[ATR] Technika

Łukomet - Wielozadaniowy hydrosiewnik

Data publikacji:

Specjalistyczny beczkowóz, wyposażony w działko wodne, umożliwiający przeprowadzenie wysiewu traw i roślin motylkowych – tak w największym skrócie można opisać Hydrosiewnik HS-4.

Łukomet to firma specjalizująca się w produkcji urządzeń związanych z nawadnianiem oraz transportem i dystrybucją gnojowicy. Oprócz pomp, deszczowni, wozów asenizacyjnych i wielu innych konstrukcji, w ofercie firmy z Karczewa jest również hydrosiewnik HS-4. To maszyna, którą można określić mianem beczkowozu specjalistycznego, ponieważ wizualnie przypomina wóz asenizacyjny, ale dzięki oprzyrządowaniu umożliwia hydrodynamiczny obsiew zawiesiną nasion traw i roślin motylkowych.Hydrosiewnik HS-4 to maszyna, której budowę oparto na wozie asenizacyjnym o pojemności zbiornika 4 000 l. Konstrukcję nośną stanowi stalowa, ocynkowana ogniowo beczka połączona ze skrzynkowym dyszlem. To na niej nabudowano kolejne elementy, takie jak ssąco-tłoczącą, wysokociśnieniową pompę krzywkową, podest czy stacjonarne działko obrotowe. Kierowane działko umożliwia dystrybucję materiału we wszystkich kierunkach. Jednak jeśli trzeba dokonać wysiewu na rowach czy skarpach tuż przy drodze, wówczas przydatny okaże się rozkładany wysięgnik z podestem dla operatora (materiał jest rozprowadzany przez operatora z wysięgnika za pomocą węża). Wewnątrz zbiornika umieszczono spore mieszadło odpowiedzialne za przygotowanie mieszaniny siewnej. Mechaniczne mieszadło ma napęd hydrostatyczny. Całość wyposażono w jednoosiowy układ jezdny z dwoma kołami. Producent stosuje tutaj niskociśnieniowe ogumienie szerokoprofilowe.Hydrosiewnik sprawdzi się podczas obsiewu trudno dostępnych miejsc, takich jak skarpy czy nasypy przy autostradach, wysypiskach śmieci oraz innych miejscach, do których dotarcie jest utrudnione. Połączenie wysokociśnieniowej pompy z działkiem typu strażackiego pozwala osiągnąć realny zasięg na poziomie 20–40 m. Hydrosiewnik dokonuje wysiewu rozprowadzając pod ciśnieniem kilku atmosfer gęstą, lepką i pożywną dla roślin ciecz. Konstrukcja tej maszyny umożliwia również jej wykorzystanie nie tylko w roli siewnika. HS-4 sprawdzi się również jako wóz gaśniczy wykorzystywany w akcji gaśniczej 

bk
fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.