[ATR] Gospodarka i rolnictwo Dofinansowanie

Koniec pomocy de minimis

Data publikacji:

Aktualne wykorzystanie limitu na dzień 07.11.2018 (09:04) wynosi 225 700 000,00 euro, co stanowi 100% przeznaczonych środków. Wprowadzanie nowych decyzji i zatwierdzanie sprawozdań zawierających decyzje z rozporządzenia 1408/2013 jest obecnie wstrzymane.

To oznacza, że wstrzymana zostaje pomoc suszowa dla rolników, których straty w uprawach nie przekroczyły 30 proc. Rolnicy nie mogą skorzystać np. z preferencyjnej ulgi zwolnienia z opłat skarbowych czy preferencyjnego kredytu na zakup ziemi. Obawiają się, że zagrożone będą także dopłaty do materiału siewnego. Kiedy pomoc de minimis zostanie ponownie uruchomiona? Rolnicy obawiają się, że dopiero w 2020 roku będą mogli znów skorzystać z tego mechanizmu. I mają żal do ministra rolnictwa, że w porę nie podjął działań, by zwiększyć ten limit. Zdaniem urzędników pomoc będzie mogła być wznowiona w 2019 roku.

Krajowy limit pomocy de minimis w rolnictwie dla Polski wynosił 225,7 mln euro na trzy lata. Do tej pory nie zdarzyło się, aby został w całości wykorzystany. Dlatego, aby uniknąć w przyszłości takich sytuacji, zdaniem Ministra Rolnictwa należy zwiększyć limit tej pomocy. Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan poinformował, że decyzja w tej sprawie zapadnie w grudniu.

Źródło: polsus.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.