Gospodarka i rolnictwo

Komisja Europejska popiera plan odstrzału dzików

Data publikacji:

​Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików i chwali polskie władze za podjęte działania. "To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów" - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Ta wirusowa, zakaźna choroba jest śmiertelna dla trzody chlewnej i dzików już spowodowała ogromne straty gospodarcze. W Polsce liczba przypadków ASF wśród dzików gwałtownie wzrosła w 2018 w porównaniu z rokiem poprzednim. Mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa - usłyszała dziennikarka RMF FM.

Doniesienia korespondentki RMF FM Katarzyny Szymańskiej-Borginon potwierdziła Komisja Europejska.

Jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów- alarmuje jeden z urzędników KE. A to by oznaczało ogromne straty gospodarcze, gdyż eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego  eksportu mięsa z UE (Polska jest jednym z ważnych producentów). ASF zagraża produkcji mięsa wieprzowego w Polsce i w całej Unii.

Walka z ASF jest priorytetem KE, jego obecność w Europie jest zagrożeniem dla europejskiego sektora produkcji wieprzowiny – powiedziała Anna-Kaisa Itkonen, rzeczniczka Komisji Europejskiej. Dodała, że walka z tą chorobą jest pilnym wyzwaniem i KE ściśle współpracuje przy tym z państwami członkowskimi. Walkę z ASF regulują odpowiednie przepisy prawne. Dyrektywa wyznacza obowiązki, które muszą być wdrażane we wszystkich miejscach, gdzie zanotowano wirusa lub jest ryzyko wystąpienia ASF.

Wszystkie kraje dotknięte przez ASF muszą wdrażać te środki. To nie jest więc kwestia popierania lub nie, kraje członkowskie muszą, mają obowiązek wdrażać takie działania by zwalczać ASF. Jednym ze środków jest sanitarny odstrzał dzików. Może być stosowany do depopulacji dzików, pod warunkiem, że jest stosowany we właściwy sposób i właściwych miejscach. Według naszych informacji, to właśnie Polska robi – dodała Anna-Kaisa Itkonen.

Źródła:RMF24, Rzeczpospolita

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.