[ATR] Opinie użytkowników Krone

Krone - Oczekiwania spełnione

Data publikacji:
maszyny krone

Tak jak marzeniem każdego biznesmena jest dobra ręka do interesów, tak w przypadku rolnika - szczęście do zakupywanych za niemałe pieniądze maszyn rolniczych. Jedno i drugie w sporej ilości ma Zdzisław Serafin ze Szklarki Myślniewskiej koło Ostrzeszowa w Wielkopolsce, który jeśli chodzi o park maszynowy, konsekwentnie stawia na sprzęt z najwyższej jakościowo półki.

Zadaniem na co dzień jest sprawne obsłużenie około 1000 ha, co stanowi areał gospodarstwa Pana Zdzisława, jego dwóch synów i współpracujących w ramach wspólnego użytkowania sprzętu sąsiadów. W jaki zatem sposób do gospodarstwa w Szklarce Myślniewskiej trafiła sieczkarnia Krone? – Z marką Krone mam do czynienia od 1996 r., kiedy przejąłem gospodarstwo koło Perzowa. Znajdowała się tam prasa rolująca Krone 1016, która sprawowała się bardzo dobrze, wykonując 10-12 tys. bel z siana i słomy rocznie. Po jej wyeksploatowaniu pojawiły się kolejne maszyny tej marki - Comprima F 155 i prasa wysokiego zgniotu Big Pack 1290, kupiona akurat z tego względu, że w latach 2012-2013 wchodziłem w ogrzewanie na słomę – relacjonuje Zdzisław Serafin.

Sieczka długości 2,5 mm

Sieczkarnia Big X 500 zapisuje kolejny etap w sztafecie sprzętu Krone wykorzystywanego przez użytkownika. Jest to także rzecz jasna przykład udanej współpracy z firmą Agromix, która do Szklarki Myślniewskiej dostarczyła również maszyny Amazone czy Manitou. Zakup największej z tych maszyn - sieczkarni Krone Big X 500, związany był z potrzebami uruchomionej przed 5 laty biogazowni. – Taki wybór padł, gdyż do biogazowni najlepsza jest jak najdrobniejsza sieczka, gdyż to podnosi wydajność produkcji gazu, a Krone jako jedyna w tamtym czasie zaoferowała długość cięcia zaledwie 2,5 mm. Wszystko zmierza do tego, żeby wszystkie czynności na polu wykonać w krótszym czasie. Wtedy trzeba mieć coraz bardziej wydajne, mocniejsze maszyny. Okres zbioru jest krótszy, przebieg pogody nieraz bardzo zaskakuje. Maszyna zastąpiła 12-letnią wtedy sieczkarnię Claas Jaguar, z 6-rzędową przystawką – wspomina rolnik.
Sieczkarnia Big X 500 wyposażona jest w 6-cylindrowy silnik o pojemności 12,8 l i mocy 375 kW/510 KM, przy 1800 obr./min, osiągający maksymalny moment 2150 Nm, przy 1300 obr./min. Maszyna z 10-rzędową przystawką o szerokości roboczej 7,5 m radzi sobie bez problemów w każdym terenie, gdyż dysponuje napędem na 4 koła poprzez indywidualne silniki hydrauliczne i w pełni resorowaną tylną oś. Rozwija prędkość do 40 km/h. Maszyna ma napędzany hydraulicznie sześciowalcowy zespół zagęszczająco-podający o wysokim stopniu zgniotu (4,6 t) oraz bęben tnący o szerokości 800 i średnicy 660 mm, wyposażony w 40 noży w układzie „V”, wytwarzający sieczkę o płynnie regulowanej długości. Za skuteczne rozdrabnianie ziarna odpowiada walcowy zgniatacz, który tworzą wałki ze 144 zębami. Wysoka przepustowość maszyny oraz spokojna praca bez zapychania to również zasługa oryginalnego systemu VariStream, z uchylną podłogą w komorze bębna tnącego i w kanale wylotowym, dzięki której przekrój kanału roboczego dostosowuje się automatycznie do zmieniającego się natężenia przepływu masy roślinnej, co skutkuje również zmniejszeniem zużycia paliwa i elementów roboczych.Maszyna zapewnia bardzo dobre warunki pracy – komfortowa kabina z automatycznym ogrzewaniem i klimatyzacją wyposażona jest m.in. w amortyzowany pneumatycznie fotel i wielofunkcyjny dżojstik, ułatwiający prowadzenie i obsługę zespołów roboczych. – Jeździliśmy nieraz po kilkanaście godzin non-stop i nie było problemów ze zbyt dużym zmęczeniem – zwraca uwagę użytkownik.

Hodowla na wysokim poziomie
Zdzisław Serafin ze Szklarki Myślniewskiej w Wielkopolsce prowadzi gospodarstwo o powierzchni około 420 ha (wraz z dzierżawami). Jeśli chodzi o uprawy, dominują: kukurydza (około połowy areału), zboża, rośliny motylkowe. Rolnik specjalizuje się w hodowli stada reprodukcyjnego kur jaj zarodowych - w 4 fermach znajdujących się terenie południowej Wielkopolski znajduje się ponad 60 tys. kur niosek. Na terenie gospodarstwa znajduje się również uruchomiona w 2012 r. biogazownia rolnicza o mocy pierwotnej 660 kW, powiększona 3 lata później do 990 kW. Wykorzystywane substraty to: kiszonka kukurydzy, kiszonka trawy, obornik drobiowy, gnojowica bydlęca, a także odpady z agro-przemysłu. Biogazownia produkuje energię cieplną wykorzystywaną do całorocznego ogrzewania budynków inwentarskich oraz suszenia zbóż.

Na pierwszym miejscu matematyka

Sieczkarnia Krone Big X 500 zebrała przez pięć sezonów materiał paszowy z powierzchni łącznej około 4,5 tys. ha. Wydajność, rzecz jasna, zależała od rodzaju i kondycji uprawy, kształtując się przeciętnie na poziomie 2 ha/h. W tym czasie nie było większych problemów technicznych. – Serwis póki co nie miał zbyt wiele pracy. Na samym początku rozwiązał problem z nie działającym czujnikiem poziomowania hederu. Maszyna jest jednak dobrze przygotowywana przez naszych mechaników do sezonu - po przeglądzie wykonywana jest wymiana oleju, zużytych noży itp. Po 5 latach eksploatacji przygotowanie maszyny to już niestety duży wydatek rzędu nawet 100 tys. zł - w hederze jest dużo elementów plastikowych i innych części do wymiany, są noże, stalnica, gniotownik. W innych latach był to koszt rzędu 10-20 tys. zł – przekonuje rolnik.
Wszystkie zakupy w gospodarstwie są dobrze przemyślane i przeliczone - Zdzisław Serafin wręcz chlubi się tym, że dotychczas nie wykorzystywał wsparcia z funduszy unijnych, a czerpał jedynie z wypracowanych zysków i kredytów bankowych.

– Robimy bardzo dużo drobnej sieczki, przez co sieczkarnia jest o wiele bardziej wyeksploatowana. Nie chcemy sobie pozwolić na większe remonty, dlatego zgodnie z zachodnioeuropejskim trendem, staramy się maksymalnie eksploatowane maszyny po prostu po 4-5 latach wymieniać. Teraz zamierzamy pójść za ciosem i myślimy o zakupie nowej sieczkarni. Rolnik przymierza się do zakupu kolejnej sieczkarni, nieco większej od Big X 500. Nie zamierzam przy tym ponosić większych kosztów - starą maszynę zostawię bowiem w rozliczeniu – twierdzi Zdzisław Serafin.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.