[ATR] Technika Kuhn

Kuhn - Prasoowijarka z patentami

Data publikacji:
prasoowijarka
prasoowijarka

Formująca i owijająca bele w tej samej komorze innowacyjna prasoowijarka Kuhn i-BIO w najnowszej wersji Plus zwraca uwagę wyjątkowo kompaktową budową, zwrotnością, niską masą i opatentowanym systemem „wiązania” bel folią zamiast siatką. Dzięki temu maszyna zapewnia niższe koszty eksploatacji i doskonale nadaje się także do pracy w terenach górzystych oraz na łąkach podmokłych, małych i z utrudnionym dojazdem. Nową prasoowijarkę i-BIO+ wyposażono również w pełne sterowanie z kabiny ciągnika, kompatybilne ze standardem ISOBUS.

Nowa prasoowijarka i-BIO+ waży poniżej 3,7 lub 3,8 t, co w połączeniu z  szerokimi oponami zapewnia niewielki nacisk na podłoże. Maszyna ma podbieracz o szerokości 2,3 m z 5 rzędami palców i rolką przytrzymującą krótki pokos, co gwarantuje płynne i czyste podbieranie materiału. Opatentowany rotor podający o dużej przepustowości, z podwójnymi zębami ze stali Hardox, umieszczony bardzo blisko podbieracza, współpracuje z zespołem tnącym uzbrojonym w 14 lub 23 noże, z opcją wyboru grup aktywnych noży. Rozłączny hydraulicznie napęd rotora oraz opuszczana podłoga pozwalają łatwo i szybko odblokować zapchany kanał podający.
            Za formowanie beli odpowiada komora z 18 walcami PowerTrack o specjalnym profilu, zapewniającym dobre obracanie się balotu. Nowe boczne płyty ze stali nierdzewnej w komorze prasowania redukują tarcie beli podczas obrotu, co zmniejsza zapotrzebowanie mocy. Z myślą o jeszcze większej niezawodności, w nowym modelu zastosowano wytrzymalsze łańcuchy napędowe wyposażone standardowo w pędzelkowy system ciągłego smarowania.
             Ponieważ w i-BIO+ bele są owijane finalnie folią w komorze prasowania, po otwarciu jej górnej pokrywy 6 dolnych walców komory pełni rolę stołu owijarki. Wysoką jakość owijania zapewnia system IntelliWrap umożliwiający nakładanie dowolnej liczby warstw folii, również nieparzystej oraz w systemie 3D, a także dobór wielkości zakładek. System wyróżnia szybki pierścień owijający z dwoma rolkami folii wykonującymi wokół beli aż 50 obr./min, co pozwala błyskawicznie pokrywać je folią (owinięcie 6 warstwami zajmuje tylko 18 s). Prędkość owijania można płynnie spowalniać i przyspieszać, co chroni folię przez zerwaniem.

Wiązanie przez foliowanie

Ważnym etapem w procesie formowania beli jest wiązanie. Prasoowijarki i-BIO mają w standardzie nowy system wiązania z regulowanym aktywnym naprężaniem siatki, zapewniający solidne i prawidłowo ukształtowane bele. Maszyny Kuhn bardziej jednak zwracają uwagę wyjątkową, opcjonalną funkcją „wiązania” bel folią zamiast siatką, oferującą redukcję kosztów, łatwiejszą obsługę czy wreszcie lepsze zabezpieczenie beli.
            W rozwiązaniu Kuhna folia podczas „wiązania” nakładana jest na cylindryczną powierzchnię beli jednocześnie z dwóch standardowych rolek o szerokości 750 mm, a nie z jednej szerokiej. Zastosowanie dwóch rolek pozwoliło zoptymalizować czas owijania, które rozpoczyna się teraz od wąskiego paska folii. Dzięki większemu naprężeniu folii, można także zaoszczędzić nawet do 30% jej kosztów. Dwie lżejsze rolki z węższą folią, umieszczone na opuszczanych hydraulicznie podajnikach, są też łatwiejsze do wymiany niż jedna cięższa z szeroką folią. Ponieważ oba systemy wiązania są od siebie niezależne, system z folią można szybko zastąpić tradycyjnym systemem wiązania siatką.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.