Kombajn Rostselmash Nova 330 z 4-metrowym hederem

Data publikacji:

Biało-czerwone barwy i dość kanciasta konstrukcja – tak na pierwszy rzut oka wyróżnia się nowy kombajn zbożowy Rostselmash o nazwie Nova.

Zapowiadany od dłuższego czasu kombajn to konstrukcja nowa, ale i atrakcyjna wizualnie. Jest tutaj znacznie więcej ostrych linii i kantów niż u większych przedstawicieli marki. Nova to bowiem kombajn kompaktowy przeznaczony dla małych i średnich gospodarstw o powierzchni od 50 do maksymalnie 500 ha, mimo iż jego „muskularna sylwetka” może sugerować co innego.

Wydajność przede wszystkim

Sercem nowego kombajnu Rostselmash jest 175-konny silnik Cummins QSB 4,5. To 4-cylindrowa jednostka napędowa o pojemności 4,5 l, zaopatrzona w układ SCR, który pozwala na realizację normy emisji spalin Euro IV. Z silnikiem współpracuje 3-zakresowa przekładnia hydrostatyczna.
Oferowany na polski rynek kombajn Nova jest wyposażony w 4-metrowy heder PowerStream z przedłużonym stołem i napędem hydraulicznym. Producent przewidział również konstrukcje 5- i 6-metrowe. Jednostka wyposażona jest w rewers uruchamiany z kabiny i funkcję synchronizacji prędkości obrotowej nagarniacza do prędkości jazdy kombajnu. Producent podkreśla, że maszyna zaopatrzona jest w system kopiowania terenu dla pól o zróżnicowanej charakterystyce topograficznej.
Za wydajny proces omłotu odpowiada bęben młócący o średnicy 600 mm i szerokości 1185 mm (całkowita powierzchnia młócenia - 0,93 m²). Kąt opasania klepiska wynosi w tym przypadku solidne 154°. Prędkość młocarni jest regulowana w zakresie od 400 do 1190 obr./min. Warto jednak zaznaczyć, że stosując dodatkową skrzynię redukcyjną, można liczbę obrotów bębna zmniejszyć do 290 obr./min.
Układ czyszczący obejmuje 4 wytrząsacze. Przy czym całkowita powierzchnia zespołu czyszczącego wynosi niemal 3,6 m2. Jest to bardzo dobry wynik, jak na kombajn tej klasy. Wymłócone i oczyszczone ziarno jest transportowane do zbiornika o pojemności 4500 l.
Zbiornik wyposażono w czujniki napełnienia. Producent zapewnia, że Rostselmash Nova umożliwia wyładunek materiału na dowolną przyczepę dzięki wysokości wyładunku na poziomie 4 m.

Komfort pracy

Rosyjski producent zastosował w tym modelu nowoczesną, dwumiejscową kabinę Comfort Cab. Atrakcyjna wizualnie, ale i przestronna konstrukcja jest hermetyczna, dobrze wyciszona i pozwala na instalację systemu audio. W zależności od warunków atmosferycznych można dowolnie dostosować temperaturę w kabinie dzięki układowi klimatyzacji. W trakcie upalnych dni przydatny okaże się klimatyzowany schowek na napoje i żywność.
Sterowanie najważniejszymi funkcjami kombajnu realizowane jest za pomocą wielofunkcyjnego dżojstika umieszczonego po prawej stronie w podłokietniku. Kontrola najważniejszych parametrów pracy możliwa jest za pomocą ciekłokrystalicznego wyświetlacza systemu Adviser II montowanego na słupku kabiny. Ciekawą funkcją jest wydawanie poleceń głosowych.
Nova został wyposażony w potężne reflektory u nasady kabiny oraz w linii dachu kombajnu. Dzięki temu praca w warunkach nocnych nie powinna nastręczać kłopotów.
Warto podkreślić, że Rostselmash przewidział możliwość instalacji dodatkowego wyposażenia pozwalającego na zastosowanie kombajnu do zbioru kukurydzy, rzepaku czy słonecznika.

BK

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.