Technika

Kukurydza w sześciu rzędach z Amazone

Data publikacji:

Wyjazd na pole, wysiew roślin w rzędach i rozprowadzanie nawozów w poprzek pola - podczas badań DLG sekcji wysiewających pojedyncze ziarna jakość pracy jest weryfikowana niemal dosłownie pod mikroskopem. Tak też było w przypadku zeszłorocznych testów siewnika punktowego Precea 4500-2CC Super oraz sekcji wysiewającej PreTeC firmy Amazone.

    Kukurydza w sześciu rzędach z Amazone

Już w XIX wieku możliwe było uzyskanie niemal idealnego wysiewu pojedynczych ziaren w postaci równomiernego rozkładu poszczególnych wysiewanych ziaren na paskach papieru lub bawełny, rozwijanych na polu z dużych bębnów. Również pierwsza próba skonstruowania mechanicznego urządzenia do wysiewu pojedynczych ziaren datuje się na czasy poprzedzające istnienie DLG - już w 1884 r.

Magens i Wagner zaproponowali takie rozwiązanie techniczne do wysiewu fasoli. Zastosowali oni w swojej maszynie wprowadzającej ziarna fasoli układ przypominający koła młyńskie, których podwójne szeregi owalnych zagłębień były dostosowane do wielkości i kształtu ziaren. Ziarna były umieszczane we wspólnym zagłębieniu w odległościach odpowiadających wysiewanym rzędom, a te były wprowadzane w ruch kołem poruszającym się po glebie.

Ponieważ koła z zagłębieniami były stosowane wyłącznie w przypadku określonych ziaren, a ich napełnianie odbywało się często w nieprawidłowy sposób, Jules Francois Mathias zaproponował już w 1897 r. wykorzystanie pneumatycznej zasady działania. Jest ona niezależna od wielkości i kształtu ziaren, i wyraźnie zmniejsza ryzyko mechanicznego uszkodzenia ziaren. Już przed 120 laty określono zatem podstawy stosowanej obecnie technologii wysiewu pojedynczych ziaren. Aby pozostać w temacie produkcji roślinnej - firma Amazone pokazuje po raz kolejny owoce tych historycznych prac rozwojowych.

Test technologii

Aktualny produkt w postaci 6-rzędowego siewnika punktowego Amazone Precea 4500-2CC Super, wyposażonego w sekcje wysiewające PreTeC firmy Amazone, spełnia wysokie wymagania stawiane w teście DLG. Zamontowane na badanym urządzeniu sekcje były wyposażone w elementy rozdzielające ziarna napędzane napędem elektrycznym, zbiornik wysiewanego materiału o pojemności 55 l i zbiornik o pojemności 17 l na mikrogranulat. Głębokość osadzania ziaren, nacisk rolek dociskających i nacisk całego agregatu siewnego były w przypadku testowanych wariantów parametrami regulowanymi ręcznie przez użytkownika, poprzez zmianę położenia dźwigni i bez konieczności użycia narzędzi....

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.