[ATR] Aktualności SaMASZKariera w rolnictwie

KSZTAŁCENIE PRZYSZŁYCH PRACOWNIKÓW

Data publikacji:

Jaki jest najlepszy sposób na rozpoczęcie współpracy z przyszłym pracodawcą? Zarówno z perspektywy ucznia lub studenta czy firmy, wydaje się, iż są to praktyki zawodowe, które można odbyć w trakcie nauki. Z narzędzi tego typu chętnie korzystają producenci maszyn rolniczych, co ważne jednak - jak w przypadku firmy SaMASZ z Zabłudowa na Podlasiu - nie ograniczający się wyłącznie do płatnych praktyk.

Właśnie przedsiębiorstwa z woj. podlaskiego, które zrzeszone są w Klastrze Obróbki Metali ponownie porozumiały się ze Branżową Szkołą Pierwszego Stopnia nr 10 w Białymstoku. Na mocy tego porozumienia, w którym bierze udział również firma SaMASZ, zorganizowane zostaną nowe kierunki nauki, a także praktyki dla młodzieży szkolnej. Na wniosek podlaskich przedsiębiorców, od września młodzież rozpocznie naukę zawodów: mechatronik (po raz drugi z rzędu), operator obrabiarek, magazynier - logistyk i elektronik.

Wicedyrektorka Branżowej Szkoły Pierwszego Stopnia nr 10 w Białymstoku Agnieszka Guzik podkreśla, że praktyczna nauka zawodu daje dodatkowe możliwości i nie zamyka drogi do dalszego kształcenia, ponieważ uczniowie mogą dzięki niej już pracować, ale też kontynuować edukację.

– Mówią, że o takim kieszonkowym mogliby tylko pomarzyć, a tu mają pieniądze co miesiąc na koncie i jeszcze uczą się zawodu. Z pewnością również ich to dyscyplinuje, pilnują, aby mieć sto procent obecności na zajęciach praktycznych – przyznaje wicedyrektorka.

W klasie patronackiej

W przypadku firmy SaMASZ to niejedyna placówka oświatowa z którą nawiązano tak szeroko zakrojoną współpracę. Przed dwoma laty w ZST w Białymstoku powstały bowiem pierwsze klasy patronackie, które objęte są tzw. dualnym modelem kształcenia. Uczeń w ramach zajęć szkolnych może poznawać teorię w placówce i jednocześnie uczęszczać na praktyki w zakładzie pracy patrona - jednym z nich jest firma SaMASZ. Producent z Zabłudowa postawił na kształcenie przyszłej kadry w zawodzie technik mechanik. Program kształcenia zawodowego uwzględnia najnowsze technologie i jest realizowany w realiach firmy SaMASZ, gdzie realizowane są zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe. Jakie jeszcze korzyści z tego tytułu mogą odnieść uczniowie? Nauka w klasie patronackiej oznacza stypendia motywacyjne, finansowanie przejazdów na koszt firmy, zabezpieczenie specjalistycznej odzieży roboczej, a nawet pewność zatrudnienia po ukończeniu szkoły. A poza tym „last but not least”, możliwość rozwoju zawodowego - różnego rodzaju kursy i szkolenia osobistego.

 

Pobierz magazyn

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.