[ATR] Nowości Lemken

Lemken - Punktowy siew w podwójnych rzędach

Data publikacji:

Lepsze wykorzystanie nawozu, więcej światła, wody i substancji odżywczych, a w konsekwencji bardziej efektywny wzrost korzeni to, jak zapewnia Lemken, tylko kilka z wielu atutów punktowego siewu z wykorzystaniem technologii DeltaRow. Właśnie w ten sposób odbywa się wysiew za pomocą siewnika Azurit 9.

Azurit 9 to rodzina błękitnych siewników punktowych zaprojektowanych w laboratoriach Lemkena. Przedsiębiorstwo dobrze znane jest z konstrukcji udanych maszyn przeznaczonych do siewu, a Azurit 9 ma być tego kolejnym przykładem. Pełna oferta obejmuje 6 maszyn w różnych konfiguracjach dostępnych w trzech szerokościach roboczych. Najmniejszy siewnik Azurit 9 ma 3 m szerokości roboczej. Jest to maszyna 4-rzędowa. Ten, jak i pozostałe modele zapewniają rozstaw międzyrzędzi na poziomie 75 cm. Tak jest w przypadku 4,5-metrowego Azurita z 6 sekcjami oraz 6-metrowego wyposażonego w 8 sekcji wysiewających.

Technologia DeltaRow

To, co wzbudza w siewnikach Lemkena największe zainteresowanie, to właśnie wspomniane sekcje wysiewające. Wszystkie siewniki Azurit 9 wysiewają nasiona w podwójnych rzędach. Technologię tę nazwano DeltaRow, nawiązując tym samym do trójkątnego układu wysiewanego materiału. Jest to system siewu umieszczający nasiona w podwójnym rzędzie, czyli w obrębie jednego rzędu, ale w dwóch pasach naprzemiennie. Takie dwa pasy oddalone są od siebie o 12,5 cm. Należy jednak wspomnieć, że szerokość między rzędami wynosi 75 cm, w związku z czym zbiór jest możliwy przy korzystaniu z tradycyjnych sieczkarni czy kombajnów. Według specjalistów Lemkena technologia DeltaRow gwarantuje więcej miejsca nasionom oraz później dojrzałym roślinom. Młode rośliny mają lepszy dostęp do światła czy wody, jest mniejsza konkurencja, a rozwijające się rośliny mają lepiej rozbudowany system korzeniowy. Nawóz umieszczany jest pośrodku podwójnego rzędu.


Z przodu sekcji wysiewającej mogą być umieszczone koła gwiazdowe odpowiedzialne za odgarnianie resztek pożniwnych czy kamieni. Dalej zamontowano redlicę nawozową, która umieszcza nawóz pośrodku podwójnego rzędu, poniżej wysianych nasion. Następnie gleba jest zagęszczana. Jest to efekt pracy elementów wału trapezowego. Nasiona wysiewane są naprzemiennie za pomocą redlic talerzowych. Ostatnim elementem sekcji są rolki odpowiedzialne za przykrycie nasion glebą.


Siewnik Azurit 9 wyposażony jest w 600-litrowy zbiornik nasienny, który w zależności od dawki może starczyć na obsiew nawet 20 ha pola. Ponadto maszyna może być agregowana ze zbiornikiem Lemkena montowanym na przednim TUZ, agregatem Solitair 25 lub agregatem Compact-Solitair 9.
BK

Fot. firmowe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.