[ATR] Nowości Kuhnwozy paszowe

Kuhn z opatentowanym CVT IntelliMix

Data publikacji:
CVT IntelliMix

Wśród wprowadzanych w ostatnich miesiącach innowacji firmy Kuhn warto zwrócić uwagę na opatentowaną technologię CVT IntelliMix dedykowaną do wozów paszowych z dwoma i trzema pionowymi ślimakami.

Przedstawiana technologia francuskiego producenta wozów paszowych to nowy elektroniczny system sterowania, który stosowany jest w przekładniach bezstopniowych dla automatyzacji niektórych jego funkcji. Korzyści, jakie daje hodowcom nowy system, to przede wszystkim ograniczanie kosztów eksploatacji wozów. Zmniejszone jest zapotrzebowanie na moc ciągnika, ogranicza się też ryzyko przeciążenia ciągnika podczas rozruchu, jednocześnie maleje zużycie paliwa podczas pracy. CVT IntelliMix daje pełną kontrolę nad prędkością mieszania TMR-u. Działanie systemu opiera się na przekładni bezstopniowej, która wykorzystuje zamknięty układ pompa – silnik w połączeniu z przekładnią planetarną. System ten nie posiada żadnego układu przenoszącego w postaci ślizgaczy, sprzęgła jednokierunkowego typu krzywkowego, sprzęgła lub hamulca wewnętrznego. Wysoka wydajność przekładni jest wynikiem mechanicznego przekazywania mocy.

Prezentowany system firmy Kuhn ma 3 tryby robocze dobierane stosownie do bieżących potrzeb. W trybie ręcznym system podczas uruchamiania ślimaka zmniejsza moment obrotowy ciągnika, zapewnia też stałą kontrolę i regulację prędkości pracy ślimaków mieszających. W trybie Automix - Autofeed z kolei utrzymuje ustaloną prędkość ślimaków w zależności od trybu pracy wozu paszowego (mieszanie - skarmianie). Natomiast w trybie Autotorque automatycznie steruje ślimakami mieszającymi w oparciu o bieżące wartości momentu obrotowego, określanego na podstawie siły nacisku wywieranej na koła przekładni satelitarnej, zainstalowany komputer pokładowy określa moc pobieraną, która jest potrzebna do pracy przekładni bezstopniowej, a gdy nacisk przewyższa moc pobieraną z ciągnika, komputer automatycznie dostosuje prędkość obrotów ślimaków mieszających. System Kuhn CVT IntelliMix jest kompatybilny ze standardem Isobus, sterowanie odbywa się za pośrednictwem terminala zainstalowanego w ciągniku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 03/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.