię, ale rolnicy są zainteresowani wydzierżawianiem większych działek. W ubiegłym roku odbyło się 6434 przetargów na dzierżawę, w których zaoferowano powierzchnię ok. 46 tys. ha, z czego pozytywnie rozstrzygnięto 4764 przetargi na powierzchnię ok. 37 tys. ha. Z wyliczeń KOWR wynika, że skuteczność przetargów mierzona powierzchnią rozstrzygniętych przetargów do powierzchni zaoferowanej do dzierżawy wyniosła 81 proc. Oznacza to, że co czwarty przetarg jest nieskuteczny, a 19 proc. powierzchni nieruchomości nie znajduje zainteresowania dzierżawą. Jeszcze mniej skuteczne są przetargi na sprzedaż nieruchomości Zasobu WRSP. W 2019 r. obyło się ponad 30 tys. przetargów na powierzchnię 17,5 tys. ha, z czego rozstrzygnięto jedynie 5 tys. przetargów na powierzchnię 3078 ha. Z doświadczeń jednostek terenowych KOWR wynika, że nabywców nie znajdują działki, których gleby są słabe i rozdrobnione. W okresie od stycznia 2016 r. do pierwszego kwartału 2020 r. powierzchnia gruntów nierozdysponowanych zmniejszyła się o 54,6 tys. ha, tj. średnio rocznie 12,85 tys. hektarów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.