[ATR] Nowości Kronesieczkarnie

Krone Big X 1180 - Najmocniejsza sieczkarnia na świecie

Data publikacji:
Krone Big X 1180
Krone Big X 1180
Krone Big X 1180
Krone Big X 1180

Firma Krone poszerzyła program sieczkarni polowych - ofertę w tym zakresie uzupełnił najmocniejszy na świecie model Big X 1180, napędzany 12-cylindrowym silnikiem o mocy 1156 KM. Sieczkarnia ta była bez wątpienia głównym aktorem podczas prezentacji pod Berlinem w dniach 11-12 września, w której uczestniczyło ponad 100 dziennikarzy z najważniejszych dla Krone rynków zbytu. Dzięki uprzejmości firmy Agromix z Rojęczyna uczestniczyła w niej również redakcja atr express.

W najnowszej sieczkarni firma Krone (najmocniejszy przedstawiciel flagowej serii Big X 680, 780, 880 i 1180, w których kanał przepływu masy ma szerokość 80 cm) postawiła na silnik Liebherr V12 o pojemności skokowej 24,24 l i mocy ciągłej 850 kW/1156 KM, spełniający normy emisji spalin Stage V/Tier 4 Final (SCR), charakteryzujący się wydłużonymi do 1000 mth okresami wymiany olejów i filtrów. Warto dodać, iż producent oferuje „inteligentny” elektroniczny system zarządzania silnikiem PowerSplit, który automatycznie dostosowuje wydatek mocy do aktualnych warunków zbioru. Kierowca ma do wyboru dwa tryby: Eco-Power – przydatny, gdy zapotrzebowanie na moc jest niskie, zapewniający superoszczędne spalanie, lub X-Power – oferujący pełną moc silnika w technologii Common Rail, zalecany w trudnych warunkach, przy pracy pod pełnym obciążeniem.

Efektywny OptiMaize

Olbrzymia moc to jedno, gdyż aby móc ją wykorzystać w praktyce, konieczne jest zastosowanie efektywnego układu rozdrabniania. A w tym zakresie Krone ma się czym pochwalić, wszak firma ta wprowadziła do sieczkarni ze swojej flagowej serii system OptiMaize, którego sercem są dwuwalcowe zgniatacze ziarna OptiMaxx, z zębami ustawionymi pod kątem 5°, co zapewnia efekt ścinania w kierunku wzdłużnym i poprzecznym. Jeśli chodzi o kondycjoner o średnicy 250 mm, to można go wyposażyć w 105/123 zęby (średnie i długie cięcie) lub 123/144 zęby (krótkie i średnie cięcie). Różnica prędkości walców wynosi standardowo 30%, a w opcji można ją zwiększyć do 40/50%, co ułatwia rozcieranie masy. Do dyspozycji użytkowników Big X 1180 jest także bardziej wydajny zgniatacz o zwiększonej o 22% średnicy walców (305 mm), który zapewnia wzrost efektywności sieczkarni – wszystko za sprawą większej prędkości obrotowej bębnów – o 20% i powierzchni ciernej – o 11%. OptiMaxx 305 wyposażony jest w 125/150 lub 150/175 zębów (w zależności od zapotrzebowania).

Długość sieczki do wyboru

Firma Krone ma do zaoferowania 4 warianty robocze, różniące się długością sieczki. W przypadku produkcji biogazu konieczne jest zastosowanie wersji OptiMaize S (4-7 mm), podczas gdy w żywieniu bydła mlecznego czy opasowego należy wybrać model OptiMaize M (8-10 mm). Możliwy jest także wybór wariantu L, pozwalającego uzyskać sieczkę o długości 11-19 mm, a także XL - 20-30 mm. Wszystko zależy rzecz jasna od liczby noży i prędkości obrotowej bębna MaxFlow - 20, 28 lub 36 noży, bądź też specjalnego bębna „biogazowego” - 40 lub 48 noży. Uzyskanie różnej długości sieczki jest łatwiejsze dzięki przekładni napędowej VariLOC, która pozwala na szybkie przestawianie prędkości obrotowej bębna z 1250 obr./min na 800 obr./min. Warto dodać, iż nową sieczkarnię Krone można dodatkowo wyposażyć w automatyczną regulację stalnicy przy bębnie tnącym, dzięki czemu czynność ta zajmuje zaledwie kilka sekund.

Wszystko jak na dłoni

Stawiając na maksymalne zwiększanie wydajności maszyn, nie sposób byłoby pominąć zaawansowane rozwiązania wspomagającego załadunek przyczep. W związku z tym Krone zaproponowało nowy system EasyLoad oparty na kamerach 3D, usprawniający napełnianie pojazdu poruszającego się równolegle z sieczkarnią - możliwe jest zastosowanie różnych wariantów i stopnia napełnienia przyczepy. Co więcej, Krone testuje obecnie możliwość automatycznego ładowania przyczep podczas załadunku z tyłu sieczkarni.
Sieczkarnia Big X 1180 wyposażona jest również w montowany na rurze wyrzutowej i zabezpieczony przed uszkodzeniem czujnik AgriNIR (produkcji włoskiej firmy Dinamica Generale). Pozwala on podczas zbioru określać na bieżąco zawartość suchej masy, skrobi, surowego białka, popiołu, tłuszczu, ADF i NDF. Dane te są automatycznie rejestrowane w terminalu maszyny, zapamiętywane i przypisywane do poszczególnych pól i zleceń, co ułatwia prowadzenie dokumentacji zbioru, istotnej np. w wypadku usług.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.