Technika Ochrona i nawożenie

Komponenty do produkcji opryskiwaczy Krukowiak

Data publikacji:

Polskie gospodarstwa rolne ewoluują, opryskiwacze polowe także. Kiedyś wystarczały proste konstrukcje małych zawieszanych opryskiwaczy, dziś preferowane są duże, profesjonalne maszyny. W ofercie Kujawskiej Fabryki Maszyn Rolniczych Krukowiak znajdują się różnorodne modele opryskiwaczy polowych, z belką polową o rozpiętości do 40 m i ze zbiornikiem o pojemności do 8000 l. 

    Komponenty do produkcji opryskiwaczy Krukowiak

    Czerwona rama i zielony zbiornik - cechy charakterystyczne opryskiwaczy firmy Krukowiak.

Krukowiak oferuje wersje maszyn zawieszanych, ciągnionych, popularność zyskują również opryskiwacze samojezdne. Klienci chcąc zmniejszyć nakłady, muszą zwiększać wydajność właśnie poprzez większy zbiornik i szerszą belkę. 

Nowoczesne podzespoły od czołowych producentów

Do swoich opryskiwaczy Krukowiak wykorzystuje podzespoły najwyższej jakości, dostęp do zachodnich technologii i najnowszych rozwiązań sprawiają, że maszyny służą rolnikom przez długie lata. Podczas konieczności wymiany zużywających się elementów, nie ma żadnych problemów z dostępem do części. Skalą obrotów już dziś Krukowiak dorównuje największym europejskim producentom opryskiwaczy.

 Do głównych dostawców Krukowiaka zaliczają się: włoska Arag, która mocno specjalizuje się w armaturze do opryskiwaczy i elektronice, firmy Comet lub ewentualnie Bertolini w kategorii pomp opryskiwacza, Polmac czyli rozwadniacze, zawory, części do pomocniczego strumienia powietrza i inne drobniejsze elementy. 

– Mamy duże zapasy magazynowe, mamy świadomość że musimy zaopatrzyć klienta w części, ale nie może nam zabraknąć też części do produkcji. Tym wygrywamy w świadomości naszych klientów, że jeżeli się coś zepsuje mogą na nas liczyć – mówi Tomasz Żywiczka, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży, Krukowiak.

Osobną kwestią są zbiorniki. Krukowiak stosuje polietylenowe zbiorniki produkcji włoskiej. Wytworzenie zbiornika wiąże się z dużymi nakładami kosztów projektowych, stworzenie form do produkcji oraz posiadania odpowiednich narzędzi technologicznych. Wytwarzane zbiorniki pasują więc do opryskiwaczy różnych firm, wystarczy odpowiednio dobrać kolor. Włoskie firmy się w tym wyspecjalizowały, mają dobrze dopracowane zbiorniki w dobrej cenie.

U Krukowiaka są zielony zbiorniki i czerwona rama. Elektronikę, elementy nawigacji, teminale do opryskiwaczy Krukowiaka dostarcza znana firma Müller Elektronic. Belki stalowe o rozpiętości do 24 m, firma wykonuje we własnym zakresie, powyżej są to aluminiowe z francuskiej firmy Pommier, czołowego europejskiego producenta. Półosie pochodzą z firmy Pronar oraz ADR. Jak więc widać opryskiwacze firmy Krukowiak produkowane są w oparciu o sprawdzone jakościowo części, nie są może najtańsze, ale z pewnością zapewniają bardzo korzystny stosunek ceny do jakości.

Jakość za rozsądną cenę

– Ceny maszyn są coraz wyższe, zbliżamy się do cen maszyn producentów zachodnich. Wynika to z rosnących kosztów pracy ludzkiej, koszty składowe jak energia, media też rosną, osobną kategorią są koszty badawczo - rozwojowe firm, które tak inwestują w swój rozwój. Krukowiak oferuje wyważony stosunek wyposażenia maszyny do rozwiązań. Nie ma sensu ładować do maszyny drogich podzespołów np. w postaci elektroniki, jeżeli nie będzie ona wykorzystywana – mówi Tomasz Żywiczka.

Opryskiwacz musi być dobrany do potrzeb klienta. Jeżeli maszyna będzie zbyt skomplikowana, niektórzy użytkownicy nie wykorzystają jej potencjału, a obsługa zaawansowanych systemów będzie uciążliwa. Inni np. młodsi użytkownicy z kolei potrzebują najnowszych rozwiązań, tym bardziej jeżeli posiadają np. ciągniki współpracujące z opryskiwaczem, wyposażone w terminale zgodne z Isobus. Wówczas ograniczyć można koszty opryskiwacza bo nie wymaga on np. anteny GPS, terminalu, ewentualnych licencji itd.

– W dużych maszynach, ponad połowa jest wyposażona w technologię Isobus. Elektronika jest droga, ale w większych maszynach, im droższa tym procentowo będzie stanowiła niższy koszt. Odpowiednia elektronika, prawidłowo obsługiwana, ze sprawdzonych firm nie stwarza problemów. Specyfika dzisiejszego rynku sprawia, że rolnicy zwlekają z zakupem nowych maszyn. Z czasem maszyny będą wymagały naprawy, dostępu do części, serwisowania. Jeżeli ktoś się dziś obroni w tej kwestii, to w przyszłości będzie wygrany – przekonuje przedstawiciel Krukowiaka.

Realizacja warunków gwarancji

W okresie gwarancji serwis zapewnia Krukowiak, która jest gwarantem maszyny (gwarancja obejmuje całą maszynę). Wymiana prostszych części realizowana jest bezpośrednio poprzez firmę, jeżeli są to bardziej złożone podzespoły, komputery, sterowniki, to wówczas następuje wysyłka do producenta, a klient dostaje część zastępczą na okres naprawy. Gdy naprawa jest nieopłacalna, wymienia się taką część na nową. Zależy to oczywiście czy uszkodzenie pochodzi z winy ze strony producenta czy klienta, który przez nieodpowiednie użytkowanie uszkodził dany element. 

– Istotna jest też późniejsza obsługa maszyny. Na etapie gwarancji, klienci często bardzo wiele wymagają od maszyny, od serwisu, mija okres gwarancji zapomina się, że przy maszynie też coś trzeba robić. Jak o maszynę dbamy od samego początku, tak posłuży nam przez wiele lat. Trzeba mieć też świadomość jak maszyna pracuje i jakiej obsługi wymaga – twierdzi Tomasz Żywiczka.

Wersje samojezdne

W ofercie Krukowiaka są oczywiście również opryskiwacze samojezdne napędzane przez wysokoprężny silnik marki Caterpillar. Opryskiwacze samobieżne stanowią wąski wycinek rynku, jest tutaj 2-3 dostawców elektroniki i hydrauliki, dochodzi jeszcze kabina i zbiornik. 

– Kabinę mamy od włoskiego producenta, bierzemy jedną z wersji, która nam najbardziej pasuje ze wglądu na gabaryty i rozwiązania. Musi być wyciszona, dawać odpowiednie pole widzenia, posiadać węglowe filtry kat. IV, we wnętrzu panuje nadciśnienie, powietrze z zewnątrz nie dostaje się przez to do środka. Rynek europejski jest wymagający pod kątem ochrony operatora. Chcemy w tym segmencie konkurować cenowo – zauważa Tomasz Żywiczka.

Opryskiwacze samojezdne firmy Krukowiak mają być bardziej przystępne dla klientów, bardziej uniwersalne, ale także z łatwą możliwością dostosowania maszyny pod potrzeby użytkownika. Całość spinana jest przez elektronikę i komputer pokładowy nadzorujący pracę wszystkich podzespołów. To wszystko wymaga testowania, żeby produkt był pełnowartościowy do sprzedaży.
Ostatnie lata to podwyżki cen komponentów, podrożały stal, części, elektronika, to przekłada się na ceny maszyn.

Posiadając duże stany magazynowe w firmie, można było delikatniej reagować i korygować ceny maszyn. Podwyżki jakie odnotował Krukowiak to od kilku procent w przypadku opryskiwaczy do kilkunastu procent w maszynach uprawowych. Wiele firm podnosiło ceny zamówień, kilka razy w ciągu roku. Ceny maszyn zagranicznych wzrosły mocniej w stosunku do polskich. Różnica przestaje już być akceptowalna przez klientów, problemem pozostają też terminy zamówień. Nie wiadomo kiedy maszyna przyjdzie i w jakiej cenie. Lepiej zamówić maszyny u producenta, który zapewnia atrakcyjne terminy oraz gwarancję ceny jak to ma miejsce w przypadku Krukowiaka.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.