Aktualności

Kombajny Claas serii EVION zdobyły uznanie polskich rolników

Data publikacji:

Nowe kombajny Claas Evion były największą premierą tego roku. Są bezpośrednimi następcami serii Avero oraz Tucano i uzupełniają ofertę Claasa, w której znajdują się również serie Trion i Lexion. Kombajny Evion zaprezentowane uroczyście zostały w lipcu 2023 roku, a w tym samym czasie były testowane przez polskich rolników podczas żniw.

    Evion 430 - u p. Celestyna i Huberta na Lubelszczyźnie.

    Evion 430 - u p. Celestyna i Huberta na Lubelszczyźnie.

Kombajny serii Evion są przeznaczone dla niewielkich gospodarstw rodzinnych, które stawiają na niezależność i chcą dysponować własnym sprzętem. Jest to również dobra oferta dla firm świadczących usługi rolnicze. Nowe kombajny Claasa to jak zawsze wysoka wydajność i komfort pracy. A jak ocenili te maszyny polscy rolnicy?

Najpierw, kilka słów 

Seria kombajnów Evion obejmuje 3 modele w dwóch liniach wyposażenia. Możliwe jest oczywiście indywidualne doposażenie maszyn w opcjonalne rozwiązania, zgodnie z potrzebą klienta. Kombajny Claasa napędzane są sześciocylindrowymi silnikami Cummins B6.7 o pojemności 6,7 l zgodnymi z normą emisji spalin Stage V. Jednostki o mocy 204 KM (Evion 410), 231 KM (Evion 430) i 258 KM (Evion 450) charakteryzują się wysokim momentem obrotowym przy niskich prędkościach. Dla biegu jałowego to zaledwie 800 obr./min lub 1200 obr./min z aktywnymi funkcjami hydraulicznymi. 

Układ roboczy kombajnów zbudowany jest z jednobębnowego, stycznego zespołu młócącego połączonego z dużym bębnem młócącym o średnicy 600 mm. Jest zsynchronizowany z bębnem odrzutnika z 5 wytrząsaczami klawiszowymi o długości 4,4 m każdy na szerokości kanału 1420 mm. Takie rozwiązanie pozwoliło uzyskać wysoką przepustowość podczas pracy, a jednocześnie zachować wysoką jakość zbieranego ziarna. Regulacja szerokości szczelin klepiska odbywa się hydraulicznie, z poziomu kabiny operatora.

 

Skrzynia sitowa o całkowitej powierzchni roboczej 4,8 m² jest wyposażona w przeciwbieżne sito górne i dolne. Standardem w wyposażeniu są tutaj elektryczna regulacja sit, czujnik pomiaru strat oraz czujnik montowany na wytrząsaczach. Zbiornik ziarna ma pojemność 5600 l w modelu 410, następnie 6500 l w modelu 430 oraz 8000 l w modelu 450. Opróżnianie kombajnu odbywa się poprzez rurę rozładowczą zbiornika o średnicy 330 mm, prędkość opróżniania wynosi do 90 l/s. W takich warunkach wyładunek trwa maksymalnie 1,5 minuty.

Sterowanie kombajnem realizowane jest poprzez nowoczesny podłokietnik z ergonomiczną dźwignią wielofunkcyjną Cmotion oraz terminal Cemis 700 z 7” ekranem dotykowym. Istnieje oczywiście indywidualna możliwość konfiguracji ustawień. Wyświetlacz o dużym kontraście monitoruje wybrane funkcje nawet przy silnym świetle słonecznym. Terminal umożliwia zapis ustawień roboczych dla wszystkich popularnych roślin omłotowych, ma również pamięć zleceń i dokumentuje zużycie paliwa osobno dla jazdy po drogach oraz podczas pracy polowej. Komfort pracy operatora stoi na wysokim poziomie. 

W kwestii wyposażenia kombajnów jest np. pakiet Business, który zawiera układ czyszczenia 3D wyrównujący do 20% nachylenia poprzecznego podczas pracy na zboczach, kombajny Evion mogą także współpracować z przyrządami żniwnymi do zbioru zbóż o szerokości roboczej do 6,8 m znanymi z serii Trion i Lexion oraz ze zrywaczem kukurydzy z maksymalnie sześcioma rzędami.

 

Co mówią użytkownicy?

Ogólnie można stwierdzić, że nowa seria kombajnów Claas Evion przypadła do gustu polskim rolnikom, którzy wysoko ocenili wysoki komfort pracy, bogate wyposażenie dostępne już w standardzie, a także co ważne łatwość obsługi maszyn.

Model 410 testowany był w województwie świętokrzyskim, gdzie gospodarz - Pan Paweł docenił zwłaszcza wydajność kombajnu oraz niski koszt użytkowania.

– To maszyna, z którą z pewnością zaprzyjaźni się każdy użytkownik. Jest bardzo wydajna, przyjazna dla portfela pod względem spalania, a kabina zapewnia duży komfort i świetną widoczność. To kombajn, którym naprawdę przyjemnie się pracuje. 

Drugi z kombajnów trafił na Lubelszczyznę do rodzinnego gospodarstwa, tam również zdobył uznanie.

– Kombajn zbożowy Evion 430 zachwycił nas pod względem wydajności, komfortu, i niskiego spalania. Jego obsługa jest łatwa i intuicyjna, a konserwacja przebiega w bardzo prosty i przemyślany sposób – przyznaje Pan Celestyn z synem Hubertem 

Wreszcie model 450 testowany był na Podlasiu w gospodarstwie Pana Dominika.

– Miałem okazję przetestować kombajn Evion 450 na swoim polu. Maszyna spełnia moje oczekiwania. Ma bardzo komfortową kabinę i jak na swoje gabaryty dobrą wydajność.
Opinie są jednoznaczne, nowe kombajny Claas Evion to krok w dobrym kierunku. Skierowane do mniejszych gospodarstw w pełni spełniają oczekiwania klientów. Mogą więc stać się bardzo korzystną ofertą dla polskich rolników. 

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.