[ATR] Nowości Expomkultywatory

Kultywatory Expom do uprawy ściernisk

Data publikacji:

Do szybkiej pożniwnej uprawy ściernisk oraz wierzchniej warstwy gleby w technologii bezorkowej firma Expom z Krośniewic oferuje agregat ścierniskowy - gruber Ajax Trio. Szerokość robocza produkowanych maszyn z ramą sztywną wynosi 2,4 i 3 m, natomiast szerokość gruberów z ramą składaną hydraulicznie - 4 i 5 m.

Głównym elementem nośnym jest spawana rama z zamkniętych profili prostokątnych, wewnątrz niej znajdują się 3 belki, do których mocowane są sprężyste zęby w trzech rzędach. Ich rozstaw wynosi 290 mm dla kultywatorów z ramą sztywną (8 zębów w maszynie o szerokości 2,4 m i 10 zębów przy szerokości 3 m). W gruberze 4-metrowym na trzech belkach ustawiono 13 zębów, rozsuniętych na odległość 305 mm, a kultywatorze 5-metrowym - na belkach ustawiono 16 zębów w rozstawie co 310 mm.

Odległość między belkami z zębami wynosi we wszystkich kultywatorach Ajax Trio 800 mm. Konstrukcja maszyn zapewnia ich wysoki prześwit - 80 cm, co zapobiega ich zapychaniu się podczas pracy na polach z dużą ilością resztek pożniwnych, a 3 rzędy sprężystych zębów gwarantują dobre wymieszanie materii roślinnej z wierzchnią warstwą gleby.

Zabezpieczenie zębów - ich wysokość wynosi 85 cm - może być bolcowe (kołki ścinane) lub typu non-stop (podwójna sprężyna). Zęby zakończone są redlicami z tzw. skrzydełkami i wtedy zalecana głębokość ich pracy wynosi 15-20 cm, a po odjęciu skrzydełek zwiększa się do 35 cm. Elementy boczne redlic podcinają warstwę gleby na całej powierzchni pola, przerywając proces parowania cennej wody z uprawianego areału.

Następną sekcję roboczą tych maszyn stanowi belka z uzębionymi talerzami zagarniająco - kruszącymi. Mają one średnicę 460 mm i są mocowane do belki za pomocą płaskich sprężyn amortyzujących. Talerze doskonale kruszą i rozbijają bryły gleby, tną resztki roślinne, co przyspiesza ich proces mineralizacji oraz wstępnie równają powierzchnię pola. W zależności od szerokości roboczej ilość talerzy montowanych w poszczególnych gruberach wynosi odpowiednio 6, 8, 10 oraz 12 sztuk.

Producent w opcji oferuje wyposażenie tych kultywatorów w wał typu V-ring o średnicy 600 mm lub wał sprężynowy o średnicy 480 mm. Zadaniem tego podzespołu jest wyrównanie powierzchni pola, zagęszczenie wierzchniej warstwy gleby, przywrócenie działania kapilar oraz pobudzenie nasion chwastów do wschodów.

Solidna konstrukcja

Grubery podczas pracy - a zalecana prędkość robocza tych maszyn wynosi minimum 8 km/h - są poddawane dynamicznemu działaniu sił, dlatego konstrukcja tych prostych maszyn jest masywna i odporna - zwłaszcza na działanie sił rozciągających. To się przekłada na ich masę. I tak kultywator o szerokości roboczej 2,4 m ma masę własną 1265 kg, a jego wersja z zabezpieczeniem „non-stop” - 1655 kg.

Masa własna grubera o szerokości 3 m wynosi odpowiednio 1370/1850 kg, a maszyn a ramą składaną hydraulicznie odpowiednio: 4 m - 2545/3185 kg; 5 m - 2790/3570 kg. By zapewnić tym maszynom dynamiczne działanie na glebę, należy zaczepić je do ciągników, dysponujących silnikami o odpowiedniej mocy. I tak z gruberem o szerokości 2,4 m - wg danych producenta - winien współpracować ciągnik z silnikiem o mocy od 90 do 125 KM (co zależy od jakości gleby, jej uwilgotnienia oraz typu układu jezdnego ciągnika).

Do współpracy z kultywatorami o szerokości roboczej 3 m zaleca się traktory z silnikami o mocy od 120 do 175 KM. Maszyny z belką składaną hydraulicznie należy sprzęgać z ciągnikami o mocy 160-225 KM (4 m) lub o mocy 200-275 KM (5 m). Wszystkie kultywatory Ajax Trio wymagają do zawieszenia na TUZ sprzęgu kategorii III.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.