[ATR] Wywiady [ATR] Aktualności SIPMA

Krajowy lider na rynku pras i owijarek - firma SIPMA

Data publikacji:

Firma SIPMA z Lublina jest znanym i cenionym polskim producentem maszyn rolniczych. Wykorzystuje najnowsze technologie i metody zarządzania, a jej produkty zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na branżowych targach. Szczególnie dobrze radzi sobie na rynku pras zwijających i owijarek - o czym mówi Jarosław Indulski, dyrektor sprzedaży i marketingu firmy SIPMA, który w rozmowie z Grzegorzem Antosikiem definiuje ten segment rynku, udział czołowych marek, w tym SIPMY, a także bieżącą i prognozowaną sytuację rynkową.

Według publikowanych przez nas danych pochodzących z ARiMR, marka SIPMA jest w ścisłej czołówce marek na rynku pras zwijających w Polsce. Z informacji tych wynika, że szczególnie dobrze sprzedają się Państwa prasy stałokomorowe. Proszę powiedzieć, które maszyny w bieżącym sezonie cieszą się największym wzięciem ze strony rolników?

SIPMA postrzegana jest głównie jako producent pras i owijarek. Według naszej analizy rynku, w pierwszej z tych grup, wśród licznej grupy producentów jesteśmy liderem, z szacowanym udziałem około 15%. Tuż za nami rośnie nam poważny konkurent na rynku polskim, firma McHale z udziałem ponad 13%. Mamy jednak różnych odbiorców naszych maszyn. SIPMA w tej chwili króluje w segmencie pras klasy ekonomicznej i średniej, podczas gdy ta irlandzka marka w segmencie premium.

Na rynku możemy wyróżnić 3 zasadnicze klasy maszyn, przeznaczone dla różnych odbiorców: klasę ekonomiczną, średnią oraz premium. Klasa pras ekonomicznych obejmuje gospodarstwa do 30 ha, ze zbiorem do 1000 balotów rocznie. Nasz udział wynosi tutaj ponad 50%. Chłonność rynku w tym segmencie szacujemy na ok. 900 - 1000 szt./rok, a w ofercie dostępne są również produkty takich producentów jak: Metal Fach, Feraboli czy bliźniacze Maschio Gaspardo.

Następnie jest klasa średnia pras dla bardziej wymagających klientów. Jest najbardziej stabilna na rynku, cieszy się powodzeniem w gospodarstwach od 30 do 70 ha, gdzie zbiera się już do 3000 bel rocznie. Szacowana chłonność tego rynku jest mniejsza i wynosi ok. 600 szt./rok.

Tutaj SIPMA oferuje 2 modele: prasę stałokomorową SIPMA PS 1315 Huzar i nową łańcuchowo-walcową prasę SIPMA PS 1225 Fortis, która uzyskuje coraz większe udziały w rynku. W tym segmencie systematycznie zdobywamy rynek i przyrosty mamy coraz większe - obecnie udział wynosi ok. 6%. Nasi główni konkurenci to: New Holland, Unia, Case IH czy Metal-Fach.

Zwiększenie naszego udziału w rynku ograniczają głównie możliwości produkcyjne oraz dostępność podzespołów. Na początku produkowaliśmy kilkadziesiąt sztuk rocznie, teraz zapotrzebowanie wzrosło kilkukrotnie i widzimy, że będzie ono rosło. Chcemy wypośrodkować produkcję maszyn klasy ekonomicznej i średniej, tak aby zaspokoić zapotrzebowanie wszystkich klientów, którzy oczekują ponadto odpowiedniego balansu pomiędzy ceną a jakością.

Maszyny zagranicznych producentów w tych klasach często nie zmieniają się na przestrzeni lat, gdyż każda większa modernizacja lub doposażenie sprzętu skutkowałoby natychmiastowym wzrostem ceny. Zwiększenie różnicy w cenie spowoduje zwrot klientów na produkty krajowe, które często pod względem funkcjonalności i wydajności są porównywalne z zachodnim sprzętem, a przy tym są tańsze i mają szybszy serwis i większą dostępność tańszych części zamiennych.

W klasie premium klient jest najbardziej wymagający, a konkurencja największa. Gospodarstwa dysponujące urządzeniami tej klasy są powyżej 70 ha, często stosują je też firmy usługowe, a ilość wykonywanych bel wynosi od 3000 do nawet 7000 sztuk rocznie.

Możliwość sprzedaży maszyn klasy premium jest również największa, szacujemy, że wynosi ok. 1300 szt. rocznie. Tutaj walczą najwięksi producenci tacy jak: McHale, Krone, Case IH, Kuhn, Massey Ferguson, New Holland, John Deere.

Dołączają do nich również polscy producenci, czyli SIPMA i Unia. Słabym graczom ciężko wbić się w ten segment. SIPMA w tej kategorii maszyn widzi duży potencjał, dlatego systematycznie prowadzi badania testowe i chce także tutaj zwiększyć swój udział w rynku.

Obecnie opracowujemy nową, zaawansowaną technicznie prasę zmienno-komorową przeznaczoną dla dużych gospodarstw oraz firm usługowych. Jednocześnie dużym modyfikacjom poddajemy obecnie produkowane modele pras, które po licznych zmianach konstrukcyjnych, funkcjonalnych i wydajnościowych otrzymają nowe rozwiązania w obrębie tak kluczowych elementów jak podbieracz, sterowanie elektroniczne czy napędy.

Doposażamy maszyny w niezbędne rozwiązania takie jak np. uchylną podłogę itp. Prowadzone badania wyglądają obiecująco. Tymi zmianami chcemy walczyć właśnie w segmencie Premium. W naszej ocenie obecnie największy udział w tym segmencie rynku wynoszący ok. 30% ma McHale. Sprzedaż ich flagowego modelu z serii F5000 ma 18% udział rynku, zaś zmiennokomorowego modelu V660 10% udziału. Wyniki te robią wrażenie...


Cały wywiad przeczytasz w specjalnym wydaniu atrexpress o nr. 17/18

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.