Technika

Lotos Oil Agrol - do różnorodnych potrzeb i zastosowań

Data publikacji:

W ciągu ostatnich kilkunastu lat traktor z maszyny o stosunkowo prostej konstrukcji i jednym przeznaczeniu stał się pojazdem wielofunkcyjnym, o wysokim poziomie zaawansowania konstrukcyjnego. Firma Lotos Oil do takich maszyn dedykuje przede wszystkim produkty z linii Agrol, w skład której wchodzą wielofunkcyjne oleje typu STOU (super tractor oil universal) i UTTO (universal tractor transmission oil).

    Lotos Oil Agrol - do różnorodnych potrzeb i zastosowań

    Tractor spraying pesticides on soybean field with sprayer at spring

Oleje Agrol UTTO SAE 10W-30 i Agrol STOU Plus 10W-30 to produkty stworzone z myślą o potrzebach rolników i użytkowników maszyn budowlanych. Są to wysokiej jakości oleje, które skutecznie chronią i smarują wszystkie elementy układów przekładniowych, hydraulicznych oraz silnikowych - podkreśla Emilia Białas, dyrektor marketingu Lotos Oil.

Przyjrzyjmy się bliżej tym produktom. Olej Agrol UTTO SAE 10W-30 to mineralny olej hydrauliczno-przekładniowy, któremu niestraszne są nawet najtrudniejsze warunki eksploatacji. Zawiera modyfikator lepkości, co pozwala na jego stosowanie w szerokim zakresie temperaturowym. Ponadto, dzięki właściwościom antykorozyjnym i antyutleniającym, chroni elementy maszyn przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wilgoć i korozję.

Z kolei olej Agrol STOU Plus 10W-30 to wielosezonowy, wielofunkcyjny olej przeznaczony do smarowania silników z zapłonem samoczynnym - zarówno wolnossących, jak i turbodoładowanych, oraz układów przekładniowych i hydraulicznych nowoczesnych ciągników i maszyn rolniczych. Olej ten cechuje się wysoką odpornością na zużycie oraz zwiększoną stabilnością termiczną, przez co jest bardzo dobrym wyborem w trudnych warunkach eksploatacyjnych.

Fakty z historii

Spoglądając na ofertę produktową Lotos Oil, warto odpowiedzieć na pytanie, jak to możliwe, że jeden olej może być wykorzystywany do smarowania silnika, przekładni i jako ciecz robocza w systemie hydraulicznym. Na dodatek, w jaki sposób ten sam olej potrafi zapewnić właściwą lepkość w różnych układach przez cały cykl pracy maszyny? W dużej mierze jest to możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednich baz i dodatków do produkcji olejów.

Kluczem do otrzymania spełniających te wymagania środków smarnych są takie dodatki, które zapewniając smarowanie silnika i przekładni, nie są niszczone przez wysokie ciśnienia w układzie hydraulicznym. Musiały one również sprostać wyzwaniu związanemu ze spadkiem lepkości oleju (na skutek oddziaływania sił ścinających) - stabilizując lepkość na optymalnym poziomie.

Oleje uniwersalne

Opracowanie rozwiązań wielozadaniowych w środkach smarnych rozpoczęło się od zastosowania typowych olejów silnikowych w układach hydraulicznych, a następnie stopniowego wprowadzania ich również do układów hydrauliczno-przekładniowych (oleje UTTO). Ich zastosowanie zdecydowanie poprawiło działanie wszelkich układów roboczych pracujących „w oleju” - hamulców i sprzęgła, a także zapewniło skuteczne odprowadzanie ciepła. Dzięki znaczącemu zmniejszeniu pienienia oleje mogły pracować w jednym obiegu z hydrauliką siłową. Rozwiązania UTTO pozwoliły ograniczyć liczbę stosowanych środków smarnych do dwóch.

Pierwszym uniwersalnym olejem spełniającym wymagania UTTO był Agrol U, który powstał w 1974 r., gdy ZM Ursus kupiły licencję na całe modele silników, ale również na poszczególne podzespoły rodziny ciągników Massey Ferguson z serii 200 (m.in. bestsellerowy model MF 235) i 500. Olej Agrol U sprawdził się w układzie transmisji i hydrauliki ciągników oraz wielu ciężkich maszyn budowlanych i przemysłowych.
Zaostrzane normy dotyczące ograniczenia emisji zanieczyszczeń spowodowały konieczność stosowania obok oleju UTTO również coraz nowocześniejszych olejów silnikowych. Z czasem okazało się, że Agrol U, nawet w duecie z olejem silnikowym Turdus 15W-40, nie może być stosowany wszędzie.

Kolejne kroki

Należało zatem znaleźć odpowiedź na kolejne pytanie. A gdyby tak oleje wykorzystywane w układach hydrauliczno-przekładniowych mogły jeszcze smarować silniki? Rozwiązanie zostało zaczerpnięte z… wojska, gdzie szczególnie ceni się prostotę i dostępność - silniki wielopaliwowe i oleje uniwersalne, które łatwo dowieźć, łatwo uzupełnić lub wymienić, niezależnie od warunków. Ostatecznie również do maszyn rolniczych trafiły oleje o oznaczeniu STOU, czyli przekładniowo-hydrauliczne, opracowane z myślą o jednoczesnej pracy w skrzyni biegów, sprzęgłach, mokrych hamulcach, a także jako oleje hydrauliki siłowej i oleje silnikowe.

Stosowanie powyższych olejów zapewnia przede wszystkim wielosezonowość eksploatacji sprzętu bez wymiany oleju, zmniejsza liczbę olejów wymaganych do obsługi sprzętu, ułatwia obsługę ciężkiego sprzętu na miejscu pracy i ogranicza pomyłki polegające na zastosowaniu nieodpowiedniego oleju. Produkty STOU zmniejszają też koszt zakupu i magazynowania, i przyczyniają się do lepszego wykorzystania oleju z jednego opakowania.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.