Nowości Maszyny zielonkowe

Kosiarka Kuhn FC 13460 RA. Kolos na łące

Data publikacji:

Firma Kuhn Maszyny Rolnicze zorganizowała 17 maja polowy pokaz wysoko wydajnego zespołu koszącego. Kosiarka ze zgniataczem pokosu FC 13460 RA została zaprezentowana na terenie należącym do Rolniczego Kombinatu Spółdzielczego w wielkopolskiej wsi Bądecz.

    Kosiarka Kuhn FC 13460 RA. Kolos na łące

Kosiarka ze zgniataczem pokosu FC 13460 RA pozwala kosić większe powierzchnie przy użyciu jednej maszyny. Przeznaczona jest do pracy w dużych gospodarstwach, gdzie  jej wykorzystanie zapewnia oszczędność zużywanego paliwa oraz czasu. W zestawie z kosiarką frontalną szerokość robocza kombinacji wynosi od 12,4 do 13,4 m. Ponieważ pokos rozkładany jest na szerokości ponad 13 m, można sporo zaoszczędzić na kosztach stosowania zgrabiarki, a przy tym optymalnie wykorzystywać potencjał sieczkarki do pasz. Przy zbieraniu pasz o mniejszej gęstości i z zastosowaniem 15-metrowej zgrabiarki z 4 karuzelami możliwe jest zbieranie zielonki na imponującej szerokości 24 m i układanie pokosu na szerokości 15 m.

Kosiarka przy prędkości koszenia 12 km/h osiąga wydajność 16 ha/h, kosiarką zawieszaną takich wartości nie można uzyskać. Przy takich możliwościach kosiarki i masie własnej 8410 kg, jej wymagania na moc ciągnika określa się na poziomie powyżej 300 KM, przy pracy w trudnych warunkach niezbędne będzie nawet 360-400 KM. Wymagania wobec układu hydraulicznego ciągnika to przepływ 120 l/min przy ciśnieniu 180 barów. Agregacja kosiarki z ciągnikiem odbywa się poprzez zaczep dwupunktowy kat. III/4N. Konstrukcja kosiarki sprawia, że podczas pracy znajduje się maksymalnie blisko ciągnika. To z kolei zwiększa stabilność maszyny, ułatwia manewrowanie na uwrociach i podczas wyjazdu z pola, sprawdza się też podczas transportu. Szerokość transportowa wynosi tutaj 3 m, wysokość zaś poniżej 4 m. Wózek jezdny kosiarki wyposażono w teleskopową oś, którą w praktyczny sposób można skracać na potrzeby transportu drogowego lub rozszerzać przy koszeniu.

Wydajny układ roboczy

Wysoka jakość koszenia jest zasługą belki tnącej Optidisc Elite, gdzie różne odległości między dyskami zapewniają perfekcyjne cięcie nawet przy dużych prędkościach i w trudnych warunkach terenowych. Rozstaw między dyskami rozbieżnymi jest mniejszy, dla zapewnienia czystego cięcia, odstępy pomiędzy dyskami zbieżnymi są natomiast zwiększone dla lepszego odprowadzania materiału. Cztery belki wyposażono po 6 dysków o średnicy 50 cm i prędkości 3200 obr./min. Dyski posiadają zamontowane wzmocnione noże Triple 5.

– Każda z sekcji koszących jest zawieszona na ramie, duża szerokość robocza wymagała połączenia dwóch belek o szerokości 2,6 m, tak aby tworzyły jeden moduł. Dalej jest zgniatacz pokosu i taśma, która przemieszcza materiał roślinny, tworząc jeden, szeroki rząd - wyjaśnia Artur Szymczak, dyrektor zarządzający organizującej pokaz firmy Kuhn Maszyny Rolnicze.

Belka tnąca firmy Kuhn zawiera w sobie wiele opatentowanych rozwiązań. Wymienić tutaj należy układ montażowy na silentblockach, zmniejszających wibracje na twardych i suchych glebach oraz regulowane płozy dla wysokości koszenia w zakresie od 45 do 85 mm (lub 85-120 mm) montowane na skrajnych częściach belki lub na wszystkich płozach. System Lift Control to z kolei wyjątkowa kinematyka łącząca ramę centralną z bocznymi zespołami koszącymi.

Zapewnia kopiowanie terenu oraz względnie stały nacisk na podłoże w szerokim zakresie ruchu pionowego i niezależnie od warunków roboczych. Nacisk na podłoże można dostosować w dowolnym momencie.

– Wysokość koszenia można zmieniać z kabiny ciągnika w ośmiu pozycjach za pomocą siłownika hydraulicznego wyposażonego w czujnik położenia zamontowany na każdym zespole koszącym. Z kabiny można też regulować obroty taśmy, podnoszenie i opuszczanie, wszystkie funkcje – dodaje Artur Szymczak.

Zgniatacz ma możliwość chowania stalowych palców. Zapewnia wysoką jakość spulchniania pokosu. Wirnik napędza przekładnia sterowana dźwignią. W ten sposób łatwiejsze jest dostosowanie intensywności zgniatania do rodzaju paszy i warunków zbioru. Przenośniki taśmowe wyróżnia duża szerokość (1 m_ dla zapewnienia wydajności przemieszczania skoszonych roślin). Przenośniki mogą być uniesione kiedy tworzy się  szerokie rzędy. Regulacja napięcia taśmy odbywa się przy tym bez użycia specjalnych narzędzi.

Wygodne sterowanie

Sterowanie kosiarką realizowane jest za pomocą magistrali Isobus - wbudowaną jednostkę sterującą kosiarki można łatwo podpiąć pod monitor ciągnika lub dowolny terminal z certyfikatem AEF (opcjonalnie dostępne są terminale Isobus CCI 1200 lub CCI 800). Obsługa maszyny  jest uproszczona za sprawą intuicyjnego menu, a wszystkie ustawienia i wskaźniki są doskonale widoczne. Wśród praktycznych rozwiązań wymienić należy dżojstik CCI A3, który dodatkowo ułatwia obsługę, wyświetlając ikony związane z funkcjami maszyny, funkcję Start i Stop do automatycznego podnoszenia na końcu pola, sterowanie przenośnikami taśmowymi, regulację docisku belki tnącej oraz licznik obrobionych hektarów. 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.