Technika

Kuhn - Espro 6000R - uznany przez DLG

Data publikacji:

Francuska firma Kuhn to jeden ze specjalistów w dziedzinie siewu uproszczonego. Jedna z jego najnowszych konstrukcji - siewnik Espro 6000 R została gruntownie przetestowana przez DLG. Testy wypadły bardzo pozytywnie.

 

    Kuhn - Espro 6000R

Testy Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego DLG cieszą się dużym uznaniem wśród rolników. Nic więc dziwnego, że producentom zależy na pozytywnej opinii specjalistów tego instytutu. Jedną z ostatnio sprawdzonych maszyn jest siewnik Kuhn Espro 6000R, którego sprawdzono pod kątem znaku “uznany przez DLG” w zakresie kryterium “jakość pracy”

Kuhn Espro

Kuhn Espro to nowa konstrukcja siewnika przystosowanego do uprawy uproszczonej zaprezentowana po raz pierwszy na paryskich targach SIMA 2015. Obecnie w sprzedaży dostępne są modele o szerokości 3, 4 i 6 m. W maszynie 3-metrowej montowany jest zbiornik nasienny o pojemności 2500 l, natomiast w większych – 3500 l. Wszystkie konstrukcje to siewniki zaczepiane zajmujące podczas transportu 3 m szerokości.
Agregat uprawowo-siewny Kuhn składa się z trzech głównych sekcji roboczych. Pierwszą z nich stanowią dwa rzędy talerzy tnących, których zadaniem jest podcinanie ścierniska i mieszanie resztek z glebą. Talerze są lekko pochylone, montowane w parach, a każdy z nich ma średnicę 460 mm.
 To, na co producent zwraca szczególną uwagę, znajduje się za sekcją talerzową. Mowa o potężnym wale oponowym, który ma zagęszczać glebę i dbać o utrzymanie stałej głębokości pracy. Wał oponowy to dobrze znany koncept wykorzystywany niejednokrotnie przez Kuhna. Najlepszym przykładem jest Speedliner, czyli sprawdzony już siewnik do siewu uproszczonego. Jednak wał montowany w Espro to zupełnie inna konstrukcja. Koła wału są przesunięte względem siebie (co dwa). Odstęp między sąsiadującymi kołami wynosi 8,5 cm. Są to bardzo duże koła o średnicy 900 mm. Zastosowano na nich opony zaprojektowane specjalnie dla Kuhna o szerokości 215 mm i głębokim bieżniku. Wszystkie te zabiegi miały na celu zminimalizowanie oporu toczenia wału, a przez to zmniejszenie zapotrzebowania na moc. Według zapewnień producenta minimalne zapotrzebowanie na moc w modelu 6-metrowym wynosi 200 KM.Ostatnia sekcja robocza obejmuje 20, 26 lub 40 redlic talerzowych (w zależności od modelu) rozmieszczonych w dwóch rzędach. Redlice składające się z dwóch talerzy o średnicy 350 mm, są przesunięte względem siebie o 41 mm. System zawieszenia (Crossflex) jest jednak inny niż w Speedlinerze (Seedflex). W miejscu równoległoboku pojawiło się mocowanie za pomocą obejm do belki z zabezpieczeniem gumowym. Prędkość robocza tego zestawu mieści się w zakresie od 12 do 18 km/h.

Testy laboratoryjne

W ramach przeprowadzonych testów technicy DLG sprawdzili siewnik Kuhna zarówno w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, jak i w teście polowym.Sprawdzian w laboratorium obejmował oznaczenie dokładności dozowania i poprzecznej równomierności wysiewu dla rzepaku, jęczmienia i pszenicy. W przypadku rzepaku i jęczmienia siewnik ustawiono statycznie w pozycji poziomej i przetestowano oba wskaźniki przy prędkości jazdy 10 i 14 km/h. W przypadku pszenicy dodatkowo przeprowadzono symulację jazdy po stoku przy nachyleniu 20 procent we wszystkich czterech kierunkach.Wyniki testu dokładności dozowania we wszystkich konfiguracjach były bardzo pozytywne. Maksymalne odchylenie wyniosło zaledwie 1,1 procent, co przełożyło się na maksymalną możliwą ocenę w tym aspekcie. Sprawdzenie poprzecznej równomierności wysiewu miało na celu określenie jak dokładnie rozmieszczone są nasiona poprzecznie do kierunku jazdy. Specjaliści DLG ocenili w tej sposób w jak dużym stopniu ilość materiału wysianego przez jedną redlicę odbiega od średniej wartości ze wszystkich redlic. Skorzystano w tej sytuacji ze współczynnika zmienności - im mniejsza wartość współczynnika, tym bardziej równomierna jest ilość wysianych nasion na szerokość maszyny. Podczas siewu rzepaku na płaskim podłożu siewnik otrzymał ocenę “bardzo dobry” (wartość współczynnika 2,7 procent przy pracy z obiema prędkościami). W przypadku pszenicy, również sianej na płasko wyniki oceniono jako “dobry” (2,8 procent przy 10 km/h i 3,1 procent przy 14 km/h). Podczas symulacji jazdy po stoku wartości zmieniły się (wartość współczynnika od 2,7 do 4,2 procent), co przełożyło się na ocenę “dobry” lub “zadowalający” (w zależności od konkretnego pomiaru).

Testy polowe

Praktyczne testy polowe wykonano na rzepaku ozimym i pszenicy ozimej. Podczas testów oceniono dokładność dozowania, wschód polowy roślin, wzdłużne rozmieszczenie oraz głębokość umieszczenia nasion (w przypadku pszenicy). Rzepak wysiano na lekko nachylonym polu z drobnogruzełkowatą glebą. Przedplonem był jęczmień, a dokładny rozkład zabiegów agrotechnicznych opisano w raporcie dostępnym na stronie internetowej towarzystwa DLG. Dokładność dozowania oceniono bardzo pozytywnie z uwagi na nieduże odchylenia między próbą wysiewu a wysiewem (odchylenie 1,1 procent). Wschód polowy oceniono na 87 procent, czyli “dobrze”, a wzdłużne rozmieszczenie roślin określono jako “bardzo dobre”. Pole, na którym wysiano pszenicę również było nieco nachylone. Glebę scharakteryzowano jako piaski gliniaste, a przedplonem był rzepak. W przypadku pszenicy również “bardzo dobrze” oceniono dokładność dozowania (odchylenie 2,2 procent). Podobnie wschód roślin, który wyniósł 92 procent. Wzdłużne rozmieszczenie roślin na polu oceniono tutaj jako „dobre”. Założona głębokość siewu to 3-4 cm, przy czym zmierzona średnia głębokość wysiewu wyniosła 3,1 cm, co także okazało się bardzo dobrym wynikiem.Kuhn Espro 6000R w testach laboratoryjnych otrzymał oceny od zadowalających po bardzo dobre, natomiast w testach polowych od dobrych po bardzo dobre. Przełożyło się to na przyznanie maszynie znaku “uznany przez DLG” w kategorii “jakość pracy”. 

bk
fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.