Nowości

Łukomka – deszczownia dla mniejszych gospodarstw

Data publikacji:

Spółka Łukomet z miejscowości Całowanie jest długoletnim importerem deszczowni włoskiej firmy Irtec. Jest też producentem cieszącej się dużym powodzeniem deszczowni szpulowej własnej konstrukcji o nazwie Łukoma. Jest ona wyposażona w wąż o średnicy 50 mm, którego długość może wynosić 210 - 230 - 250 m, a jej przepustowość (wydajność) wynosi do 17 m³/h. To pozwala utrzymać w komforcie wodnym areał do 8 ha upraw rolniczych.

    Deszczownica Łukomet

Obecnie firma poszerza ofertę deszczowni własnej produkcji o model Łukomka z wężem o średnicy 40 mm i  długości do 150 m. Z uwagi na swoją przepustowość - do 8 m³/h - to urządzenie może zapewnić komfort wodny przy całkowitym braku opadów atmosferycznych na powierzchni do 4 ha. Dzięki niewielkim rozmiarom i małej masie własnej ta deszczownia jest przeznaczona do nawadniania upraw rolniczych, szkółkarskich czy leśnych, terenów zielonych parków, boisk, pól golfowych, itp.

Podstawą tej maszyny jest trójkątna przestrzenna rama, która jest elementem nośnym dla podzespołów, wyposażenia i szpuli z wężem. Masa własna deszczowni - bez wody - wynosi tylko 275 kg, więc do manewrowania nią producent zastosował układ jezdny, w skład którego wchodzą 2 tylne koła, zamontowane na jednej osi, łożyskowane tocznie oraz przednie koło pełnoobrotowe. Jest ono prowadzone przez dyszel połączony z zaczepem ciągnika lub za pomocą rękojeści, gdy deszczownia nie jest sprzęgnięta z traktorem.

Oś szpuli i zintegrowane z nią złącze doprowadzające wodę posadowiono na łożyskach tocznych, zapewniających minimalne opory podczas pracy. Napęd zwijania węża zapewnia nowoczesna, energooszczędna turbina wodna z zewnętrzną odboczką, zamontowaną na wałku jednostopniowej przekładni redukcyjnej. Wywoływany przez tłoczoną wodę moment obrotowy z tej przekładni jest przekazywany na przekładnię łańcuchową, której duże koło jest zintegrowane ze szpulą z nawiniętym wężem.

Jest to jedyna na rynku mała deszczownia, wyposażona w mechaniczny system stabilizacji prędkości posuwu węża w zależności od ilości węża na szpuli, co zapewnia równomierny rozkład opadu wody na całej długości nawadnianego pasa. Dla precyzyjnego układania węża na szpuli producent wyposaża deszczownię w układacz śrubowy, a także w mechanizm wyłączania napędu szpuli na koniec zwijania lub w przypadku nieprawidłowego nawinięcia węża na szpulę. Łukomka ma też zamontowane z boku wejście na ręczny WOM, przeznaczony do awaryjnego nawijania węża na szpulę. Wózek podpierający zraszacz ma wysoki prześwit i dwa kółka pneumatyczne, których rozstaw można zmieniać, by dopasować je do szerokości redlin, np. na plantacjach ziemniaków.

Do pół hektara upraw

Zraszacz deszczowni jest przystosowany do współpracy z dyszami o średnicy 8, 9 lub 10 mm, a ciśnienie wody na tym elemencie może wynosić 2, 3 lub 4 bary. Po zamontowaniu zraszacza o najmniejszej średnicy promień nawadnianego terenu – odpowiednio do ciśnienia wody - wynosi 17; 19 lub 20,5 m przy wydatku - odpowiednio - od 57 do 80 l/min (3,42 do 4,8 m³/h). Gdy średnica dyszy zraszacza wynosi 10 mm, promień zraszania ma wartość 18 - 20,5 - 23 m, wydatek wody 88 - 107 - 124 l/min (5,28 - 6,42 - 7,44 m³/h).

Zatem w ciągu godziny deszczownia Łukomka może nawodnić od 0,37 do 0,53 ha upraw lub innych terenów. Producent pokrywa stalowe elementy deszczowni farbą proszkową wysokiej jakości, dzięki czemu jest ona dobrze i trwale zabezpieczona przed korozją.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.