[ATR] Opinie użytkowników KuhnSiewniki

Kuhn wart swojej ceny

Data publikacji:
kuhn maszyna
pole

Gospodarujący na 250 hektarach Arkadiusz Smaga ze wsi Kąkolewice w woj. zachodniopomorskim lubi sam pracować swoimi maszynami. Dlatego aby dotrzymywać terminów agrotechnicznych potrzebuje maszyn wydajnych, szybkich, prostych w obsłudze, sprawdzających się w różnych warunkach i niezawodnych. Wiele z tych zalet znalazł m.in. w nowym 6-metrowym siewniku rzędowym Kuhn Espro 6000 RC, który użytkuje już drugi sezon.

W nastawionym na produkcje roślinną gospodarstwie uprawia się głównie pszenicę, pszenżyto, buraki cukrowe, rzepak i sporadycznie kukurydzę. Maszyna dotychczas obrobiła około 1000 ha, bo pracuje również w gospodarstwie ojca pana Arkadiusza, i jak na razie nic poważnego nie zakłóciło rytmu robót polowych zaplanowanych dla nowego siewnika. Pracuje na zróżnicowanych, często mozaikowatych glebach głównie IV klasy, a teren jest pofałdowany i miejscami występują trudne podjazdy, czy podmokłe kawałki, z którymi też daje radę, jako że jedną z jej zalet jest stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie mocy. – Duży plus dla Espero, że faktycznie lekko się ciągnie – potwierdza  użytkownik.

Oferta rynkowa maszyn tego typu jest całkiem spora, więc wybór nie były wcale łatwy. Jedna z upatrzonych maszyn była zbyt droga, inna z kolei wyjątkowo solidna, ale bardzo ciężka, co przy warunkach polowych w gospodarstwie nie rokowało dobrze. Jeszcze inna marka oferowała nazbyt uproszczony, trochę „oszukany” system wysiewu nawozów, w których granulat dostarczany jest do gleby tymi samymi redlicami co ziarno. Przy takiej konkurencji i dobrej cenie Espero okazał się zatem optymalnym wyborem.

Robi robotę

Kuhn Espro 6000 RC to maszyna umożliwiająca wydajny wysiew rzędowy nasion i jednocześnie nawozu, w różnych technologiach uprawy gleby. Daje też radę w różnych technologiach, od siewu po orce, po uprawie uproszczonej, a nawet w siewie bezpośrednim. Gospodarzowi zależało właśnie na takiej maszynie, która umożliwia szybki, w miarę dokładny siew z podsiewem nawozów, zapewniający dużą oszczędność czasu.

– Zdecydowałem się ponieważ pracuję gównie sam i potrzebuje wygospodarować jak najwięcej czasu, żeby w terminach wykonać orki, zasiewy. Jak na razie zastosowanie siewnika z podsiewem nawozów pozwala mi zaoszczędzić około 3 godzin dziennie. Maszyna doskonale nadaje się do szybkich prac wykończeniowych, na poprzeczniakach. Nie ma problemu również z przesiewem np. przemarzniętej kukurydzy. Wystarczy jeden przejazd z pogłębionym talerzowaniem, siewem nasion i dosiewem nawozu w połowie dawki i sprawa zakończona – chwali maszynę Arkadiusz Smaga.

Siewnik jest też solidnie zbudowany, co nie uszło uwadze rolnika.

– Redlice są mocne i muszę powiedzieć, że maszyna nie boi się kamieni, które nawet jak są pozbierane, to i tak cały czas jest ich sporo i wychodzą ciągle nowe. Czasami jest tak, że talerze wyciągają nieraz kamienie do góry. Przejeżdżam i pole jest równe, przejeżdżam ponownie, a tu kamulec wyciągnięty na wierzchu, a redlice pozostały proste - nic nie musieliśmy prostować, nic nie jest pęknięte, wszystko jest na miejscu – wyjaśnia gospodarz.

Najważniejsze jednak, że Espro spełnia swoje zadanie...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 09/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.