[ATR] Aktualności Lemken

Lemken w trosce o glebę

Data publikacji:

Po raz kolejny firma Lemken zaprezentowała swoje innowacje na nadchodzący sezon w ramach Blue Innovation Day. Z tej okazji w dniach 17-18 listopada obiekty AgroFarm, znajdujące się obok siedziby firmy w Alpen (Niemcy), zostały wybrane jako miejsce prezentacji najbardziej wyróżniających się nowości dla przedstawicieli prasy branżowej. Wszystko to pod ścisłym protokołem sanitarnym.

Lemken nieustannie inwestuje w doskonalenie swoich produktów, aby maksymalnie dostosować je do potrzeb wszystkich klientów i rodzajów gleb. Podstawowym celem jest bowiem poszukiwanie jak najlepszej rentowności przy łagodnym traktowaniu gleby i środowiska. Dlatego też Lemken przede wszystkim rozszerza swoją ofertę urządzeń Steketee o zbiornik czołowy SprayHub.

Połączenie z zamontowanym z tyłu chwastownikiem odbywa się za pomocą aplikacji SprayKit (może być wykorzystywana również z innymi narzędziami) - wykonywanie w jednym przejeździe odchwaszczania i oprysku pozwala zaoszczędzić od 40 do 60% cieczy roboczej.

Technologia aplikacji Steketee EC-Weeder została zoptymalizowana pod kątem intuicyjnej obsługi za pomocą SprayHub. Uchwyty dysz z regulacją wysokości są wyposażone w skalę z podziałką, co ułatwia ustawienie żądanej wysokości i pozycji. Pozwala to na indywidualne ustalenie odpowiedniej szerokości pasa oprysku w zależności od rozstawu rzędów, uprawy i rodzaju aplikacji.

Sztuczna inteligencja

Technologia odchwaszczania stanie się jeszcze bardziej efektywna, gdy sama maszyna będzie w stanie odróżnić rośliny pożyteczne od chwastów i odpowiednio do tego pracować selektywnie. W tym miejscu do gry wchodzi sztuczna inteligencja (AI). Firmy Lemken i Steketee zaprezentowały zatem inteligentną wersję brony chwastownika IC-Weeder, który niezawodnie rozpoznaje uprawy polowe. Zapewnia ona dokładnie czystą glebę w każdym rzędzie, nawet na polach z dużą ilością chwastów.

Aby móc samodzielnie rozpoznawać rośliny, komputer IC-Weeder AI musi najpierw nauczyć się cech roślin, a następnie połączyć je w złożone relacje. Kamery umieszczone w każdym rzędzie są zabezpieczone przed działaniem światła otoczenia. Gdy IC-Weeder AI wykonuje przejazd, przesyła do komputera pokładowego 30 obrazów na sekundę. Dzięki temu współczynnik rozpoznawalności roślin wynosi ponad 95%. W efekcie zakrzywione ostrza odchwaszczają każdą roślinę z dokładnością do 2 cm.

Ekonomiczny siew

Nienastręczająca większych problemów praca, zintegrowana kompaktowa brona talerzowa, komfortowa obsługa i duży, dzielony zbiornik ziarna - oto cechy charakterystyczne nowego siewnika Solitair DT firmy Lemken. Co jeszcze można o nim powiedzieć? Kolejne sekcje zapewniają: dobre zagęszczenie (czołowy wał oponowy) i przygotowanie gleby do siewu (do wyboru różne rodzaje talerzy).

Solitair DT jest wyposażony w kompaktową bronę talerzową z talerzami o średnicy 465 mm. Kiedy jednak wymagana jest mniejsza intensywność uprawy, można zastosować pionowe talerze faliste (zamiast wklęsłych), które słabiej penetrują glebę, zmniejszając utratę wilgoci, jak i powstawanie chwastów. W nowym siewniku firmy Lemken są pojedyncze jednostki dozujące (napęd elektryczny), z których każda dostarcza nasiona do jednego rozdzielacza.

Kółka wysiewające są połączone w zestawy, co oznacza brak potrzeby ich włączania i wyłączania - można je wymieniać bez użycia narzędzi. Dodać należy także, iż belka wysiewająca wyposażona jest w redlice dwutarczowe OptiDisc z kołem kopiującym, prowadzone na równoległoboku. Zbiornik ziarna w Solitair DT ma pojemność do 5100 l i jest dostępny w wersji dzielonej - na nasiona i nawóz.

Pług Isobus, wszechstronny kultywator

Podczas Blue Innovation Day zaprezentowano również nową wersję pługa obracalnego zawieszanego Lemken Juwel z systemem Isobus, który teraz jest wyposażony w zoptymalizowany system sterowania iQ oraz instrukcję obsługi, która intuicyjnie pomaga użytkownikowi we wszystkich ustawieniach. Jest to możliwe również przez terminal ciągnika kompatybilny z Isobus. 

To nie koniec nowości, bo niemiecki producent pokazał też nowy trzyrzędowy kultywator Karat 10, który ma bardziej wyrafinowaną konstrukcję niż jego poprzednicy - maszyna jest bardzo lekka i jednocześnie zapewnia intensywne mieszanie, a wszystko to przy obniżeniu wymagań dotyczących siły pociągowej ciągnika. Nowy kultywator Karat o szerokości roboczej od 3 do 7 m będzie produkowany w wersji zawieszanej i półzawieszanej.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.