Gospodarka i rolnictwo

Kontrowersyjne stawki - Zwrot akcyzy za paliwo

Data publikacji:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia, w którym określa stawki zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze.

Rząd zarezerwował w budżecie na 2018 r. 860 mln złotych na ten cel. Najpóźniej do 30 listopada przyjmie stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Organizacje i samorządy rolnicze, którym wysłano projekt rozporządzenia do konsultacji, uważają, że zaproponowana stawka w wysokości 86 zł/ha (czyli taka jak w 2017 r.) jest zdecydowanie za niska i wciąż nie odzwierciedla aktualnych warunków prowadzenia produkcji rolniczej wobec systematycznego wzrostu cen środków do produkcji. Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI uważa też, że zwiększenie stawki mogłoby chociaż częściowo zniwelować straty, jakie ponieśli rolnicy w 2017 r. na skutek wiosennych przymrozków, nawałnic czy ASF-u. Samorząd rolniczy chciałby także zwiększenia stawki zgodnie z maksymalną stawką dopuszczalną przez Radę Europejską, czyli do poziomu 1,08 zł/l. „Solidarność” RI postuluje również zwiększenie limitu zużycia paliwa na 1 ha z 86 do 126 l. Podobne zdanie wypowiada też szef Krajowej Rady Izb Rolniczych. Minister Krzysztof Jurgiel nie pozostawia jednak rolnikom żadnych złudzeń - ani stawka akcyzy, ani limity zużycia oleju nie zostaną zmienione. Obiecuje, że rząd rozważy zwiększenie zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w 2019 r. Przypominamy, że w ciągu roku kalendarzowego są dwa terminy na składanie wniosków: do 28 lutego 2018 r. trzeba złożyć wniosek za paliwo wykorzystane do produkcji rolnej w okresie od 1 sierpnia 2017 r. do 31 stycznia 2018 r. Z kolei do 31 sierpnia należy złożyć wniosek o zwrot akcyzy za paliwo wykorzystane w okresie od 1 lutego do 31 lipca 2018 r. Wniosek wraz z oryginałami lub kopiami faktur VAT za zakupione paliwo składa się w urzędzie miasta lub gminy.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.