Pod francuskim Saverne zaprezentowano kompaktowy i lekki model Lexis 3800. Odległość między zaczepem, a jego osią wynosi 4,3 m, szerokość całkowita 2,55 m, a masa ponad 3 t. Konfiguracja opryskiwacza i jego nisko położony środek ciężkości zapewniają zwrotność i stabilność na drodze jak i na polu. Opryskiwacz Lexis 3800 obsługuje łączność bezprzewodową, może być wyposażony w technologie precyzyjnego oprysku PWM AutoSpray, system kopiowania terenu przez belkę polową Boom Assist, a także system Track Assist, który sprawia że koła opryskiwacza podążają za kołami ciągnika przy użyciu skrętnego dyszla. Obsługa maszyny jest przy tym niezwykle prosta.
Większy zbiornik opryskiwacza wymagał nowych rozwiązań. Zastosowano tutaj bardziej wydajną pompę PM400, która pozwala na napełnienie w zaledwie 11 minut. Wydajność opryskiwacza to z kolei 250 l/min. Ale to nie wszystko. Dla opryskiwaczy zaczepianych Lexis i Metris 2 dostępne są również nowe, niskociśnieniowe opony VF (Very High Flexion), przystosowane do przenoszenia większych obciążeń. Ograniczają one efekt ugniatania gleby, chronią jej strukturę i pozwalają utrzymać wysoki potencjał do plonowania. Podsumowując, warto też wspomnieć, że model Lexis 3800 przeszedł pomyślnie test Europejskiej Sieci Laboratoriów Badawczych Maszyn Rolniczych ENTAM i uzyskał europejski znak jakości.
Nowe belki i technologia Boom Assist
Oferta belek polowych dla opryskiwaczy zaczepianych została zmodernizowana poprzez zawieszenie Equilibra. W tym rozwiązaniu system wahadeł i cięgieł kompensuje ruchy obrotowe i posuwiste belki polowej, przez co zapobiega się szarpnięciom i skutecznie amortyzuje belkę podczas przyspieszania i hamowania. Zastosowany hydrauliczny system regulacji nachylenia razem ze sprężynami umożliwia ponadto wykonywanie skrętów z belką położoną równolegle do ramy maszyny.
Firma Kuhn powiększyła gamę 2-ramiennych belek polowych dla modelu Metris 2 o aluminiową wersję TR4 o szerokości od 24 do 30 m, ze wsparciem dla technologii obiegu cieczy Multispray Duo. Nowością w gamie 3-ramiennych belek jest natomiast hybrydowa, kompaktowa belka LEH3. Jej pierwsze ramię jest wykonane ze stali, która zapewnia większą sztywność całego zespołu, pozostałe dwie belki to już lekkie aluminium. Takie połączenie zapewnia optymalny stosunek jakości do ceny dla wersji roboczych opryskiwaczy od 27 do 36 m. Kolejnym nowym produktem Kuhn jest belka MES2 o szerokości 18-24 m, wyróżniająca się solidną konstrukcją, trwałą powłoką malarską, kompaktowym systemem składania oraz zabezpieczeniem rozpylaczy na całej szerokości.
Przechodząc jednak do technologii Boom Assist - jest to elektroniczny system sterowania, który ma za zadanie utrzymywać belkę polową na docelowej wysokości i ograniczać ryzyko znoszenia. Dodatkowo system Boom Assist można rozszerzyć o technologię Hybrid, która na bieżąco wykonuje skanowanie podłoża, rozróżnia rośliny, zmiany terenu, luki w uprawie oraz wylęgniętą część uprawy. Dzięki systemowi zainstalowanych czujników, w automatyczny sposób dostosowywana jest tutaj wysokość, nachylenia i geometria belki, aby zapewnić jak największą jakość oprysku. Producent oferuje trzy wersje systemu Boom Assist: Slant Pro z dwoma czujnikami ultradźwiękowymi do sterowania wysokością i nachyleniem belki polowej, Total Pro z trzema czujnikami ultradźwiękowymi do sterowania wysokością i korygowania zmiennej geometrii belki oraz Extreme z trzema czujnikami ultradźwiękowymi do sterowania wysokością, nachyleniem i zmienną geometrią belki.
Technologia Boom Assist i jej różne wersje są od niedawna również badane na specjalnym torze testowym stworzonym przez firmę Kuhn. Efekty już są widoczne. Nowa wersja Slant Pro zyskała o 20% większą skuteczność w porównaniu do poprzedniej.
Innowacje Kuhn
Na jednym z pokazowych stanowisk Kuhn zaprezentowała opryskiwacz zaczepiany Metris 2 wyposażony w inteligentny system oprysku punktowego I-Spray. To rozwiązanie przyszłości, gdzie system wykorzystuje czujniki hiperspektralne ze sztuczną inteligencją w czasie rzeczywistym do punktowego wykrywania i opryskiwania chwastów. Obszar oprysku i zużycie środków ochrony roślin są więc ograniczone do minimum. Czujniki systemu I-Spray są rozmieszczone co 3 m, są teraz mniejsze i mają szerszą optykę wizyjną.
W trybie „Green on Brown” wykrywane są wszystkie rośliny - ta opcja ma na celu całkowitą eliminację chwastów przed siewem. „Green on Green” służy natomiast do wykrywania chwastów w uprawach, gdzie można wybrać obszar oprysku i konkretny rodzaj chwastów. System I-Spray współpracuje z opryskiwaczem poprzez terminal Isobus, działa też w cyfrowym środowisku MyKuhn do przesyłania, przechowywania i mapowania danych. Przy ewentualnym braku dostatecznego oświetlenia, dysponuje własnym systemem roboczym opartym o technologię LED. Jak deklaruje producent, w zależności od uprawy i ilości chwastów, można uzyskać nawet do 95% redukcję kosztów środków ochrony roślin w porównaniu z konwencjonalnymi metodami walki z chwastami. System I-Spray ma być dostępny w opryskiwaczach zawieszanych, zaczepianych i samojezdnych już w 2024 roku.