Technika

Kompaktowa dawka TMR - Koniec z wybieraniem rodzynek

Data publikacji:

Kompaktowa dawka TMR to stosunkowo nowa koncepcja w zakresie karmienia bydła. Została opracowana przed pięcioma laty w Danii i od tego czasu cieszy się coraz większą popularnością w tym kraju - pojedyncze gospodarstwa stosujące kleistą dawkę TMR o krótkich włóknach znaleźć można również w innych krajach, m.in. w Niemczech. Poniżej przedstawiamy, w jaki sposób funkcjonnuje ta koncepcja karmienia i jakie wymagania wiążą się z nią, jeśli chodzi o technikę do mieszania paszy.

Koncepcja kompaktowej dawki TMR opiera się na założeniu, iż kiszonka z traw, która w większości gospodarstw stanowi podstawę dawki, jest wykorzystywana jako „szkielet” dla wszystkich pozostałych składników paszy. Pasza treściwa i pasza mineralna oraz kiszonka z kukurydzy są „przyklejane” do kiszonki z traw, co ma zapobiegać sortowaniu paszy przez krowy. Przed kilku laty dr Niels Bastian Kristensen z duńskiego ośrodka kompetencyjnego dla rolnictwa SEGES opracował koncepcję kompaktowej dawki TMR. Z aktualnych badań tego naukowca wynika, że już połowa z łącznie około 3 tys. duńskich producentów mleka podaje swoim krowom taką dawkę. Jak twierdzi Kristensen, gospodarstwa te uzyskują w ciągu roku średnio o około 1000 kg mleka więcej niż ich koledzy, którzy karmią swoje krowy w sposób konwencjonalny.
Co jest w tej metodzie nowe? Gotowa kompaktowa dawka TMR ma krótkie włókna i jest kleista. Powstaje poprzez namoczenie suchych komponentów w wodzie w stosunku 1:1 i bardziej intensywne wymieszanie przy 40 minutach łącznego czasu mieszania. Jak twierdzi Kristensen, zawartość suchej masy w dawce powinna wynosić łącznie od 36 do 38%.
Ta wilgotna mieszanka sprawia, że zwierzęta są pozbawione możliwości wyboru pojedynczych składników dawki. Celem jest bowiem podawanie. . .

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 22/2017
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.