Jak obecnie wygląda rynek pras rolniczych w Polsce?
Widoczny jest trend spadkowy. Proces zmniejszania się rynku pras zaczął się rok, dwa lata temu. Rolnicy zaopatrzyli się zatem w maszyny, a poza tym niektórzy z nich stoją przed dylematem zmiany technologii zbioru, np. w kierunku przyczep zbierających, pras wysokiego zgniotu, rolujących lub kostkujących, czy zbioru sieczkarnią. Na to wszystko wpływa również brak finansowych motywatorów, czyli jakichkolwiek subwencji, których zresztą praktycznie nie ma na tę grupę produktów w ostatnich 3-4 latach. W różnym stopniu, ale również zmienia się rynek tych maszyn w Europie.
W firmie Kuhn już dwa lata temu dostosowaliśmy ilość zamawianych maszyn w fabrykach do zapotrzebowania na te maszyny na rynku polskim. Nasi dilerzy mają na magazynach optymalną liczbę tych maszyn i możliwości do zamawiania nowych na kolejny sezon. Sezon jeszcze się nie skończył, ale szacujemy, że rynek tych maszyn może być mniejszy o 40% niż w roku poprzednim. Oczywiście, sytuacja ta w różnym stopniu dotyka poszczególnych producentów pras.
Skoro zmieniają się potrzeby klientów, to jak zmieniają się proporcje w zainteresowaniu prasami stało- i zmiennokomorowymi?
Rynek pras zmiennokomorowych rozwija się w ostatnich 10-15 latach. Na maszyny tego typu stawiają głównie więksi rolnicy, którzy produkują baloty słomy i sianokiszonki, w tym udział materiałów suchych jest większy niż sianokiszonki. Spodziewamy się nadal rozwoju rynku pras zmiennokomorowych, ale wzbogaconego o prasy wysokiego zgniotu. KUHN posiada taką maszynę zmiennokomorową o nazwie VB 7160/7190. Taka maszyna świetnie sprawdza się w mokrej sianokiszonce i słomie, tworząc regularne, bardzo mocno zagęszczone bale. Poza prasą wysokiego zgniotu mamy również praso-owijarkę oznaczoną jako VBP 7160/7190, która również reprezentuje znacznie wyższy zgniot niż dotychczas produkowane modele. Oczywiście, tendencja wzrostowa segmentu zmiennokomorowego nie oznacza zmierzchu zainteresowania prasami stałokomorowymi, które królują w segmencie klientów do 100 ha, a jakość zbieranej sianokiszonki jest bardzo wysoka.