Lasery wydają się być bardzo odległe od codziennej pracy rolnika. Mówiąc krótko, brakuje czynności roboczych, do których wykonania tego typu urządzenie byłoby potrzebne bądź chociażby rozważano jego użycie. A mimo to ta technologia jest bliższa rolnictwu niż można przypuszczać. Przecież noże do pras, przyczep zbierających, wozów paszowych czy sieczkarni powstają obecnie coraz częściej przy wykorzystaniu laserów przemysłowych.
Technologia ta jest przy tym wykorzystywana do procesów powlekania, a dokładniej: do realizacji powłok chroniących przed zużyciem - a więc takich, które mają na celu wydłużenie ich żywotności, przy których jednak także jakość powierzchni zewnętrznej odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w obszarze krawędzi cięcia.
Wyniki zastosowania tej technologii są przekonywujące - na rynkach zachodnioeuropejskich upowszechniła się ona na tyle, że coraz częściej rolnicy i firmy usługowe pytają o elementy robocze pokryte powłokami laserowymi. Potwierdzić może to m.in. niemiecka firma Jäkel, jeden z wiodących międzynarodowych projektantów i producentów wysokiej jakości narzędzi tnących i elementów zużywających się do maszyn rolniczych i ogrodniczych.