[ATR] Testy praktyczne [ATR] Technika Kuhn komunalne

Koszenie na dużych pochyłościach kosiarką Kuhn GMD 3120 F

Data publikacji:

Kosiarka dyskowa czołowa GMD 3120 F firmy Kuhn z pewnością zasługuje na dodatkowe określenie „kompaktowa”, ponieważ: jest lekka i może być agregowana z pomocniczymi ciągnikami rolniczymi czy dwuosiowymi ciągnikami górskimi. W celu bezpiecznego użytkowania maszyny, należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Firma Kuhn zapewniła sobie pewne miejsce na rynku maszyn rolniczych dzięki wytrzymałym konstrukcjom przeznaczonym dla dużych gospodarstw. Pewnym zaskoczeniem okazała się bardzo zwarta konstrukcja czołowej kosiarki dyskowej GMD 3120 F. Użytkowana była z różnymi ciągnikami o mocy od 70 do 80 KM, które zostały wyposażone w koła bliźniacze. Dzięki temu zestawy koszące dobrze radziły sobie na terenach o dużym nachyleniu.

Operatorzy testowi byli pod wrażeniem niewielkiej masy maszyny: testowana kosiarka o szerokości 3,14 m i siedmiu dyskach ważyła zaledwie 617 kg. Wiele pochwał otrzymał też sposób zawieszenia maszyny - blisko ciągnika. Takie rozwiązanie bardzo korzystnie wpływało na zachowywanie się agregatu maszynowego podczas pracy po pochyłych terenach. Gdyby dla kogoś taka maszyna była zbyt ciężka, firma Kuhn oferuje też mniejszy model z sześcioma dyskami: GMD 2820 F Compact o szerokości roboczej 2,7 m.

Dobre odciążenie mechaniczne

Agregatowanie z ciągnikiem jest proste: należy podjechać pod trójkąt zaczepowy i zabezpieczyć go zawleczką oraz podłączyć wał przegubowo-teleskopowy. Żadnej hydrauliki. Kosiarka jest rozkładana za pomocą układu podnoszącego. Opcjonalnie producent oferuje także standardową ramę zawieszenia dla trzypunktowego układu zawieszenia II kategorii. W przypadku gdy hydraulika nie posiada zintegrowanego odciążenia maszyn, opcjonalnie można zamówić zestaw sprężyn odciążających.

W przypadku tak lekkiej kosiarki, opcja ze sprężynami sprawdza się bardzo dobrze. Nacisk belki dyskowej można regulować w szerokim zakresie niezależnie od współpracującego ciągnika: po stronie ciągnika - długością łańcucha, po stronie kosiarki - za pośrednictwem 4 otworów, dzięki którym zmienia się kąt naciągania sprężyn. W przypadku napędu od WOM, istnieje również kilka wersji: 1000 lub 540 obr./min., oraz obroty w lewo lub w prawo w celu dostosowania do różnych wersji ciągników.

Główna przekładnia napędowa kosiarki jest umieszczona bardzo blisko ciągnika, więc do przekazania napędu stosowany jest bardzo krótki wał przegubowo-teleskopowy. Takie rozwiązanie skutkuje jednak dużymi wychyleniami i hałasem podczas pracy. Problem ten można zmniejszyć poprzez opcjonalne przesunięcie ramy zawieszenia, co pozwala odsunąć kosiarkę o 12 cm do ciągnika. Takie rozwiązanie chroni wprawdzie lepiej wał przegubowo-teleskopowy, ale jednocześnie pogarsza stabilność agregatu maszynowego podczas pracy na pochyłościach ze względu na odsunięcie maszyny od ciągnika.

Równe koszenie, brak zapychania

Koszenie przebiegało bez zarzutu w każdych warunkach. Wiele pochwał odnosiło się do dokładności kopiowania terenu i ładnego wyglądu ścierniska po skoszeniu, co jest efektem centralnego zawieszenia kosiarki. Duża swoboda podczas pracy i zawieszenie blisko ciągnika sprawia, że ścinane są też nisko pochylone lub wylegnięte rośliny. Dwie regulowane sprężyny stabilizuję belkę dyskową podczas zawracania na uwrociach oraz podczas transportu drogowego.

Dyski z nożami ścinającymi sprawnie przenoszą skoszony materiał do tyłu. Podczas wszystkich testów maszyny, które były prowadzone w zróżnicowanych warunkach belka dyskowa ani razu nie zapchała się. Podczas pracy w dół stoku i przy koszeniu wiotkich traw, materiał był bezproblemowo przemieszczany za belkę dyskową. Biorąc pod uwagę oceny subiektywne można stwierdzić, że kosiarką „kompaktową” firmy Kuhn pracuje się przyjemnie. Napęd jest przekazywany poprzez skrzynię przekładniową, wały i pierwszy dysk maszyny. Wymiana oleju w belce dyskowej nie jest konieczna.

Dyski robocze zamocowane na krótkich wałach są chronione poprzez zabezpieczenie ulegające zerwaniu w przypadku zderzenia z ciałem obcym. Belka dyskowa została wyposażona w płozy, co chroni ją przed nadmiernym zużyciem. Opcjonalnie są też dostępne specjalne płozy do wysokiego ścinania. Regulowana wysokość koszenia - ze standardowymi płozami - mieści się w zakresie od 30 do 65 mm, natomiast z płozami do wysokiego ścinania od 35 do 80 mm.

Firma Kuhn oferuje swoją kosiarkę z dwoma różnymi mocowaniami noży: są przykręcane śrubami lub mocowane z wykorzystaniem trzymaka nożowego. Trzymaki nożowe w testowanej maszynie sprawowały się bez zarzutu. Klucz do wymiany noży jest umieszczony przy ramie zawieszenia. Bardzo praktyczna jest też możliwość zmiany szerokości pokosów zielonki. Średnia szerokość pokosu wynosi około 1,5 m i jest osiągana poprzez bębny umieszczone na zewnętrznych parach dysków kosiarki. Pozostawiany pokos zielonki umożliwia bezproblemową pracę podbieracza. Po zastosowaniu opcjonalnie dostępnych dwóch talerzowych zgarniaczy zielonki, istnieje możliwość pozostawienia pokosu o szerokości około 1,3 m.

Problem z osłonami bocznymi

Osłony boczne są zasadniczo funkcjonalne i ładnie zaprojektowane. Szerokość transportowa po ich złożeniu wynosi 2,99 m. Osłony boczne oraz przednie można łatwo podnieść i uzyskać dostęp do całej belki tnącej i układu przeniesienia napędu. Z krytycznymi uwagami spotkały się zbyt duże odległości osłon bocznych z plandekami od zewnętrznych noży tnących, które wynosiły 38 cm. W efekcie takiej konstrukcji podczas skrajnego przejazdu wzdłuż boków działki, pozostaje szeroki pas nieskoszonej trawy - np. przy ogrodzeniu. Jak informuje producent, ten mankament zostanie usunięty i odległość ma wynosić o kilka centymetrów mniej.

Podczas transportu drogowego, osłony boczne nie są podnoszone tak jak u większości producentów, lecz są przesuwane nad kosiarkę do momentu ich zablokowania się w zatrzasku. Jest to proste i praktyczne rozwiązanie transportowe ponieważ osłony w znacznie mniejszym stopniu łopoczą podczas jazdy.

Jednak istnieje też pewne niebezpieczeństwo: podczas składania operator chwyta osłonę boczną w miejscach gdzie zamontowane są uchwyty i przesuwa ją nad główną ramę. Podczas wykonywania tej czynności trzeba wykonać krok do przodu i w tym momencie występuje niebezpieczeństwo znalezienia się w zasięgu obracających się jeszcze dysków z nożami.

W związku z tym należy zwracać uwagę przed rozpoczęciem składania osłon, czy dyski robocze są już nieruchome. Uwaga na ten temat znajduje się też w instrukcji obsługi. Jednocześnie producent informuje, że wraz z wprowadzeniem zmian w konstrukcji osłon bocznych maszyny, to zagrożenie zostało usunięte. Ponadto tego typu osłony będą produkowane z tworzywa sztucznego, co jest stosowane w innych kosiarkach firmy Kuhn.

 Kosiarka GMD 3120 F Kompakt pozostawiła po sobie w naszym zespole testowym nie tylko dobre ogólne wrażenie wizualne. Maszyna bardzo dobrze sprawdziła się na terenach pochyłych. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.