W wyniku tych czynności zabezpieczono obszerną dokumentację finansowo–księgową, materiał dowodowy z odpraw granicznych, nośniki danych, korespondencję biznesową oraz zboże w ilości ponad 1 tys. ton, co do którego istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że było niezgodne ze zgłoszoną deklaracją celną – przekazała prokurator Biernat-Łożańska.
Rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej Justyna Pasieczyńska poinformowała, że w akcji wzięło udział ponad 800 funkcjonariuszy. Z uwagi na dobro śledztwa nie ujawniono więcej szczegółów na temat przeprowadzonych przeszukań.
Mąka ze zboża „technicznego”
Rzeszowska prokuratura włączyła do śledztwa postępowania prowadzone wcześniej przez inne prokuratury z terenu całego kraju oraz zawiadomienia przygotowane przez urzędy celno-skarbowe. Śledczy badają wszystkie przypadki nadużyć związanych z jakością ukraińskiego zboża, które zostało sprowadzone jako techniczne lub przemysłowe, a mogło być wykorzystane do celów spożywczych lub żywienia zwierząt.
– Importerzy, deklarując przeznaczenie zboża do celów technicznych, liczyli na to, że pominą procedury i unikną specjalistycznych badań inspekcji odpowiedzialnych za kontrolę tego rodzaju produktów – dodała rzeczniczka szefa KAS.