Opinie użytkowników

Krukowiak - Wskakuj na przyczepę

Data publikacji:

Proste ale wydajne rozwiązania pozwalają znacznie usprawnić codzienną pracę. Wie o tym Karol Patyk z miejscowości Bronisław, położonej niedaleko kujawsko-pomorskiego Radziejowa. Od około 4 lat rolnik jest zadowolonym użytkownikiem przyczepianego zbieracza do cebuli firmy Krukowiak.

    schodyturbinaschody i człowiek

Pan Karol posiada 21-hektarowe gospodarstwo, na którym prowadzi wyłącznie produkcję roślinną. – Zajmuję się produkcją cebuli do czego wykorzystuję około 7 ha. Resztę stanowi pietruszka naciowa i pszenica – mówi rolnik, po czym dodaje: – Przy wczesnych odmianach cebuli, które są bardziej plenne jestem w stanie zebrać do 70 ton z ha, natomiast z późniejszych odmian do 50 ton. Większość cebuli gospodarz dostarcza do lokalnych obieralni, które sprzedają towar zarówno na rynek krajowy jak i na inne rynki UE. W gospodarstwie znajduje się baza magazynowa pozwalającą przechować do 250 ton cebuli.

Krukowiak przetestowany na szczypiorze

– Początkowo myśląc o zbiorze cebuli rozważałem maszynę używaną, jednak chcąc skorzystać z finansowania w ramach PROW-u musiałem skierować swoją uwagę w stronę nowego sprzętu. Wybór padł na markę Krukowiak, m.in. dlatego, że od około 8 lat jestem zadowolonym użytkownikiem ich ścinacza do szczypioru. Dzięki niemu jestem w stanie przyśpieszyć zbiór o co najmniej 2 tygodnie, gdyż nie muszę czekać aż szczypior uschnie sam z siebie. Jest to o tyle ważne, że w branży „cebulowej” wahania cen mogą występować w granicach 20-30%. Jest to związane m.in. z ilością cebuli jaka dostępna jest w danej chwili na rynku – tłumaczy Karol Patyk.

Zbieracz również na plus

W opinii rolnika, firma Krukowiak ma elastyczne podejście do klienta, dlatego nie było problemu z lekkim zmodyfikowaniem zamówionej maszyny. – Zbieracz posiada dodatkowe gumy opadające na taśmę przenośnika wzdłużnego, pozwalające nieco wyhamować transportowaną cebulę zanim ta trafi na przenośnik poprzeczny. Pozwala to na jej lepsze oczyszczenie z ziemi i wolnej łuski, a to z kolei wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia problemów w czasie składowania. Czystsza cebula to również niższe potrącenia przy jej sprzedaży. Dodatkowo maszyna ma przedłużony o pół metra przenośnik poprzeczny, co umożliwia załadunek na wyższe przyczepy – mówi gospodarz. Użytkownik żałuje jedynie, że ograniczenia konstrukcyjne nie pozwalają zastosować dłuższego przenośnika wzdłużnego, dzięki któremu cebula oczyszczałaby się jeszcze dokładniej.
– Do zalet maszyny należy zaliczyć również fakt, że do jej obsługi trzeba zaangażować jedynie dwie osoby – jedną do kierowania ciągnikiem ze zbieraczem a drugą do ciągnika z przyczepą odbierającą cebulę. Wcześniej pracowałem prostym kombajnem, który co prawda umożliwiał ręczne odseparowanie np. kamieni, jednak dużą wadą tej maszyny była konieczność angażowania większej ilości osób. Poza tym taśmy w maszynie były bardzo wąskie a cebula często się przesypywała – przekonuje rolnik.

Wystarczający do potrzeb

Gospodarz do zbioru cebuli wykorzystuje model Z-437 o masie 1460 kg i szerokości roboczej 0,8 m, napędzany WOM-em (540 obr./min). Maszyna posiada wymiary 4,51/2,50/3,20 (długość/szerokość/wysokość) i do pracy potrzebuje ciągnika o mocy 30 KM z hydrauliką przynajmniej o wydatku 60 l/min. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby zbieracz zagregować z 74-konną maszyną. Maszyna wyposażona jest w hydraulikę pozwalającą na rozkładanie i składanie jej do pozycji pracy bądź transportowej. Rolnik podczas zbierania wykorzystuje zazwyczaj 7-tonową przyczepę na podwoziu tandemowym bądź 8-tonową na 2-osiowym podwoziu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.